REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma usprawnić proces zakładania firmy.
Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma usprawnić proces zakładania firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki z.o.o. w 24 godziny

Proponowana przez rząd e – rejestracja przewiduje, że oprócz standardowej procedury rejestracji spółki z.o.o. będzie możliwa również rejestracja internetowa. O wiele szybsza i łatwiejsza – cały proces ma zamknąć się w 24 godzinach. Jedynym warunkiem elektronicznej rejestracji ma być zawarcie przez spółkę umowy na urzędowym formularzu. Lista wspólników również ma być sporządzona według specjalnego formularza. Dodatkowym wymogiem jest tu obowiązek gotówkowej wpłaty kapitału zakładowego. Do podpisania formularza wystarczy zwykły podpis elektroniczny (taki którego używa się do podpisania np. E-maila). Jeśli zdecydujemy się na e – rejestrację wyeliminujemy fazę spółki z.o.o. w organizacji.

REKLAMA

Jak w założeniu powinna wyglądać e – rejestracja?

REKLAMA

Projekt elektronicznej rejestracji ma służyć przedsiębiorcom do skrócenia czasu oczekiwania na rejestrację spółki. Jeśli dwóch wspólników będzie chciało zarejestrować spółkę z.o.o., a nie będzie im zależało na modyfikacji standardów kodeksowych, to z pewnością e – rejestracja okaże się dla nich ułatwieniem. Decydując się na kapitał zakładowy 5000 zł będą musieli wnieść tę kwotę w gotówce i zarejestrować swoją spółkę w ciągu 24 godzin. bez udziału notariusza.

Sąd rejestrowy będzie mógł ich wezwać do usunięcia ewentualnych braków. Jeśli tego nie zrobi spółka zostanie zarejestrowana w ciągu doby od daty wpływu wniosku do sądu. Od tego czasu wspólnicy będą mogli wnieść wkłady, a zarząd potwierdzić ten fakt sądowi i dostarczyć wzory podpisów.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dlaczego e – rejestracja może być niebezpieczna?

REKLAMA

Istnieje ryzyko, że z wykorzystaniem nowoczesnego trybu rejestracji spółka zostanie zarejestrowana na dane nie należące do rejestrującego. Zwykły podpis elektroniczny może składać się z wpisanego imienia i nazwiska, które przesyłane będą wraz z danymi identyfikacyjnymi danej sesji. Nie ułatwi to identyfikacji ponieważ nadawca zawsze może skorzystać z komputera publicznego. Nikt też nie wie czy sąd rejestrowy będzie w stanie w ciągu 24 godzin przeanalizować „ukryte” dane dołączone do formularza. Mogą więc powstać spółki, które będą zarejestrowane na niczego nieświadome podmioty. Faktem jest, że za takie oszustwa będą groziły konsekwencje prawne, jednak identyfikacja nieuczciwych wspólników może okazać się bardzo utrudniona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowym zagrożeniem jest fakt, że w e-rejestracji brakuje wyróżnika „spółka w organizacji”. Taki twór, wyglądający z zewnątrz na pełnoprawnego uczestnika obrotu może nie mieć pokrytego kapitału zakładowego. Takie ryzyko ma znikać po siedmiu dniach od rejestracji, kiedy to upływa termin wniesienia wkładów i złożenia oświadczeń zarządu. W rzeczywistości, te fikcyjnie stworzone spółki, mogłyby działać aż do rozwiązania ich decyzją sądu. Przez ten czas swobodnie zaciągając zobowiązania.

Jak uniknąć zagrożeń?

Poprzez wprowadzenie obowiązku zawierania umowy spółki przed notariuszem. Ten za pośrednictwem swojego e – certyfikatu mógłby przesyłać dokumenty do sądu rejestrowego. Wtedy tożsamość wspólników byłaby zweryfikowana. Kolejnym atutem takiej modyfikacji jest fakt, że poprzez przeniesienie części obowiązków weryfikacyjnych na notariusza, spółka mogłaby być zarejestrowana nawet w ciągu godziny. Ustawa o e- rejestracji ma wejść w życie w 2012, czyli już po wprowadzeniu dowodów osobistych chipem. Weryfikacja tożsamości za ich pomocą również wydaję się być słusznym postulatem.

Polecamy: Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej?

Opracowała: Katarzyna Gara

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA