Czym jest leasing zwrotny samochodów?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowym celem umowy leasingu zwrotnego z punktu widzenia korzystającego, czyli klienta firmy leasingowej jest przede wszystkim uwolnienie zamrożonych w samochodach środków pieniężnych, które po sprzedaniu aut firmie leasingowej można wykorzystać na inne cele – w tym na inwestycje. W efekcie klient sprzedaje swoje samochody, choć korzysta z nich nadal w ramach umowy leasingu, a do tego odzyskuje zainwestowany w nie kapitał. Odtąd właścicielem pojazdów jest firma leasingowa.
REKLAMA
Rezygnując z posiadania samochodów, na rzecz ich użytkowania klient uzyskuje wolne środki finansowe. Klient może ponownie stać się właściciele samochodów po zakończeniu umowy leasingu i dokonaniu spłaty wszystkich przewidzianych w niej kwot.
Polecamy: Czy auto jako środek trwały przynosi korzyści podatkowe?
REKLAMA
Podstawowe korzyści leasingu zwrotnego: uwolnienie kapitału, możliwość zmniejszenia wysokości zobowiązań podatkowych, wzrost wskaźników tzn. zwrot na aktywach (ROA) oraz zwrot na kapitale (ROE), dodatkowe źródło finansowania o pomniejszonym koszcie dzięki korzyściom podatkowym.
Leasing zwrotny może przyjąć formę zarówno leasingu operacyjnego – wówczas poszczególne czynsze miesięczne będę stanowiły koszt uzyskania przychodów korzystającego lub leasingu finansowego – w takiej sytuacji korzystający dokonuje podatkowych odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego (w tym przypadku samochodu), a jego kosztem podatkowym, oprócz tegoż odpisu będzie część odsetkowa każdej z rat leasingowych.
W przypadku leasingu zwrotnego silnie ujawnia się rola kredytowa leasingu. Usługa ta służy bowiem bardzo silnie polepszeniu płynności finansowej korzystającego poprzez uwolnienie zamrożonego kapitału w postaci środków trwałych na środki obrotowe.
Polecamy: serwis Samochód
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.