REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Marta Mizerska
Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce
Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

REKLAMA

REKLAMA

Członek zarządu, zgodnie z art. 201 par 4 k.s.h. jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej . Wynikiem powołania jest nawiązanie stosunku organizacyjnego, który nie musi być jedynym stosunkiem, jaki wiąże członka zarządu i spółkę.

Umowa o pracę

REKLAMA

 Odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu, więc zgodnie z art. 203 k.s.h. można z nim nawiązać umowę o pracę. Zawierana umowa, z powodu braku regulacji w k.s.h., będzie umową o pracę zgodną z brzmieniem art. 22 par. 1 k.p., więc poprzez jej zawarcie pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Poza tym rodzi się obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie chorobowe, a wszystkie inne aspekty podlegają rygorom zawartym w k.p.

REKLAMA

W przypadku zatrudnienia członka zarządu uzyskane przez niego wynagrodzenie będzie podlegało opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Umowy cywilnoprawne

Członek zarządu może wykonywać swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowy o świadczenie usług, zlecenie, kontrakt menadżerski itp. Przy zawieraniu umów tego rodzaju obowiązuje zasada swobody umów co do praw i obowiązków stron. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to jego wysokość i zasady wypłaty powinny być określone w treści umowy.

Osoby zatrudnione na takich zasadach objęte są obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, lecz dobrowolnie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uzyskane wynagrodzenie przez członka zarządu z tytułu zawarcia umowy zlecenia lub kontraktu menadżerskiego, umowy o  zarządzanie przedsiębiorstwem lub umów o podobnym charakterze jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, o którym mówi art. 13 ustawy o podatku dochodowym.

Trwają prace nad kolejnymi ułatwieniami w prowadzeniu firmy

Łączenie stanowisk

Członek zarządu nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej. Przepis ten nie dotyczy jednak łączenia stanowisk polegającego na tym, że udziałowiec spółki z o.o. staje się również pracownikiem spółki na podstawie umowy o pracę. W takim wypadku może on brać udział w zgromadzeniu wspólników nie łamiąc zakazu zawartego w art. 214 k.s.h.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Orzecznictwo

REKLAMA

Sąd Najwyższy zaznaczył w wyroku z 7 kwietnia 2010r. (sygn. akt II UK 357/09), że umowa o pracę nie może być nawiązana pomiędzy spółką z o.o. a jej jedynym wspólnikiem i jednocześnie jedynym członkiem zarządu, ponieważ nie zachodzi tu element podporządkowania pracownika pracodawcy. W takiej sytuacji nie istnieje ekwiwalentność świadczeń między pracodawcą a pracownikiem. SN dopuszcza natomiast, aby spółka z o.o. zawarła umowę o pracę z członkiem zarządu i jednocześnie jednym z dwóch jej wspólników, o ile przy zawieraniu tej umowy zachowane będą elementy konstrukcyjne stosunku pracy.

W wyroku z 12 maja 2011 r. (sygn. akt II UK 20/11) SN stwierdził, że podległość wobec pracodawcy wyraża się w respektowaniu uchwał wspólników i wypełnianiu obowiązków płynących z k.s.h.

SN uchwale z 16 maja 2012 r. (sygn. akt  III PZP 3/12) zaznacza on, że ustanie stosunku korporacyjnego, co do zasady nie powoduje ustania stosunku pracy , ponieważ oba stosunki prawne są od siebie niezależne, choć pozostają w funkcjonalnym związku.

Czy prokurent może zastąpić zarząd spółki z o.o?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA