REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zmiany w przewozie osób od 7 kwietnia 2011?

Milewski Marcin
Od 7 kwietnia zmiany w transporcie drogowym. Czy przewóz osób będzie zlikwidowany?
Od 7 kwietnia zmiany w transporcie drogowym. Czy przewóz osób będzie zlikwidowany?

REKLAMA

REKLAMA

Taksówkarze zacierają ręce, a „przewoźnicy osób” wycierają pot z czoła. Od 7 kwietnia zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które wprowadzają drakońskie kary dla osób zarobkowo przewożących pasażerów bez licencji taksówkowej.

Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. nr 48, poz. 247). Nowe przepisy nie pozostawiają wątpliwości. W celu zarobkowego przewożenia pasażerów w samochodzie osobowym przedsiębiorca będzie musiał wystąpić o licencję taksówkową.

REKLAMA

Zmiany mają na celu wyeliminowanie z rynku popularnego „przewozu osób”, czyli usług analogicznych do transportu drogowego taksówką, ale nie wymagających spełnienia warunków stawianych taksówkom dotychczas obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Przewóz osób jest obecnie świadczony w formie przewozu okazjonalnego, który nie podlega limitom licencji na prowadzenie tego rodzaju działalności. Dodatkowo przedsiębiorcy wykonujący tego typu usługi (oraz ich pracownicy będący kierowcami) nie muszą posiadać 5 letniego doświadczenia lub kończyć właściwego szkolenia.

Ustawodawca podejmował próbę różnicowania przewozu osób i transportu drogowego taksówką przez wprowadzanie odpowiednich wymagań dotyczących oznakowania pojazdów m.in. przez zakaz wykorzystywania przy usługach okazjonalnych oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy oraz zakładanie na dachu lamp lub innych urządzeń technicznych i stosowanie taksometrów.

Uchwalona nowelizacja wskazuje, że przewóz okazjonalny wykonuje się pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób. Limit ten obejmuje także kierowcę. Dopuszczalny będzie jednak przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi niespełniającymi przytoczonego kryterium konstrukcyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Samochód prywatny, czy firmowy? - porada

REKLAMA

Zarobkowe przewożenie samochodem osobowym bez wymaganej licencji będzie zagrożone karą. Nie małą, bo wynoszącą 15 tys. zł. Czy wobec tego nowe regulacje oznaczają koniec przewozu osób od 7 kwietnia br.? Najprawdopodobniej tak. Pozostaje jednak szereg wątpliwości. Na rynku istnieje możliwość zakupu aut, które są przystosowane do przewozu nawet 8 osób, już teraz wykorzystywanych w transporcie miejskim.

Wydaje się, że ustawodawca skupiając się na kategorii wyłączenia popularnego przewozu osób zapomniał również, że kategoria okazjonalna obejmuje także inne usługi. W jaki sposób będzie traktowany dowóz na ślub? Co z przewozem klientów przez auta hotelowe? Tego z nowej regulacji się nie dowiemy.

Przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność gospodarczą w zakresie przewozu okazjonalnego będą mogli ją kontynuować na dotychczasowych zasadach przez okres wskazany w licencji. Ustawodawca zastrzega jednak, że nie może być on dłuższy niż rok od dnia wejścia w życie przepisów ustawy.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA