reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 48, poz. 247). Nowe przepisy nie pozostawiają wątpliwości. W celu zarobkowego przewożenia pasażerów w samochodzie osobowym przedsiębiorca będzie musiał wystąpić o licencję taksówkową.

Zmiany mają na celu wyeliminowanie z rynku popularnego „przewozu osób”, czyli usług analogicznych do transportu drogowego taksówką, ale nie wymagających spełnienia warunków stawianych taksówkom dotychczas obowiązującymi przepisami.

Przewóz osób jest obecnie świadczony w formie przewozu okazjonalnego, który nie podlega limitom licencji na prowadzenie tego rodzaju działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy wykonujący tego typu usługi (oraz ich pracownicy będący kierowcami) nie muszą posiadać 5 letniego doświadczenia lub kończyć właściwego szkolenia.

Ustawodawca podejmował próbę różnicowania przewozu osób i transportu drogowego taksówką przez wprowadzanie odpowiednich wymagań dotyczących oznakowania pojazdów m.in. przez zakaz wykorzystywania przy usługach okazjonalnych oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy oraz zakładanie na dachu lamp lub innych urządzeń technicznych i stosowanie taksometrów.

Uchwalona nowelizacja wskazuje, że przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób. Limit ten obejmuje także kierowcę. Dopuszczalny będzie jednak przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi niespełniającymi przytoczonego kryterium konstrukcyjnego.

Polecamy: Samochód prywatny, czy firmowy? - porada

Zarobkowe przewożenie samochodem osobowym bez wymaganej licencji będzie zagrożone karą. Nie małą, bo wynoszącą 15 tys. zł. Czy wobec tego nowe regulacje oznaczają koniec przewozu osób od 7 kwietnia br.? Najprawdopodobniej tak. Pozostaje jednak szereg wątpliwości. Na rynku istnieje możliwość zakupu aut, które są przystosowane do przewozu nawet 8 osób, już teraz wykorzystywanych w transporcie miejskim.

Wydaje się, że ustawodawca skupiając się na kategorii wyłączenia popularnego przewozu osób zapomniał również, że kategoria okazjonalna obejmuje także inne usługi. W jaki sposób będzie traktowany dowóz na ślub? Co z przewozem klientów przez auta hotelowe? Tego z nowej regulacji się nie dowiemy.

Przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie przewozu okazjonalnego będą mogli ją kontynuować na dotychczasowych zasadach przez okres wskazany w licencji. Ustawodawca zastrzega jednak, że nie może być on dłuższy niż rok od dnia wejścia w życie przepisów ustawy.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama