Firmy w ewidencji gminnej - zawieszenie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorca informuje o zawieszeniu działalności gospodarczej, a nie występuje o wyrażenie zgody na jej zawieszenie. Pomimo, że w tej sprawie należy złożyć wniosek. Jest to jednak wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu w ewidencji, a nie wniosek o wyrażenie przez urząd zgody na zawieszenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
REKLAMA
Niekiedy przedsiębiorcy sądzą, że muszą uzyskać zgodę na zawieszenie działalności, gdyż zatrudniania pracowników odbiera prawo do zawieszenia działalności gospodarczej i od reguły tej nie ma żadnych wyjątków. Prowadzi więc to do wniosku, że urzędnicy na poziomie ewidencji gminnej skontaktują się z ZUS, sprawdzą czy według dokumentów ZUS firma nie zatrudnia pracowników, a dopiero potem zostanie wydana decyzja ze zgodą na zawieszenie działalności.
Są to błędne wyobrażenia – urzędy są przez przedsiębiorcę tylko informowane o zawieszeniu działalności. Obostrzenia co braku pracowników ma odzwierciedlenie w konstrukcji formularza EDG-1. Składając go składa się jednocześnie oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników (pole 3 w rubryce 21 „Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej”).
Zobacz: Czy należy zgłosić wykonywanie pozarolniczej jednoosobowej działalności gospodarczej pracodawcy?
REKLAMA
Jest też pułapka w nowych przepisach. Warunek nie zatrudniania pracowników wprowadza ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. W momencie wprowadzania nowych przepisów wydawało się, że chodzi tu o pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. ZUS uważa jednak, że chodzi też o zleceniobiorców. W komunikacie dla płatników składek W sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. zmian w przepisach dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia wykonywania pozarolniczej działalności przez przedsiębiorców w ramach tzw. "jednego okienka” ZUS poinformował, że nie dokona wyrejestrowania płatnika składek w sytuacji, gdy płatnik nadal zatrudnia osoby w zakresie dopuszczalnym przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, za które ma obowiązek składania dokumentów ubezpieczeniowych (np. zleceniobiorców).
Wynika to z tego, że np. ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych za pracownika, w rozumieniu tej ustawy, uważa także osobę wykonującą pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
Ponieważ przedsiębiorca tylko informuje urzędy o zawieszeniu działalności gospodarczej, to on wybiera datę rozpoczęcia zawieszenia działalności (w EDG-1, rubryka 21, pole 1). Nie może to być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Nie trzeba podawać informacji o dokładnej dacie wznowienia działalności gospodarczej. Ujawnia się w momencie zawieszania działalności gospodarczej tylko przewidywany okres zawieszenia w miesiącach (rubryce 21, pole 2).
EDG-1 to bardzo rozbudowany formularz. Zawieszając działalność gospodarczą wypełnia się tylko jego część. Warto przed złożeniem wniosku o wpis informacji o zawieszeniu poszukać w instrukcji wypełniania EDG-1 (jest dostępna wraz z formularzem), które rubryki i pola należy wypełnić. Są to rubryki i pola: 01.3, 02, 03.1, 04, 05, 06, 07, 08, 10, 21
Korzyścią z zawieszenia działalności gospodarczej jest uwolnienie się od obowiązku płacenia składek ubezpieczeniowych. Jak wygląda kwestia przeprowadzenia zawieszenia w ZUS w zakresie formularzy, jakie trzeba tam złożyć? Po złożeniu EDG-1 urzędnicy przekażą do ZUS kopię wpisu informacji o zawieszeniu. Następnie ZUS sporządzi dokumenty:
• ZUS ZWPA - wyrejestrowanie płatnika składek,
• ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
• ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej - osoby prowadzącej działalność.
ZUS wyrejestrowuje także z ubezpieczeń osoby współpracujące i członków rodziny osób współpracujących (formularze ZUS ZWUA i ZUS ZCNA).
Zobacz: Czy PESEL przedsiębiorcy jest informacją jawną?
Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego
REKLAMA
REKLAMA