REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

ARGO Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

REKLAMA

REKLAMA

Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje zazwyczaj od 6 do 10 tygodni. Do powstania w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne są:

REKLAMA

 • zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego (w momencie zawarcia umowy powstaje spółka z o.o. w organizacji) przy uczestnictwie tłumacza przysięgłego, jeżeli wspólnicy nie są obywatelami Polski,
 • powołanie zarządu (pierwszy zarząd może być w treści umowy spółki),
 • wpis do rejestru.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

W celu zarejestrowania spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym należy złożyć w terminie 6 miesięcy od podpisania umowy spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki następujące dokumenty:

 • wnioski rejestrowe według urzędowych wzorów,
 • dowód wniesienia opłaty sądowej w wysokości 1 500,00 zł,
 • umowę spółki,
 • listę wspólników, w której należy podać imię i nazwisko albo firmę i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów, a w przypadku, gdy do rejestru zgłoszono spółkę jednoosobową także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki,
 • oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione,
 • poświadczone urzędowo wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki (członków zarządu i prokurentów),
 • dowód powołania poszczególnych członków organów spółki, jeżeli o powołaniu nie stanowi umowa spółki.

W krajowym rejestrze Sądowym składa się również razem z wnioskiem o rejestrację spółki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • wniosek o rejestrację w urzędzie statystycznym w celu otrzymania numeru REGON
 • wniosek o rejestrację w urzędzie skarbowym dla uzyskania numeru identyfikacji podatkowej NIP (do wniosku należy załączyć dokumenty poświadczające tytuł prawny do lokalu, w którym spółka będzie miała siedzibę, może być to umowa najmu lokalu lub umowa na biuro wirtualne)

Jeżeli spółka zamierza już od początku swojej działalności rozliczać VAT, to jej zarząd musi złożyć oddzielny wniosek w tej sprawie w urzędzie skarbowym.

Zobacz: Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Jeżeli spółka zamierza zatrudniać pracowników, to przed zatrudnieniem pierwszego pracownika należy zgłosić spółkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Spółka musi otworzyć rachunek bankowy. W celu otwarcia rachunku bankowego spółka musi przedstawić w banku odpis z KRS, potwierdzenia nadania numeru NIP i REGON

Zestawienie przykładowych kosztów związanych z rejestracją

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
o kapitale zakładowym 50 000,00 zł

opłata sądowa

1 000,00 zł

opłata za ogłoszenie w MSiG

500,00 zł

taksa notarialna

910,00 zł

VAT od taksy notarialnej

200,20 zł

podatek od czynności cywilnoprawnej

237,00 zł

poświadczony notarialnie wzór podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji spółki

20,00 zł

rejestracja w rejestrze podatników VAT

170,00 zł

odpis zwykły z Krajowego Rejestru Sądowego

30,00 zł

RAZEM

3 067,20 zł

Do wyżej wymienionych kosztów należy doliczyć wynagrodzenie za ewentualną pomoc przy sporządzeniu umowy spółki i rejestracji.

Polecamy: Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA