REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie informacje musi podawać firma w oświadczeniach pisemnych?

Milewski Marcin
Wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorca ma obowiązek podawania określonych ustawowo danych.
Wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorca ma obowiązek podawania określonych ustawowo danych.

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego przedsiębiorca obciążany jest obowiązkiem podawania w obrocie danych określonych w ustawie o KRS. Jakie informacje powinien zawrzeć przedsiębiorca w kontaktach pisemnych z innymi podmiotami? Dowiesz się czytając poradę eksperta.

Prowadzący działalność gospodarczą, którzy wpisani zostali do rejestru są zobowiązani do podawania w oświadczeniach pisemnych skierowanych do oznaczonych podmiotów wskazanych ustawowo dane. Zamieszczenie informacji jest niezbędne tylko podczas kontaktów dotyczących działalności. Zaniechanie obowiązku jest zagrożone nakładaną przez sąd rejestrowy karą grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.

REKLAMA

Na jakie dane wskazuje ustawodawca?

1) firmę lub nazwę;
2) oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności;
3) siedzibę i adres;
4) numer NIP;
5) oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.

Obowiązek nie odnosi się do oświadczeń woli, które zostały skierowane do osób pozostających ze spółką w stałych stosunkach umownych. Ponadto, powyższe wymogi nie uchybiają przepisom szczególnym, które mogą nakładać na przedsiębiorcę dodatkowe powinności.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przepisy takie wprowadza kodeks spółek handlowych. Zgodnie z regulacjami w nim ustanowionymi spółki kapitałowe są zobowiązane do zawierania w pismach, zamówieniach handlowych składanych przez spółkę w formie papierowej i elektronicznej oraz informacje na stronach internetowych spółki, następujących danych:

1) firmy spółki, jej siedziby i adresu;
2) oznaczenia sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numeru pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
3) numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4) wysokości kapitału zakładowego.

Obowiązek wynikający z ksh dotyczy również oddziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mającej siedzibę za granicą.

Zobowiązanie do podawania informacji wynika także z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dotyczy przedsiębiorców, którzy wprowadzają towar do obrotu na terytorium RP. Muszą oni zamieszczać na towarze, jego opakowaniu, etykiecie, instrukcji lub dostarczać w inny, zwyczajowo przyjęty sposób, pisemne informacji w języku polskim:

1) określające firmę przedsiębiorcy i jego adres;
2) umożliwiające identyfikację towaru.

Należy jednak pamiętać, że wymogi nie dotyczą towarów, jeżeli odrębne przepisy szczegółowo regulują obowiązki w zakresie ich oznakowania oraz środków spożywczych w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (Dz. Urz. UE L 31 z 01.02.2002, str. 1; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 15, t. 6, str. 463 i nast.).

Polecamy: Jak będzie funkcjonować rejestracja spółki z o.o. przez internet?

Przedsiębiorca powinien także przekazywać odpowiednie dane w przypadku sprzedaży bezpośredniej lub na odległość. Wówczas firma oferująca w taki sposób towary lub usługi z wykorzystaniem środków masowego przekazu, sieci teleinformatycznych lub druków bezadresowych również jest zobowiązana do podania w ofercie co najmniej następujących danych:

1) firmy przedsiębiorcy;
2) numeru identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada;
3) siedziby i adresu przedsiębiorcy.

Podstawa prawna:
- art. 34 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2004 r., Nr 173, poz. 1808, z późn. zm.)
- art. 20 i 21 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r., Nr 182, poz. 1228; Dz.U. z 2010 r., Nr 239, poz. 1593)
- art. 206 ksh ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2001 r., Nr 102, poz. 1117 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA