reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zarejestruj leasing do 31 stycznia, bo nie odliczysz VAT

Zarejestruj leasing do 31 stycznia, bo nie odliczysz VAT

Jeżeli wziąłeś w leasing auto z kratką przed 1 stycznia 2011 roku i chesz w całości odliczać VAT od kolejnych rat, musisz zarejestrować umowę do końca stycznia.

Podatnicy, użytkujący samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe w oparciu o umowę leasingu lub inną o podobnym charakterze, zawartą przed 01.01.2011 r., którym do 31.12.2010 r. przysługiwało prawo odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od raty powinni zarejestrować taką umowę we właściwym urzędzie skarbowym do 31.01.2011r. W przeciwnym wypadku utracą prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej kwocie.

Obowiązek rejestracji do 31 stycznia 2011 roku powstał na skutek tegorocznej nowelizacji ustawy o VAT. Nie obejmuje on samochodów, które nie posiadają homologacji na auto ciężarowe oraz nie dotyczy środków trwałych. Podlegają mu natomiast pojazdy z tzw. „kratką”.

Polecamy: Czy można zbyć przedmiot umowy leasingu?

Problemem jest procedura rejestracji umów. Ustawa nowelizująca nie zawiera przepisów regulujących właściwe postępowanie. Skutkiem tego jest ustalanie przez urzędy skarbowe własnych zasad rejestrowania umów leasingu. W praktyce oznacza to różnice w wymaganych do zakończenia procedury dokumentach, w zależności od wybranej placówki. Niektóre urzędy oczekują przedstawienia np. dowodu rejestracyjnego.

Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Termin rejestracji umów leasingowych upływa 31 stycznia 2011.
Termin rejestracji umów leasingowych upływa 31 stycznia 2011.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama