REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.
Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca posiadający towary na stanie musi przeprowadzać inwentaryzację, inaczej spis z natury, czy remanent. Remanent jest to zliczenie wszystkich towarów, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

REKLAMA

Remanent powinien zostać przeprowadzony:
• na dzień 1 stycznia
• na koniec każdego roku podatkowego
• na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego
• w przypadku zmiany wspólnika
• w przypadku zmiany proporcji udziałów wspólników
• w przypadku likwidacji działalności

REKLAMA

W momencie gdy chcemy przeprowadzić remanent w innym dniu niż 1 stycznia, 31 grudnia oraz w dniu rozpoczęcia działalności należy zawiadomić w formie pisemnej naczelnika właściwego urzędu skarbowego, co najmniej 7 dni przed planowaną datą remanentu.

Remanent powinien zawierać następujące dane:
• imię i nazwisko właściciela oraz nazwa firmy
• data sporządzenia remanentu
• numery kolejnych pozycji
• określenie towaru i innych składników podlegających remanentowi
• jednostki miary
• ilość stwierdzona w czasie spisu
• cenę w złotych i groszach za jedną jednostkę miary
• wartość wynikająca z przemnożenia ilości towaru przez cenę jednostkową
• łączna wartość spisu
• adnotację „spis zakończono na pozycji”
• popisy osób sporządzających remanent oraz podpis właściciela firmy

Polecamy: Jak przeprowadzić remanent?

W remanencie uwzględniamy:
• towary handlowe
• materiały podstawowe i pomocnicze
• półwyroby
• wyroby gotowe
• produkcja w toku
• odpady i braki

Wyroby gotowe są to produkty wytworzone przez przedsiębiorstwo nie podlegające dalszej obróbce, przeznaczone do sprzedaży. Każdy podatnik przeprowadzając remanent musi wycenić wyrobu gotowe. Wycenę wyrobów gotowych sporządza się według kosztu ich wytworzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, produkty wycenia się po koszcie wytworzenia nie wyższym od cen ich sprzedaży netto na dzień bilansowy. Na dzień powstania produkty ujmuje się według kosztów wytworzenia, który obejmuje:
• koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz
• uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu

Do kosztów bezpośrednich zalicza się:
• wartość zużytych materiałów bezpośrednich
• koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją
• inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajdują w dniu wyceny.

Polecamy: serwis Leasing

Do uzasadnionej, odpowiedniej do okresu wytwarzania produktu, części kosztów pośrednich zalicza się:
• zmienne pośrednie koszty produkcji oraz
• tę część stałych, pośrednich kosztów produkcji, które odpowiadają poziomowi tych kosztów przy normalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych.

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto ze sprzedaży.

Podatnik zobowiązany jest dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury. Należy pamiętać, że dochodem podatnik jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu a kosztami uzyskania. Jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego dochód powiększa się o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków.

Gdy wartość remanentu początkowego jest wyższa dochód się pomniejsza o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA