| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki w ciągu 24 godzin ma na celu ułatwienie dotychczasowych wydłużonych proces zakładania firmy. Pojawia się jednak ryzyko nadużyć, ponieważ za pośrednictwem internetu będzie można zarejestrować spółkę z.o.o w KRS podając cudze dane osobowe. Jak wobec tego będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Rejestracja spółki z.o.o. w 24 godziny

Proponowana przez rząd e – rejestracja przewiduje, że oprócz standardowej procedury rejestracji spółki z.o.o. będzie możliwa również rejestracja internetowa. O wiele szybsza i łatwiejsza – cały proces ma zamknąć się w 24 godzinach. Jedynym warunkiem elektronicznej rejestracji ma być zawarcie przez spółkę umowy na urzędowym formularzu. Lista wspólników również ma być sporządzona według specjalnego formularza. Dodatkowym wymogiem jest tu obowiązek gotówkowej wpłaty kapitału zakładowego. Do podpisania formularza wystarczy zwykły podpis elektroniczny (taki którego używa się do podpisania np. E-maila). Jeśli zdecydujemy się na e – rejestrację wyeliminujemy fazę spółki z.o.o. w organizacji.

Jak w założeniu powinna wyglądać e – rejestracja?

Projekt elektronicznej rejestracji ma służyć przedsiębiorcom do skrócenia czasu oczekiwania na rejestrację spółki. Jeśli dwóch wspólników będzie chciało zarejestrować spółkę z.o.o., a nie będzie im zależało na modyfikacji standardów kodeksowych, to z pewnością e – rejestracja okaże się dla nich ułatwieniem. Decydując się na kapitał zakładowy 5000 zł będą musieli wnieść tę kwotę w gotówce i zarejestrować swoją spółkę w ciągu 24 godzin. bez udziału notariusza.

Sąd rejestrowy będzie mógł ich wezwać do usunięcia ewentualnych braków. Jeśli tego nie zrobi spółka zostanie zarejestrowana w ciągu doby od daty wpływu wniosku do sądu. Od tego czasu wspólnicy będą mogli wnieść wkłady, a zarząd potwierdzić ten fakt sądowi i dostarczyć wzory podpisów.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.?

Dlaczego e – rejestracja może być niebezpieczna?

Istnieje ryzyko, że z wykorzystaniem nowoczesnego trybu rejestracji spółka zostanie zarejestrowana na dane nie należące do rejestrującego. Zwykły podpis elektroniczny może składać się z wpisanego imienia i nazwiska, które przesyłane będą wraz z danymi identyfikacyjnymi danej sesji. Nie ułatwi to identyfikacji ponieważ nadawca zawsze może skorzystać z komputera publicznego. Nikt też nie wie czy sąd rejestrowy będzie w stanie w ciągu 24 godzin przeanalizować „ukryte” dane dołączone do formularza. Mogą więc powstać spółki, które będą zarejestrowane na niczego nieświadome podmioty. Faktem jest, że za takie oszustwa będą groziły konsekwencje prawne, jednak identyfikacja nieuczciwych wspólników może okazać się bardzo utrudniona.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »