reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy upadłość likwidacyjna jest korzystniejsza dla firm?

Czy upadłość likwidacyjna jest korzystniejsza dla firm?

Celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli dłużnika w jak największym stopniu, a jeśli jest to możliwe zachowanie jego przedsiębiorstwa. Sąd powinien więc ogłosić najodpowiedniejszą formę upadłości konkretnego dłużnika rozważając całokształt sytuacji jego przedsiębiorstwa. Jakie postępowanie upadłościowe będzie najkorzystniejsze dla firmy?

Składając do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości można żądać ogłoszenia: upadłości likwidacyjnej, która obejmuje likwidację majątku dłużnika lub upadłości układowej z możliwością zawarcia układu z wierzycielami.

Celem upadłości likwidacyjnej jest zbycie przedsiębiorstwa upadłego i zaspokojenie wierzycieli z uzyskanych w ten sposób środków. Upadłość likwidacyjna oznacza przejęcie zarządu przedsiębiorstwa przez syndyka oraz spieniężenie majątku. W praktyce znaczna większość postępowań upadłościowych zmierza do likwidacji przedsiębiorstwa.

Zobacz: Co to znaczy być niewypłacalnym i kiedy należy "ogłosić upadłość"?

Zalety upadłości likwidacyjnej

Dłużnicy rzadko wybierają możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Zadłużeni przedsiębiorcy nie chcą bowiem obciążać się obowiązkami spłaty kolejnych kwot w przyszłości. Główną zaletą upadłości likwidacyjnej jest to, że firmy, gdy rozpoczynają nową działalność, zachowują dochody w całości dla siebie.

Ważną zaletą upadłości likwidacyjnej jest także to, że przedsiębiorca może rozpocząć działalność pod inną firmą jeszcze w trakcie procedury.
Wierzycielom również bardziej niż na zawarciu układu zależy na odzyskaniu nawet niewielkiej kwoty należności. Może to stanowić przeszkodę dla wyboru formy układowej zwłaszcza, gdy wierzyciel ma pozycję uprzywilejowaną.

Polecamy: Od czego może ubezpieczyć się przedsiębiorca?

Trzeba też wspomnieć, że podstawową zaległość upadających firm często stanowią składki ZUS, które nie podlegają postępowaniu układowemu.
W rezultacie większość spraw sądowych ma na celu upłynnienie masy majątkowej przedsiębiorstwa w celu uregulowania zobowiązań.

Należy również dodać, że przedsiębiorcy często do ostatniej chwili decydują się na wszczęcie postępowania upadłościowego. Zaczynają o nim myśleć w obawie przed osobistą odpowiedzialnością. Wtedy może być jednak za późno na postępowanie układowe. W przypadku wniosku o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu złożonego przez dłużnika wymagane jest załączenie propozycji układowych z propozycjami finansowania wykonania układu oraz zestawienia przepływów finansowych za ostatni rok, gdy obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego zestawienia.

Zobacz: Kto może, a kto musi złożyć wniosek o głoszenie upadłości?

Jeżeli dłużnik nie usunął tych braków, po wezwaniu do ich naprawienia sąd obowiązany jest ogłosić upadłość obejmującą likwidację jego majątku. Jeżeli wierzyciel zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu powinien przedstawić wstępne propozycje układowe. Ich brak, po wezwaniu do naprawienia spowoduje, że sąd ogłosi upadłość obejmującą likwidację majątku dłużnika. W wielu sytuacjach przedsiębiorcy wybierają upadłość likwidacyjną, również dlatego, że daje to im większą efektywność np. ekonomiczną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama