REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Milewski Marcin
Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach
Jak uniknąć zwłoki kontrahenta w płatnościach

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z filarów działalności gospodarczej prowadzonej przez firmy, niezależnie od przedmiotu działalności, jest zachowanie płynności finansowej. Największe zagrożenie stanowią dla niej kontrahenci, którzy nie wywiązują się z zaciągniętych zobowiązań. Co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji? Jak poradzić sobie z brakiem terminowej płatności? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Więcej upadłości

Pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło aż 335 ogłoszonych przez sądy upadłości, względem 309 w tym samym okresie roku 2009 i 202 w roku 2008. Utrzymująca się tendencja wzrostowa wpływa także na kondycję finansową poszczególnych firm, które na rynku występowały w roli kontrahentów upadłych.

REKLAMA

Zwiększający się odsetek upadłości ogłoszonych przez sądy powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie pytanie jak uniknąć mogącego mieć w przyszłości problemy partnera w interesach. Do podstawowych sposobów radzenia sobie z problemem opóźnień i niewypłacalności należą:

  • ocena kondycji finansowej;
  • precyzyjne określenie warunków kontraktu;
  • monitorowanie partnerów.

Ocena kondycji finansowej

Podstawową metodą działania pozwalającą na pozostawanie z dala od zagrożonych finansowo partnerów biznesowych jest, o ile to możliwe, dokonywana z wyprzedzeniem gruntowna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Pozwala ona na wyeliminowanie tych kontrahentów, którzy już teraz na rynku są traktowani jako zalegający z płatnościami. Do oceny przydatna będzie dokumentacja pochodząca od drugiej strony, jej dotychczasowych partnerów oraz informacje wynikające ze zdarzeń jakie ostatnimi czasy miały miejsce na rynku.

Polecamy: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów

Precyzyjne określenie warunków kontraktu

Kolejnym sposobem na uniknięcie opóźnień w spłacaniu zobowiązań są szczegółowe i jasne sformułowania postanowień umownych. Należy pamiętać, że często na treść umowy składają się złożone zwroty, których zrozumienie może być utrudnione dla osób bez doświadczenia w branży albo wiedzy prawniczej. Dzięki precyzji nie powstają nieporozumienia między partnerami biznesowymi, a co za tym idzie, nie rodzą się problemy natury finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitorowanie partnerów

Brak terminowości w regulowaniu zobowiązań również nie pojawi się, gdy firma wypracuje własny, skuteczny system sprawdzania oraz monitorowania kontrahentów. Może on opierać się o informacje pochodzące bezpośrednio z materiałów publikowanych przez zagrożonego finansowo partnera lub wiadomości pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, w tym rejestrów i list grupujących podmioty o utrudnionej lub zupełnej niewypłacalności. W przypadku takiego monitorowania istotna jest szybkość i częstotliwość podejmowanych działań.

Polecamy: Co zrobić, gdy firma nie pokrywa kosztów

Co, gdy zwłoka wystąpi

REKLAMA

Powstanie zwłoki w regulowaniu należności powinno pociągać za sobą dynamiczne kroki podejmowane przez wierzyciela. W stosunku do opóźnień, które nie są zamierzone, przynoszącym rezultaty rozwiązaniem jest rozłożenie płatności na raty.

Zgodnie z oceną dokonywaną przez firmy specjalizujące się w ściąganiu zaległych zobowiązań okres na skuteczną windykację to rozpoczęcie procesu do 90 dnia od dnia wymagalności faktury i zakończenie go w przeciągu 30 następnych dni.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA