REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

epieniadz.blox.pl

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie trzeba zarządzać wielkim konsorcjum, by chronić naszą przyrodę. Tak naprawdę za pomocą kilku prostych i nie wymagających wielkich kwot metod możemy stać się w pełni proekologicznymi przedsiębiorcami. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci do nabrania nowych nawyków.

Od dłuższego czasu można zauważyć nasilające się ogólnoświatowe tendencje proekologiczne. Co chwilę słyszymy o nowych projektach mających na celu min. redukcję emisji szkodliwych związków do atmosfery. Koncerny samochodowe coraz bardziej prześcigają się w konstruowaniu samochodów mających możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

REKLAMA

Wszystko, to jest dodatkowo napędzane przez międzynarodowe organizacje wprowadzające coraz nowsze i bardziej rygorystyczne normy ekologiczne. Wszystkie powyższe działania łączy jeden wspólny czynnik – ogromne pieniądze. Czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się ile kosztuje zaprojektowanie i wyprodukowanie superekologicznego samochodu od podstaw, czy ile pieniędzy wymagają nowe proekologiczne projekty? Jak to się ma do zwykłego przedsiębiorcy, który nie posiada wielomilionowych sum, a pomimo tego nie jest obojętny na środowisko naturalne?

W pierwszym przykładzie chciałbym poruszyć tematykę zużycia energii elektrycznej.

Oczywiste jest to, że bez prądu żadna firma nie jest w stanie funkcjonować, ale to nie znaczy, że musimy go zużywać z nadmiarem. Nie chodzi mi tu o jakieś spektakularne zmiany w postaci instalacji baterii słonecznych, choć ostatnimi czasy jest to coraz popularniejsza i coraz tańsza metoda.

Polecamy: Eko driving dla firm

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy na pewno we wszystkich pomieszczeniach, w których zapalone są żarówki, jest to niezbędne. To samo tyczy się urządzeń elektrycznych. Czy na pewno wszystkie komputery są niezbędne w tym momencie, albo czy na pewno pracownicy na hali aktualnie korzystają ze wszystkich maszyn, które są włączone? Oczywiście należy zachować przy tym zdrowy rozsądek, bądź częste włączanie i wyłączanie niejednokrotnie może prowadzić w ogólnym rozrachunku do większego poboru prądu, ale jeśli będziemy to robić w sposób przemyślany nie tylko zaoszczędzi na tym środowisko, ale także nasza kieszeń.

Innym przykładem może być nadmierna eksploatacja materiałów. Mam tu głównie na myśli pracowników biurowych, którzy nie jednokrotnie traktują kartki papieru jak w pełni odnawialną rzecz. Każda kartka to w pewnym sensie cząstka ściętego drzewa odpowiedzialnego za filtrację powietrza. Jedna kartka może nić nie zmieni, ale w skali światowej można uratować całe połacie drzew. To samo tyczy się zużywania wszelkich produktów niezbędnych w procesie produkcji. Nie chodzi mi o nadmierne oszczędzanie, ale o nabranie umiejętności racjonalnego korzystania z nich.

Prowadząc firmę, nieważne czy o charakterze usługowym, czy produkcyjnym oczywistą rzeczą jest to, że stajemy się producentami śmieci.

Także w tym punkcie możemy pomóc naszemu środowisku. Nie muszę chyba wspominać o obowiązku składowania odpadów w miejscach do tego wyznaczonych, bo zakładam, że każdy czytający ten artykuł to robi. Mam tu jednak na myśli sortowanie. Segregując samemu śmieci, jeszcze przed ich wywozem nie tylko ułatwiamy pracę innym, ale także zmniejszmy prawdopodobieństwo błędu podczas ostatniego sortowania.

Polecamy: Obowiązki przedsiębiorców handlujących sprzętem AGD w zakresie ochrony środowiska

Na koniec może coś o wodzie. Z pewnością każdy ma świadomość jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni woda i jak duże problemy możemy mieć w wyniku niedoboru wody pitnej. Tymczasem jak ją traktujemy w codziennym użyciu. Ilu z nas ma tendencję do pozostawiania niedokręconych kranów, czy nadmiernego odkręcania podczas użytkowania. Wiem, że to tylko woda, ale miejmy świadomość, że nawet najbardziej błaha sprawa w skali światowej staje się tematem numer jeden.

Jak widać nie trzeba dysponować wielomilionowymi sumami by móc z czystym sumieniem nosić miano proekologicznego przedsiębiorcy. Wystarczy odrobina chęci.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA