REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie cyberataki czekają nas w 2011 roku?

Kaspersky Lab Polska
Co czeka nas w 2011 roku w dziedzinie zagrożeń IT?
Co czeka nas w 2011 roku w dziedzinie zagrożeń IT?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby lepiej zrozumieć, co czeka nas w 2011 roku w dziedzinie zagrożeń IT, najlepiej podzielić potencjalne trendy na trzy oddzielne kategorie. W naszej prognozie dokonamy analizy celów ataków cybernetycznych, przyjrzymy się metodom wykorzystywanym do przeprowadzania takich ataków i zbadamy, jakie organizacje będą ich celem.

W poprzednich prognozach skupiliśmy się jedynie na metodach, np. ataki na platformy mobilne, wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach itd. Powodem było to, że w ostatnich latach osobami przeprowadzającymi ataki byli niezmiennie cyberprzestępcy motywowani chęcią uzyskania korzyści finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

Jednak w 2011 roku może nastąpić przełom w postaci zmian w charakterystyce organizacji przestępczych i ich celów. Zmiany te będą szły w parze z zanikiem szkodliwego oprogramowania pisanego przez tak zwane “dzieciaki skryptowe”, których celem było pochwalenie się swoimi zdolnościami pisania wirusów. Ich wysiłki zwiastowały erę cyberprzestępczości.
Metody

Należy podkreślić, że metoda wykorzystywana do przeprowadzenia cyberataku nie zależy od tego, kto go organizuje ani jaki jest jego cel; determinują ją możliwości techniczne dzisiejszych systemów operacyjnych, Internetu i jego usług, jak również narzędzia jakie wykorzystujemy w pracy i innych dziedzinach życia.

REKLAMA

Można powiedzieć, że rok 2010 był “rokiem luk w zabezpieczeniach”, a rok 2011 zapowiada się jeszcze gorzej. Wzrost liczby exploitów wykorzystujących błędy programistyczne będzie spowodowany nie tylko wykrywaniem nowych luk w popularnych rozwiązaniach, takich jak produkty firmy Microsoft, Adobe czy Apple, ale również szybszą reakcją cyberprzestępców na pojawienie się takich luk. O ile jeszcze kilka lat temu wykorzystywanie luki “zero-day” nie stanowiło poważnego problemu, w 2010 stało się powszechnym zjawiskiem. Niestety, ten trend utrzyma się, a zagrożenia “zero-day” staną się jeszcze bardziej rozpowszechnione. Co więcej, ulubioną bronią cyberprzestępców w 2011 roku nie będą wyłącznie luki umożliwiające zdalne wykonanie szkodliwego programu. Centralne miejsce zajmą luki pozwalające na eskalację przywilejów, manipulację danymi oraz obejście mechanizmów bezpieczeństwa.

Głównym źródłem nielegalnych dochodów cyberprzestępców pozostanie kradzież danych uwierzytelniających transakcje bankowe online, spam, ataki DDoS, wyłudzenia oraz oszustwa. Naturalnie cyberprzestępcy skupią się na niektórych z tych metod bardziej niż na innych, można jednak bezpiecznie założyć, że nadal będą oni je stosowali w tej czy innej postaci w celu osiągnięcia swoich celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bez wątpienia zwiększy się liczba zagrożeń atakujących platformy 64-bitowe. Pojawią się nowe “dokonania” w dziedzinie ataków na urządzenia mobilne i mobilne systemy operacyjne. W szczególności będą one dotyczyły Androida. Wzrośnie również liczba ataków na użytkowników portali społecznościowych. Większość z nich będzie wykorzystywała luki w zabezpieczeniach i będzie przeprowadzona za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Ataki DDoS pozostaną jedną z największych “plag” Internetu.

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Jednak wszystko, o czym pisaliśmy do tej pory, to zaledwie przystawki do dania głównego, które będzie stanowiła największa jak dotąd zmiana w krajobrazie zagrożeń – pojawienie się nowych “inicjatorów” oraz nowych i potężniejszych celów ich ataków cybernetycznych.

Nowi inicjatorzy z nowymi celami

Jak już wspominaliśmy, przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się do zwalczania szkodliwego kodu tworzonego przez cyberprzestępców w celu uzyskania korzyści finansowych. Stworzenie robaka Stuxnet stanowiło znaczące i budzące obawę odejście od dobrze znanego scenariusza i sugerowało przekroczenie pewnej bariery technologicznej i moralnej. Atak był spektakularną próbą pokazania całemu światu, jaką broń zawiera arsenał cyberprzestępców. Był to również dzwonek ostrzegawczy dla branży bezpieczeństwa IT, ponieważ zagrożenie to okazało się trudne do zwalczenia.

Naturalnie, w porównaniu z liczbą tradycyjnych cyberataków, jakie zostaną przeprowadzone, ataki dorównujące poziomem złożoności Stuxnetowi, będą nieliczne. Gdy jednak wystąpią, będą potencjalnie o wiele trudniejsze do wykrycia, ponieważ nie uderzą w przeciętnego użytkownika. Większość ofiar prawdopodobnie nigdy nie dowie się o ataku. Głównym celem takich ataków nie będzie sabotaż, jak w przypadku Stuxneta, ale kradzież informacji.

Takie ataki mogą rozpocząć się w 2011 roku, jednak pełny potencjał osiągną dopiero za kilka lat. Mimo to już teraz wiadomo, że pojawienie się nowego pokolenia cyberprzestępców oznacza, że osoby zajmujące się zwalczaniem nowoczesnych cyberzagrożeń będą musiały zwiększyć stawkę w tej grze.

Spyware 2.0

Kilka lat temu wprowadziliśmy pojęcie Malware 2.0. Teraz nadszedł czas na kolejne - Spyware 2.0.

Głównym celem współczesnego szkodliwego oprogramowania, oprócz wysyłania spamu i przeprowadzania ataków DDoS, jest kradzież kont użytkowników, czy to w serwisach e-mail, bankach online, czy na portalach społecznościowych. W 2011 roku przewidujemy pojawienie się nowej klasy programów spyware, których celem będzie kradzież wszystkiego, co popadnie. Programy te będą gromadziły wszystkie informacje o użytkowniku: czyli dane dotyczące jego lokalizacji, pracy, przyjaciół, przychodów, rodziny, koloru oczu i włosów itd. Nie pogardzą niczym, analizując każdy dokument i każde zdjęcie przechowywane na zainfekowanym komputerze.

Wszystkie te dane mogą zainteresować organizacje reklamujące swoje towary i usługi w Internecie i na portalach społecznościowych. W rzeczywistości istnieje mnóstwo potencjalnych klientów tego rodzaju informacji. Tak naprawdę, nie jest ważne, do czego zamierzają ich użyć. Liczy się to, że istnieje popyt, co oznacza, że stanowią one potencjalną żyłę złota dla cyberprzestępców, którzy chcą się przebranżowić.

Dlatego wejdą do gry przy pierwszej nadarzającej się okazji, kradnąc wszystko, co się da. We współczesnym świecie to informacja jest najcenniejszym zasobem, bo zgodnie z powiedzeniem - wiedza to potęga, a potęga oznacza kontrolę. W efekcie, sfera zainteresowania osób, które przeprowadzają tego typu ataki, znacznie poszerzyła się.

Co więcej, tradycyjna cyberprzestępczość coraz bardziej wkracza na te obszary, których do tej pory starała się unikać – ukierunkowane ataki na firmy. Kiedyś ataki ograniczały się do kradzieży pieniędzy od określonych użytkowników, instytucji bankowych oraz systemów płatniczych; dzisiaj technologia wykorzystywana przez cyberprzestępców jest już tak zaawansowana, że umożliwia szpiegostwo przemysłowe, szantaż i wyłudzenia.
Czego należy się spodziewać w 2011 roku:

* Powstanie nowe pokolenie lepiej zorganizowanych i bardziej “złośliwych” twórców szkodliwego oprogramowania.
* Ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania będą ukierunkowane na zdobycie informacji oraz korzyści finansowych.
* Informacje staną się celem nowej “rasy” cyberprzestępców oraz kolejnym źródłem dochodów tych, którzy już teraz znajdują się w grze.
* Pojawi się Spyware 2.0, nowa klasa szkodliwego oprogramowania, które kradnie dane osobiste użytkowników (kradzież tożsamości) oraz wszelkie inne rodzaje danych, jakie uda się zdobyć.
* Spyware 2.0 stanie się popularnym narzędziem zarówno wśród nowych, jak i starych cyberprzestępców.
* Wzrośnie liczba ataków na użytkowników korporacyjnych dokonywanych przez tradycyjnych cyberprzestępców, jednocześnie stopniowo zmniejszy się liczba ataków na zwykłych użytkowników.
* Luki w zabezpieczeniach pozostaną główną metodą przeprowadzania ataków oraz wzrośnie zakres i tempo wykorzystywania takich luk.

Polecamy: serwis Mała firma

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA