reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy firma w domu się opłaca?

Czy firma w domu się opłaca?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością znalezienia siedziby dla swojej założonej firmy. Wybór miejsca nie należy do najłatwiejszych. Może warto pozostać we własnym domu?

Decydując się na prowadzenie wymarzonej firmy nie musimy sięgać po wynajem drogiego lokalu w centrum miasta. Jeżeli lokalizacja nie jest naszym priorytetem albo mamy dom przy jednej z głównych przecznic w miejscowości, to możemy zdecydować się prowadzenie działalności w całym domu lub jego części, w zgodzie z prawem.

Warto jednak zwrócić uwagę na wynikajże z takiego kroku uprawnienia i obciążenia, bo, wbrew pozorom, firma w domu niekoniecznie wiąże się tylko z udogodnieniami.

Od czego zacząć

Przyszły przedsiębiorca, który zdecydował się na takie rozwiązanie zobowiązany jest do wskazania, że chce wykorzystywać cały dom lub jego część na potrzeby prowadzonej działalności już w chwili rejestrowania. Niezbędne jest przedłożenie dokumentu stwierdzającego tytuł prawny przysługujący przedsiębiorcy do lokalu (np. akt własności).

Wniosek o wpis do EDG (Ewidencji Działalności Gospodarczej) zawiera bowiem m.in.:
- oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu
- adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza,
- adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony, o ile przedsiębiorca wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania.

Dom i cele podatkowe?

Podawanie podczas rejestracji siedziby przyszłej firmy wiąże się także z obciążeniami podatkowymi. Ustawa o PIT niepozostania wątpliwości - dla celów podatkowych siedziba przedsiębiorstwa to miejsce położenia przedsiębiorstwa wskazane w koncesji, zezwoleniu lub zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo w rejestrze przedsiębiorców.

Polecamy: Czy warto prowadzić działalność w domu

Wyższe zobowiązania

Oprócz podatku dochodowego od osób fizycznych należy jeszcze pamiętać o skutkach prowadzenia działalności w domu lub jego części dla podatku od nieruchomości. Budynek bowiem straci charakter jedynie mieszkalny, a co za tym idzie za m2 zapłacimy do ponad dwudziestu złotych świadczeń fiskalnych.

Polecamy: Biznes w Internecie? Czy jest możliwy?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłacalność domowej firmy.
Opłacalność domowej firmy.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama