REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Łukasz Mizera
Radca prawny
lex-pol.pl
Postępowanie upadłościowe może mieć postać upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika lub upadłości układowej.
Postępowanie upadłościowe może mieć postać upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika lub upadłości układowej.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie upadłościowe może mieć dwie zasadnicze postaci: upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika i upadłość z możliwością zawarcia układu. Postać tego postępowania jest już określona w postanowieniu sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości. Jakie są wady i zalety upadłości układowej? Przeczytaj poradę eksperta.

Zgodnie z wyrażoną zasadą w art. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. 2009.175.1361 z późn. zm.), zwana dalej Ustawą, postępowanie upadłościowe należy prowadzić tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w jak największym stopniu, a przedsiębiorstwo dłużnika zostało zachowane. Do powyższej zasady sprowadza się głównie wybór sądu ogłaszającego upadłość pomiędzy upadłością likwidacyjną a upadłością układową.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

Upadłość układowa ma pierwszeństwo w orzeczeniu sądowym, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w tym trybie wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu na podstawie art. 14 Ustawy.Przyjmuje się, że uprawdopodobnione to znaczy wysoce pewne, sąd tutaj powinien opierać się na opinii biegłego orzekając w tym zakresie. Oczywiście w trakcie postępowania upadłościowego sąd może zmieniać tryb z możliwością zawarcia układu na upadłość likwidacyjną i odwrotnie. Postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu nie prowadzi się, gdy z uwagi na dotychczasowe zachowanie się dłużnika nie ma pewności, że układ będzie wykonany, chyba że propozycje układowe przewidują układ likwidacyjny.

Polecamy: Podatki 2014 – ustawa o VAT – stan prawny od 1 kwietnia 2014 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalną zaletą układu jest to, że przy zaspokajaniu wierzycieli jest możliwe zachowanie majątku (przedsiębiorstwa) dłużnika, zatem jest on rozwiązaniem najbardziej korzystnym dla dłużnika. Choć to także musi to być korzystniejsze dla wierzycieli, ponieważ wówczas konieczna jest przesłanka zaspokojenia wierzytelności w wyższym stopniu niż przewiduje to upadłość likwidacyjna. W upadłości układowej przedsiębiorstwo dłużnika dalej funkcjonuje, a w praktyce wierzytelności są spłacane z jego bieżącej działalności. Przy upadłości likwidacyjnej stopień zaspokojenia wierzyciela określa się z ustalenia sumy pieniężnej, którą można uzyskać z likwidacji masy upadłości, która zostaje następnie pomniejszona o przewidywane koszty postępowania upadłościowego. Uzyskaną kwotę należy podzielić pomiędzy wierzycieli z uwzględnieniem przepisów o podziale funduszów masy upadłości. 

Polecamy: Czy upadłość likwidacyjna jest dla firm korzystniejsza?

REKLAMA

Natomiast przy upadłości układowej stopień zaspokojenia wierzycieli ocenia się na podstawie standingu przedsiębiorstwa upadłego przy uwzględnieniu zgłoszonych propozycji układowych. Z kolei gdyby propozycje układowe obejmowały układ likwidacyjny, to stopniem zaspokojenia wierzyciela byłaby wartość majątku dłużnika pomniejszona o koszty likwidacji zaproponowanej w propozycjach układowych. W związku z powyższym zaletą, jak i wadą układu jest to, że istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania choćby części wierzytelności przez wierzycieli, którzy przy upadłości likwidacyjnej nie mogliby uzyskać nic.

Postępowanie układowe jest szczegółowo uregulowane w art. 267 – 305 Ustawy. Przy upadłości układowej upadły powinien zgłosić propozycje układowe w terminie miesiąca od ogłoszenia upadłości wraz z rachunkiem przepływów pieniężnych za okres ostatnich dwunastu miesięcy. Inne podmioty także mogą złożyć takie propozycje (wierzyciele, zarządca, nadzorca sądowy).

REKLAMA

Propozycje układowe określają sposób restrukturyzacji zobowiązań upadłego, gdyż to jest głównym celem układu. Główną wadą układu jest właśnie brak możliwości spłaty całej sumy wierzytelności dla wierzycieli – wierzyciele godzą się choćby na częściową spłatę swoich zobowiązań. Układ przyjmuje zgromadzenie wierzycieli w głosowaniu, które może mieć formę głosowania wszystkich wierzycieli bądź głosowania w grupach wierzycieli, obejmujących poszczególne kategorie interesów. W każdym z tych głosowań do przyjęcia układu dochodzi, gdy opowie się za nim większość wierzycieli mających co najmniej dwie trzecie ogólnej sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Po przyjęciu układu przez zgromadzenie wierzycieli zatwierdza go sąd upadłościowy, który może odmówić jego zatwierdzenia gdy np. układ rażąco krzywdzi wierzycieli.

Układ obejmuje przedmiotowo wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika, jednakże nie obejmuje m.in. należności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za szkodę na osobie, składek na ubezpieczenia społeczne, należności ze stosunku pracy oraz wierzytelności zabezpieczonej hipoteką czy zastawem na mieniu upadłego, chyba że wierzyciel wyraził zgodę na objęcie tego układem.

Polecamy: Jakie informacje musi podawać firma w oświadczeniach pisemnych?

Podmiotowo układ obejmuje wszystkich wierzycieli, których wierzytelności objęte są układem według ustawy, choćby nie zostały umieszczone na liście układu, chociaż układ nie wiąże wierzycieli, których upadły umyślnie nie ujawnił i którzy w postępowaniu nie uczestniczyli. Po wykonaniu układu (czyli po spłaceniu wierzytelności w wysokości określonej w układzie) sąd wydaje postanowienie o wykonaniu układu i upadły może swobodnie już zarządzać swoim majątkiem. W trakcie trwania układu można go zmieniać w razie nadzwyczajnej zmiany stosunków gospodarczych albo go uchylić w razie niewykonywania postanowień układu przez upadłego albo oczywistości, że układ nie będzie wykonany.

Podsumowując, upadłość układowa jest dobrym rozwiązaniem wówczas gdy jest duże prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo dłużnika ma szanse dalej funkcjonować z zyskami, co wyniknie z propozycji restrukturyzacji zadłużenia przedstawionego przez dłużnika i wierzyciele otrzymają spłatę chociaż części swoich wierzytelności. Jednocześnie spowoduje to zachowanie przedsiębiorstwa dłużnika, nie będzie konieczności jego likwidacji.

Z drugiej strony układ może się okazać rozwiązaniem nietrwałym z uwagi na zajście przesłanki jego uchylenia, gdy upadły nie będzie wykonywał jego postanowień. W przypadku zmiany stosunków gospodarczych w trakcie długoletniego układu może okazać się już niekorzystny dla większości wierzycieli, a nadzwyczajne stosunki gospodarcze, które uzasadniają jego zmianę są trudne do wykazania. Poza tym przy upadłości układowej wierzyciele zwykle wyrażają zgodę na brak spłaty części swoich wierzytelności kosztem uzyskania przynajmniej częściowego zaspokojenia. Ponadto w układzie nie są uwzględniane wszystkie wierzytelności i wszyscy wierzyciele.

Zobacz: Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA