REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?

Milewski Marcin
Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?
Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?

REKLAMA

REKLAMA

Przewożenie przez taksówkarza osób z wykorzystaniem innego niż wskazany w licencji samochodu jest niezgodne z prawem i stanowi podstawę do nałożenia na wykonującego transport drogowy taksówką kary pieniężnej. Na jakiej podstawie nakładana jest grzywna i jak się przed nią uchronić? Przeczytaj poradę eksperta. 

Przedsiębiorca, który uzyskał licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką, jest uprawniony do wykonywania tego transportu z ograniczeniami wynikającymi z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm.).

REKLAMA

Oznacza to m.in. konieczność stosowania pojazdu indywidualnie oznaczonego w licencji – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA orzekał w wyniku wniesionej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego skargi kasacyjnej.

Sprawa dotyczyła skontrolowanego w 2009 roku pojazdu przez pracowników jednego z ITD. Zatrzymany taksówkarz przewoził klientów pojazdem, który nie został zgłoszony do licencji. Przesłuchany w charakterze świadka kierowca wskazał, że jest uprawniony do wykonywania działalności na podstawie posiadanej licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką o określonym numerze rejestracyjnym, a kontrolowany samochód nabył w 2006 r. Pomimo zgłoszenia zmiany auta do licencji nie doszło do niej.

Powodem był brak przedstawienia przez taksówkarza poprzedniej decyzji zmieniającej licencję (zgubionej przez kierowcę).

Polecamy: Jak prowadzić firmę w 2011 roku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

NSA orzekł, że: (…) zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 u.t.d. podjecie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego. Jak wynika z art. 6 ust. 1 i ust. 4 u.t.d. licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką udzielana jest na określony (co do tożsamości) pojazd i obszar. Z takiej regulacji należy wyciągnąć wniosek, że skoro licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką udzielona jest na określony pojazd, to uprawnia ona do wykonywana transportu drogowego tylko tym konkretnym pojazdem. Dlatego nie można przyjąć, by wykonywanie transportu drogowego innym, niż wymieniony w licencji pojazdem, stanowiło wykonywanie takiego transportu na podstawie wymaganej licencji. Wykonywanie przewozu innym pojazdem narusza zatem określone w ustawie warunki, od których uzależniona jest dopuszczalność wykonywania transportu drogowego taksówką, a to stanowi przesłankę do nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 92 ust. 1 i ust. 4 u.t.d. w związku z lp. 1.3 załącznika do tej ustawy(…).

NSA nie podzielił stanowiska przedstawionego przez sąd I instancji, według którego wykonywanie transportu drogowego taksówką z wykorzystaniem pojazdu, który nie został wskazany w licencji, stanowi jedynie naruszenie przepisów dotyczących licencji i może doprowadzić do jej cofnięcia. NSA stwierdził, że jest to natomiast wykonywanie transportu bez licencji, za co grozi kara pieniężna.

Przewoźnicy mają obowiązek zgłaszania na piśmie organowi, który udzielił licencji, zmian danych w terminie do 14 dni od dnia ich powstania. Obowiązek ten rozciąga się również na dane identyfikujące pojazd. Ponadto, jeżeli zmiany dotyczą danych zawartych w licencji, to przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o zmianę jej treści.

Polecamy: Jak założyć firmę transportową?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA