Gdzie, kiedy i o interpretację jakich przepisów może zwrócić się przedsiębiorca
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca, chcąc uzyskać pisemną interpretacje przepisów prawnych w jego indywidualnej sprawie, powinien złożyć wniosek do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej. Może on domagać się wyjaśnienia jedynie tych przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej, czyli podatków oraz składek na ubezpieczenia zdrowotne lub społeczne i tylko co do zakresu i sposobu ich zastosowania.
REKLAMA
REKLAMA
We wniosku należy:
1. przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie;
2. firmę przedsiębiorcy;
3. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy;
4. numer identyfikacji podatkowej (NIP);
5. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej;
6. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby lub zamieszkania przedsiębiorcy.
Wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych. Podlega on opłacie w wysokości 40zł. Uiszcza się ją na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, które są właściwe do wydania interpretacji albo, jeżeli jest to możliwe, gotówką w kasie tego organu bądź jednostki.
Opłatę należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. Niedokonanie tego w terminie skutkuje pozostawieniem wniosku baz rozpatrzenia.
Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?
Jeżeli w jednym wniosku występujemy o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to opłatę pobiera się od każdego z nich oddzielnie.
Interpretacja udzielana jest w drodze decyzji, na którą przysługuje odwołanie. Zawiera ona:
1. wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz
2. pouczenie o prawie wniesienia środka zaskarżenia.
REKLAMA
Interpretacje wydaje się bez zbędnej zwłoki. Oczywiście nie ma definicji tego wyrażenie, ale ustawa dookreśla je wskazując, że nie może to nastąpić w terminie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku przez właściwy organ czy jednostkę państwową. Jeżeli tak się nie stanie w tym czasie, to uznaje się, że w dniu następnym po dniu, w którym termin upłynął, wydano interpretację stwierdzającą prawidłowość stanowiska przedstawionego przez przedsiębiorcę we wniosku.
Interpretacja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, ale jest wiążąca dla właściwych temu przedsiębiorcy organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych.
W takim zakresie, w jakim przedsiębiorca zastosował się do udzielonej interpretacji nie może być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi czy karami. Tylko poprzez wznowienie postępowania jest możliwa zmiana interpretacji. Natomiast nie zmienia się jej, jeżeli w jej wyniku nastąpiły nieodwracalne skutki prawne. Ordynacja podatkowa określa zasady i tryb udzielania interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Polecamy: Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?
Podstawa prawna:
- ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.