REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i kiedy może zawiesić działalność gospodarczą?

Iwona Dobrosielska

REKLAMA

REKLAMA

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności ustawodawca w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej umieścił tzw. instytucję zawieszenia działalności gospodarczej, na okres od 1 miesiąca do 2 lat. Jest to rozwiązanie korzystniejsze niż zakończenie działalności, ponieważ przedsiębiorca może przeczekać okres gorszej koniunktury a następnie działalność odwiesić.

Kto może zawiesić działalność

Zawiesić działalność może przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. (Osoby wykonujące pracę w ramach innego stosunku prawnego niż stosunek pracy np. na podstawie umowy agencyjnej, o dzieło czy zlecenia nie są pracownikami). Zawiesić działalność gospodarczą mogą zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność jako jednoosobowa firma lub jako wspólnicy spółki cywilnej, jak i inni przedsiębiorcy - spółki (zarówno osobowe, jak i kapitałowe), fundacje, itp.

REKLAMA

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.

Zawieszenie trzeba zgłosić

REKLAMA

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej następuje na pisemny wniosek przedsiębiorcy skierowany do odpowiedniego rejestru. Dla osób fizycznych oraz wspólników spółek cywilnych jest to Ewidencja Działalności Gospodarczej, natomiast przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym składają informację o zawieszeniu działalności w sądzie rejestrowym.

Działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Dokonanie wpisu o zawieszeniu lub o wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej jest poświadczone przez właściwy organ przez wydanie zaświadczenia o dokonaniu wpisu. Decyzja o odmowie wpisu informacji o zawieszeniu lub wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej jest zaskarżalna w postępowaniu administracyjnym, a następnie w postępowaniu sądowoadministracyjnym (do wojewódzkiego sądu administracyjnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zezwolenia, pozwolenia, koncesje - opłata skarbowa

Z możliwości zawieszenia nie trzeba korzystać jednorazowo lub przez okres pełnych 24 miesięcy. Oznacza to, że po wznowieniu działalności gospodarczej, chociażby na pewien czas, możliwe jest kolejne zawieszenie tej działalności i to ponownie na okres do 24 miesięcy.

Korzyści dla przedsiębiorcy

REKLAMA

W zakresie prawa podatkowego zawieszenie działalności gospodarczej skutkuje przede wszystkim zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy, zryczałtowanego podatku dochodowego oraz poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, składania deklaracji VAT.

Podatnik rozliczający się w formie karty podatkowej zwolniony jest od obowiązku zapłaty podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień zawieszenia działalności gospodarczej. Ponadto, w zakresie opłacania karty podatkowej istnieje możliwość wyboru przerwy lub zawieszenia, przy czym przerwa w działalności nie może trwać dłużej niż 10 dni.

Nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca który zawiesił działalność, nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne, natomiast składki na ubezpieczenia emerytalne lub rentowe są dobrowolne.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Ma natomiast prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Może również:
- przyjmować należności powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,
- zbywać własne środki trwałe i wyposażenie,
- uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności,
- zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą oraz

jest zobowiązany wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa.

Wznowienie działalności po zawieszeniu

Zawieszoną działalność przedsiębiorca wznawia poprzez złożenie wniosku o wpis takiej informacji do ewidencji działalności gospodarczej lub sądu rejestrowego. W przypadku nie złożenia takiego wniosku w terminie 24 miesięcy od dnia zawieszenia działalności, organ ewidencyjny, po uprzednim wezwaniu i wyznaczeniu dodatkowego terminu na jego złożenie, z urzędu dokonuje wykreślenia przedsiębiorcy. Sąd rejestrowy może nawet nałożyć grzywnę na przedsiębiorcę unikającego złożenia przedmiotowego wniosku.

Zobacz: Produkt niebezpieczny – kiedy nie trzeba zgłaszać

Najwcześniejszym dniem wznowienia może być dzień złożenia wniosku. Nie można wznowić działalności z datą wsteczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

    Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

    Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

    Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

    Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

    Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

    REKLAMA

    Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

    W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

    Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

    Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

    Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

    Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

    Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

    Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

    REKLAMA

    Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

    Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

    Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

    W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

    REKLAMA