| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zgłoszenie w ZUS wspólników spółek z KRS

Zgłoszenie w ZUS wspólników spółek z KRS

Wpisowi do KRS podlegają spółki, których zasady funkcjonowania reguluje kodeks spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z o.o.

Rejestracja w KRS wymienionych spółek nie odbywa się poprzez druk EDG-1, który jest stosowany w przypadku rejestracji np. wspólników spółki cywilnej i aktualizacji danych związanych w ewidencji gminnej. Istnieje jednak wiele podobieństw pomiędzy rejestracją w ewidencji gminnej a w KRS wynikających z zasad funkcjonowania systemu „jednego okienka”. 

Wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG-1) (jedno okienko)

Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1.

W przypadku założenia spółki podlegającej wpisowi do KRS również już w momencie jej rejestracji w KRS załatwia się szereg obowiązków związanych z ZUS. Spółka wypełnia dokumenty zgłoszeniowe jako płatnika składek. Sąd rejestrowy przekazuje je odpowiedniej jednostce ZUS (ustala się ją według siedziby spółki). Taka sama procedura obowiązuje przy wyrejestrowaniu, zmianie lub korekcie danych spółki jako płatnika składek. Dotyczy to więc druków ZUS ZPA, ZAA, ZBA, ZIPA, ZWPA.

Natomiast wspólnicy spółek: komandytowej, jawnej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o., składają do ZUS zgłoszenie lub wyrejestrowanie siebie jako płatnika składek na własne ubezpieczenia na formularzu ZUS ZFA, ZUS ZWPA, ZUS ZIPA z własnymi odrębnymi danymi identyfikacyjnymi: NIP i PESEL. Mogą tego dokonać również za pośrednictwem sądu rejestrowego.

Wspólnicy spółek komandytowych, jawnych i partnerskich oraz jednoosobowych spółek z o.o., w celu dokonania zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego zobowiązani są przekazać do Zakładu w formie elektronicznej (opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) lub papierowej (bezpośrednio w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub za pomocą poczty) formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Są to te same wymogi co w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobowo działalność gospodarczą lub w ramach spółki cywilnej.

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »