reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Niestety często polski przedsiębiorca boryka się z taki problemami. Jak uchronić swoją firmę? Jedną z form ochrony działalności gospodarczej jest zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej.

W odniesieniu do najczęściej występujących szkód czy strat, będących następstwem nieszczęśliwych wypadków, jednym z powszechniejszym zabezpieczeniem działalności gospodarczej jest ubezpieczenie od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Niemniej w pewnych sytuacjach przedsiębiorca powinien rozważyć dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia od utraty zysku oraz ubezpieczenia maszyn i urządzeń.

Dla każdego przedsiębiorcy wykupienie polisy wiąże się z kosztami. Zwłaszcza, że opłacane składki w zależności od polisy oraz firmy ubezpieczeniowej może być znacznym obciążeniem dla finansów firmy. Dlatego też decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi pobudkami. Przedsiębiorca, będący właścicielem dużego zakładu, którego proces produkcyjny skoncentrowany jest w jednym miejscu, a więc bardziej narażony na wystąpienie np pożaru, powinien rozważyć wykupienie obok ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków ubezpieczenia od utraty zysku, zwanego również ubezpieczeniem od przerw w działalności. Jest to forma ochrony przedsiębiorstwa przed stratami, spowodowanymi zakłóceniem funkcjonowania firmy.

Przykładowo gdy w zakładzie wybuchł pożar, a usuwanie jego skutków rozciąga się w czasie, przedsiębiorstwo ponosi starty z tytułu niegenerowania zysku. Wynikłe w ten sposób szkody, czyli straty w następstwie przerwy lub zakłóceniu działalności firmy, może pokryć ubezpieczenie.

W ramach takiej polisy zabezpieczony zostaje planowany wynik finansowy firmy, co oznacza, że w momencie wystąpienia przerwy w działalności, firma ubezpieczeniowa pokrywa straty w zysku oraz rekompensuje koszty stałe, które przedsiębiorca ponosi pomimo, że jego firma nie funkcjonuje sprawnie. Ubezpieczenie od utraty zysku daje ochronę w postaci zabezpieczenia zysku brutto. Nie jest to typowe ubezpieczenie i raczej wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi, niemniej w niektórych okolicznościach warto rozważyć jego wykupienie.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

Doświadczenie wielu polskich przedsiębiorców, a w szczególności tych, których działalności zależy od sprawności i wydajności urządzeń mechanicznych, pokazuje, że sensowność wykupienia ubezpieczenie maszyn i urządzeń jest bezsprzecznie uzasadniona.

Jest to forma zabezpieczenia działalności gospodarczej przed stratami spowodowanymi wystąpieniem awarii lub uszkodzenia. Ubezpieczeniu podlegają maszyny i urządzenia zarówno w czasie użytkowania, naprawy jak i w momencie, gdy nie są eksploatowane.

Wykupując takie ubezpieczenie właściciel firmy zabezpiecza się przed ewentualnymi szkodami, związanymi z ryzykiem wystąpienia awarii. Nie da się ukryć, że długa eksploatacja maszyn może zwiększyć ich awaryjność, co przyczynia się do powstania szeregu problemów, a w konsekwencji prowadzi do strat materialnych. Dlatego taka forma ochrony działalności gospodarczej jest w niejednym przedsiębiorstwie jest wręcz niezbędna.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama