reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

Okazuje się, że nie trzeba zarządzać wielkim konsorcjum, by chronić naszą przyrodę. Tak naprawdę za pomocą kilku prostych i nie wymagających wielkich kwot metod możemy stać się w pełni proekologicznymi przedsiębiorcami. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci do nabrania nowych nawyków.

Od dłuższego czasu można zauważyć nasilające się ogólnoświatowe tendencje proekologiczne. Co chwilę słyszymy o nowych projektach mających na celu min. redukcję emisji szkodliwych związków do atmosfery. Koncerny samochodowe coraz bardziej prześcigają się w konstruowaniu samochodów mających możliwie jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Wszystko, to jest dodatkowo napędzane przez międzynarodowe organizacje wprowadzające coraz nowsze i bardziej rygorystyczne normy ekologiczne. Wszystkie powyższe działania łączy jeden wspólny czynnik – ogromne pieniądze. Czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się ile kosztuje zaprojektowanie i wyprodukowanie superekologicznego samochodu od podstaw, czy ile pieniędzy wymagają nowe proekologiczne projekty? Jak to się ma do zwykłego przedsiębiorcy, który nie posiada wielomilionowych sum, a pomimo tego nie jest obojętny na środowisko naturalne?

W pierwszym przykładzie chciałbym poruszyć tematykę zużycia energii elektrycznej.

Oczywiste jest to, że bez prądu żadna firma nie jest w stanie funkcjonować, ale to nie znaczy, że musimy go zużywać z nadmiarem. Nie chodzi mi tu o jakieś spektakularne zmiany w postaci instalacji baterii słonecznych, choć ostatnimi czasy jest to coraz popularniejsza i coraz tańsza metoda.

Polecamy: Eko driving dla firm

Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy na pewno we wszystkich pomieszczeniach, w których zapalone są żarówki, jest to niezbędne. To samo tyczy się urządzeń elektrycznych. Czy na pewno wszystkie komputery są niezbędne w tym momencie, albo czy na pewno pracownicy na hali aktualnie korzystają ze wszystkich maszyn, które są włączone? Oczywiście należy zachować przy tym zdrowy rozsądek, bądź częste włączanie i wyłączanie niejednokrotnie może prowadzić w ogólnym rozrachunku do większego poboru prądu, ale jeśli będziemy to robić w sposób przemyślany nie tylko zaoszczędzi na tym środowisko, ale także nasza kieszeń.

Innym przykładem może być nadmierna eksploatacja materiałów. Mam tu głównie na myśli pracowników biurowych, którzy nie jednokrotnie traktują kartki papieru jak w pełni odnawialną rzecz. Każda kartka to w pewnym sensie cząstka ściętego drzewa odpowiedzialnego za filtrację powietrza. Jedna kartka może nić nie zmieni, ale w skali światowej można uratować całe połacie drzew. To samo tyczy się zużywania wszelkich produktów niezbędnych w procesie produkcji. Nie chodzi mi o nadmierne oszczędzanie, ale o nabranie umiejętności racjonalnego korzystania z nich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama