REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Milewski Marcin

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z filarów działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy, niezależnie od przedmiotu działalności, jest zachowanie płynności finansowej. Największe zagrożenie stanowią dla niej kontrahenci, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem terminowej płatności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Więcej upadłości

Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło aż 335 ogłoszonych przez sądy upadłości, względem 309 w tym samym okresie roku 2009 i 202 w roku 2008. Utrzymująca się tendencja wzrostowa wpływa także na kondycję finansową poszczególnych firm, które na rynku występowały w roli kontrahentów upadłych.

REKLAMA

Zwiększający się odsetek upadłości ogłoszonych przez sądy powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie pytanie jak uniknąć mogącego mieć w przyszłości problemy partnera w interesach. Do podstawowych sposobów radzenia sobie z problemem opóźnień i niewypłacalności należą:

  • ocena kondycji finansowej;
  • precyzyjne określenie warunków kontraktu;
  • monitorowanie partnerów.

Ocena kondycji finansowej

Podstawową metodą działania pozwalającą na pozostawanie z dala od zagrożonych finansowo partnerów biznesowych jest, o ile to możliwe, dokonywana z wyprzedzeniem gruntowna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Pozwala ona na wyeliminowanie tych kontrahentów, którzy już teraz na rynku są traktowani jako zalegający z płatnościami. Do oceny przydatna będzie dokumentacja pochodząca od drugiej strony, jej dotychczasowych partnerów oraz informacje wynikające ze zdarzeń jakie ostatnimi czasy miały miejsce na rynku.

Polecamy: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów

Precyzyjne określenie warunków kontraktu

Kolejnym sposobem na uniknięcie opóźnień w spłacaniu zobowiązań są szczegółowe i jasne sformułowania postanowień umownych. Należy pamiętać, że często na treść umowy składają się złożone zwroty, których zrozumienie może być utrudnione dla osób bez doświadczenia w branży albo wiedzy prawniczej. Dzięki precyzji nie powstają nieporozumienia między partnerami biznesowymi, a co za tym idzie, nie rodzą się problemy natury finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitorowanie partnerów

Brak terminowości w regulowaniu zobowiązań również nie pojawi się, gdy firma wypracuje własny, skuteczny system sprawdzania oraz monitorowania kontrahentów. Może on opierać się o informacje pochodzące bezpośrednio z materiałów publikowanych przez zagrożonego finansowo partnera lub wiadomości pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, w tym rejestrów i list grupujących podmioty o utrudnionej lub zupełnej niewypłacalności. W przypadku takiego monitorowania istotna jest szybkość i częstotliwość podejmowanych działań.

Polecamy: Co zrobić, gdy firma nie pokrywa kosztów

Co, gdy zwłoka wystąpi

REKLAMA

Powstanie zwłoki w regulowaniu należności powinno pociągać za sobą dynamiczne kroki podejmowane przez wierzyciela. W stosunku do opóźnień, które nie są zamierzone, przynoszącym rezultaty rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Zgodnie z oceną dokonywaną przez firmy specjalizujące się w ściąganiu zaległych zobowiązań okres na skuteczną windykację to rozpoczęcie procesu do 90 dnia od dnia wymagalności faktury i zakończenie go w przeciągu 30 następnych dni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA