REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka jest rola doradcy w biznesie?

Jerzy Fiuk
Doradca ekonomiczny
Ważną cechą doradcy powinna być jego niezależność w myśleniu, asertywność i absolutny brak koniunkturalizmu.
Ważną cechą doradcy powinna być jego niezależność w myśleniu, asertywność i absolutny brak koniunkturalizmu.

REKLAMA

REKLAMA

Podejmując istotne dla siebie decyzje życiowe czy zawodowe, bardzo często zasięgamy rady innych. Sugerujemy się czyjąś opinią usłyszaną na podobny temat; albo pytając wprost kogoś z bliższego czy dalszego otoczenia; albo i nie wprost, sugerując w pytaniu, że chodzi o problem dotyczący kogoś innego lub wręcz problem teoretyczny. Nawet, gdy nie czynimy tak zawsze, to chyba trudno o pomyłkę, jeśli powiem, że czynimy tak wszyscy. Takie zachowanie jest po prostu naturalne i ułatwia nam podejmowanie ważnych decyzji, nawet, jak ostatecznie pozostajemy przy swoim własnym zdaniu.

Od dawna zauważają i, z powodzeniem, stosują zasadę konsultowania z doradcami istotnych decyzji szefowie dużych firm, rządów, organizacji czy zespołów zadaniowych. Zdecydowanie gorzej wygląda to w przypadku większości prywatnych przedsiębiorstw - małych i średnich. A przecież tych jest o wiele więcej, problemów do rozstrzygnięcia wcale nie mniej, ich waga – zachowując wszelkie proporcje – taka sama.

REKLAMA

Większość przedsiębiorców, właścicieli firm, to specjaliści w jakiś dziedzinach, często odległych od ekonomii i zarządzania, którzy wymyślili i wdrożyli pomysł na zarabianie, rozwinęli go z czasem, ucząc się zarządzania „na własnej skórze”. Nieliczni tylko podnosili swoje kwalifikacje w tym zakresie i nieliczni mieli okazję uczyć się zarządzania poza własnym biznesem. Zresztą, nawet to nie przesądza o braku potrzeby konsultowania ważnych decyzji przed podjęciem ostatecznego rozstrzygnięcia.

Przeczytaj również: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG)?

REKLAMA

Bywa tak, że przedsiębiorca ma jakiś pomysł, lub rozważa różne alternatywy rozwiązania konkretnego problemu, ale dostrzega też niebezpieczeństwa i z tym pozostaje sam. Nie ma dostatecznego wsparcia w swoim otoczeniu. Pracownicy, z którymi by mógł porozmawiać, albo nie są dobrze osadzeni w temacie, albo nie mają dostatecznych kwalifikacji, albo są najzwyczajniej zbyt mało asertywni by prezentować własny, niezależny, pogląd. Zapytani pozostają w rozterce: czy mają mówić, co myślą, czy też mówić to, co chce usłyszeć ich szef? Niekiedy problemu też nie rozwiązuje własny wspólnik, bowiem często w biznesie partnerzy dobierają się na zasadzie jedności podobieństw. Trudno konsultować temat z kimś, kto myśli podobnie jak my (sic!).

Rozwiązaniem tej części problemów, z jakimi spotyka się przedsiębiorca jest konsultacja z doradcą. Wiedza doradcy w zakresie przedmiotu, w którym ma służyć pomocą, powinna być równa lub większa niż wiedza osoby, czy osób, którym doradza. Jeśli na przykład będzie chodziło o wybór maszyny dla danej linii technologicznej, to doradca musi się znać na tego typu maszynach, jeśli o sfinansowanie jej zakupu, to powinien dysponować wiedzą o możliwych do wykorzystania źródłach finansowania takiej inwestycji. Jeśli problem dotyczy płynności finansowej, ekonomiki kosztów itp. spraw, doradca musi mieć wiedzę z podanego zakresu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważną cechą doradcy powinna być jego niezależność w myśleniu, asertywność i absolutny brak koniunkturalizmu. Umiejętność wsłuchiwania się i rozpoznawania, „co by chciał usłyszeć w danej sprawie klient/szef”, paradoksalnie, tutaj jest wadą.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Zwracam na to uwagę, ponieważ pożytek z doradcy, który „myśli podobnie” jak przełożony, jest średni lub nie ma go wcale. Dopiero doradca potrafiący przedstawiać alternatywy dla pomysłów swojego klienta/szefa, lub wykazywać istotne luki w tych pomysłach, staje się naprawdę cennym pomocnikiem w wypracowaniu decyzji. Jeśli spełnione są warunki, o których wyżej, nie ma żadnego znaczenia, że na dziesięć analizowanych projektów, w takim zespole: doradca(doradcy) – szef/klient; dziesięć razy decydent wybrał swój pomysł i się nie pomylił. Najważniejsze, że dla tego pomysłu miał solidne tło, mógł zderzyć ten pomysł z alternatywą, którą trudno było odrzucać jako niedorzeczną, wymagała przemyślenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA