REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Paulina Sojczyńska
Jak uchronić swoją firmę przed powodzią, huraganem, czy pożarem?
Jak uchronić swoją firmę przed powodzią, huraganem, czy pożarem?

REKLAMA

REKLAMA

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Niestety często polski przedsiębiorca boryka się z taki problemami. Jak uchronić swoją firmę? Jedną z form ochrony działalności gospodarczej jest zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej.

REKLAMA

W odniesieniu do najczęściej występujących szkód czy strat, będących następstwem nieszczęśliwych wypadków, jednym z powszechniejszym zabezpieczeniem działalności gospodarczej jest ubezpieczenie od pożaru oraz innych zdarzeń losowych. Niemniej w pewnych sytuacjach przedsiębiorca powinien rozważyć dodatkową ochronę w postaci ubezpieczenia od utraty zysku oraz ubezpieczenia maszyn i urządzeń.

Czy ubezpieczyć się od utraty zysku

REKLAMA

Dla każdego przedsiębiorcy wykupienie polisy wiąże się z kosztami. Zwłaszcza, że opłacane składki w zależności od polisy oraz firmy ubezpieczeniowej może być znacznym obciążeniem dla finansów firmy. Dlatego też decyzja o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia powinna być przemyślana i poparta racjonalnymi pobudkami. Przedsiębiorca, będący właścicielem dużego zakładu, którego proces produkcyjny skoncentrowany jest w jednym miejscu, a więc bardziej narażony na wystąpienie np pożaru, powinien rozważyć wykupienie obok ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków ubezpieczenia od utraty zysku, zwanego również ubezpieczeniem od przerw w działalności. Jest to forma ochrony przedsiębiorstwa przed stratami, spowodowanymi zakłóceniem funkcjonowania firmy.

Przykładowo gdy w zakładzie wybuchł pożar, a usuwanie jego skutków rozciąga się w czasie, przedsiębiorstwo ponosi starty z tytułu niegenerowania zysku. Wynikłe w ten sposób szkody, czyli straty w następstwie przerwy lub zakłóceniu działalności firmy, może pokryć ubezpieczenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach takiej polisy zabezpieczony zostaje planowany wynik finansowy firmy, co oznacza, że w momencie wystąpienia przerwy w działalności, firma ubezpieczeniowa pokrywa straty w zysku oraz rekompensuje koszty stałe, które przedsiębiorca ponosi pomimo, że jego firma nie funkcjonuje sprawnie. Ubezpieczenie od utraty zysku daje ochronę w postaci zabezpieczenia zysku brutto. Nie jest to typowe ubezpieczenie i raczej wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi, niemniej w niektórych okolicznościach warto rozważyć jego wykupienie.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

Co z ubezpieczeniem maszyn i urządzeń

REKLAMA

Doświadczenie wielu polskich przedsiębiorców, a w szczególności tych, których działalności zależy od sprawności i wydajności urządzeń mechanicznych, pokazuje, że sensowność wykupienia ubezpieczenie maszyn i urządzeń jest bezsprzecznie uzasadniona.

Jest to forma zabezpieczenia działalności gospodarczej przed stratami spowodowanymi wystąpieniem awarii lub uszkodzenia. Ubezpieczeniu podlegają maszyny i urządzenia zarówno w czasie użytkowania, naprawy jak i w momencie, gdy nie są eksploatowane.

Wykupując takie ubezpieczenie właściciel firmy zabezpiecza się przed ewentualnymi szkodami, związanymi z ryzykiem wystąpienia awarii. Nie da się ukryć, że długa eksploatacja maszyn może zwiększyć ich awaryjność, co przyczynia się do powstania szeregu problemów, a w konsekwencji prowadzi do strat materialnych. Dlatego taka forma ochrony działalności gospodarczej jest w niejednym przedsiębiorstwie jest wręcz niezbędna.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA