| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Na co zwracać uwagę w OWUL?

Na co zwracać uwagę w OWUL?

Zamierzam skorzystać z leasingu. Czy powinienem zwrócić szczególna uwagę na tzw. OWUL (Ogólne Warunki Umowy Leasingowej)? Co jest w nich charakterystycznego?

Warunki ogólne tzw. OWUL większości towarzystw leasingowych są do siebie bardzo podobne – różnią się tylko stylistyką i stopniem szczegółowości opisu tych samych zdarzeń. Warunki ogólne mają chronić towarzystwa leasingowe przed nieprzewidzianymi i niezależnymi od nich zdarzeniami.

OWUL

Ich celem nie jest oszukanie Klienta. To Ty wybierasz przedmiot, a więc firma leasingowa nie chce być obarczana odpowiedzialnością za brak jego przydatności, wady, usterki lub kłopoty z gwarancją. To Ty wybierasz dostawcę, a więc firma leasingowa chce być zwolniona z odpowiedzialności za jego ewentualną nierzetelność, za możliwe opóźnienia w dostawie przedmiotu lub za opieszałość w naprawach. Celem każdej umowy leasingowej jest finalny wykup przedmiotu leasingu przez używającego. Większość towarzystw leasingowych nie zawrze umowy jeżeli są jakiekolwiek zagrożenia, że będzie z nią problem.

Polecamy: Aukcje samochodów poleasingowych

Transakcja bezpieczna

Firma leasingowa stara się sprawdzić wybranego przez Ciebie dostawcę, weryfikuje rzeczywistą wartość rynkową przedmiotu, sprawdza pojazd czy nie jest przedmiotem zastawu sądowego. Wszystko by transakcja była dla firmy i dla Ciebie bezpieczna. Ty powinieneś w sposób odpowiedzialny wybrać przedmiot leasingu i jego dostawcę, a potem płacić uzgodnione wcześniej raty leasingowe.

Polecamy: Jak rozwija się branża CFM w Polsce

Powinieneś mieć świadomość, że opłaty leasingowe, tak jak kredyt bankowy, zależne są od bieżących stóp procentowych. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że jeżeli nie będziesz płacił, to w końcu firma leasingowa odbierze Ci przedmiot – na pewno jednak nie nastąpi to przy kilku lub kilkunastodniowym opóźnieniu i bez wezwań oraz prób kontaktu z Tobą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »