Czy taksówkarz może przewozić samochodem innym niż wskazany w licencji?
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca, który uzyskał licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką, jest uprawniony do wykonywania tego transportu z ograniczeniami wynikającymi z ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm.).
REKLAMA
Oznacza to m.in. konieczność stosowania pojazdu indywidualnie oznaczonego w licencji – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA orzekał w wyniku wniesionej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego skargi kasacyjnej.
Sprawa dotyczyła skontrolowanego w 2009 roku pojazdu przez pracowników jednego z ITD. Zatrzymany taksówkarz przewoził klientów pojazdem, który nie został zgłoszony do licencji. Przesłuchany w charakterze świadka kierowca wskazał, że jest uprawniony do wykonywania działalności na podstawie posiadanej licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką o określonym numerze rejestracyjnym, a kontrolowany samochód nabył w 2006 r. Pomimo zgłoszenia zmiany auta do licencji nie doszło do niej.
Powodem był brak przedstawienia przez taksówkarza poprzedniej decyzji zmieniającej licencję (zgubionej przez kierowcę).
Polecamy: Jak prowadzić firmę w 2011 roku?
REKLAMA
NSA orzekł, że: (…) zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 u.t.d. podjecie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego. Jak wynika z art. 6 ust. 1 i ust. 4 u.t.d. licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką udzielana jest na określony (co do tożsamości) pojazd i obszar. Z takiej regulacji należy wyciągnąć wniosek, że skoro licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką udzielona jest na określony pojazd, to uprawnia ona do wykonywana transportu drogowego tylko tym konkretnym pojazdem. Dlatego nie można przyjąć, by wykonywanie transportu drogowego innym, niż wymieniony w licencji pojazdem, stanowiło wykonywanie takiego transportu na podstawie wymaganej licencji. Wykonywanie przewozu innym pojazdem narusza zatem określone w ustawie warunki, od których uzależniona jest dopuszczalność wykonywania transportu drogowego taksówką, a to stanowi przesłankę do nałożenia kary pieniężnej na podstawie art. 92 ust. 1 i ust. 4 u.t.d. w związku z lp. 1.3 załącznika do tej ustawy(…).
NSA nie podzielił stanowiska przedstawionego przez sąd I instancji, według którego wykonywanie transportu drogowego taksówką z wykorzystaniem pojazdu, który nie został wskazany w licencji, stanowi jedynie naruszenie przepisów dotyczących licencji i może doprowadzić do jej cofnięcia. NSA stwierdził, że jest to natomiast wykonywanie transportu bez licencji, za co grozi kara pieniężna.
Przewoźnicy mają obowiązek zgłaszania na piśmie organowi, który udzielił licencji, zmian danych w terminie do 14 dni od dnia ich powstania. Obowiązek ten rozciąga się również na dane identyfikujące pojazd. Ponadto, jeżeli zmiany dotyczą danych zawartych w licencji, to przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o zmianę jej treści.
Polecamy: Jak założyć firmę transportową?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.