| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Obecnie mam pojazd, który jest leasingowany. Chcę go sprzedać. Czy w związku z tym grożą mi jakieś konsekwencje?

Żeby poniesione opłaty leasingowe były kosztem uzyskania przychodu, umowa musi trwać nie krócej niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu – dla samochodów jest to 2 lata, a dla naczep, ciągników siodłowych oraz samochodów specjalnych 3 lata.

Firma leasingowa przed upływem tego okresu nie sprzeda pojazdu za wartość inną niż rynkowa, tak więc przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość zdyskontowanych, pozostałych do zapłaty opłat nie wchodzi w grę. Jeżeli okazałoby się, że Twoje zobowiązanie wobec firmy leasingowej jest zbliżone (większe lub równe) do wartości rynkowej, to możesz wnioskować o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez wskazaną przez Ciebie firmę.

Polecamy: Leasing a ubezpieczenie

Znalezienie nabywcy jest jednak po Twojej stronie, ale musisz pamiętać, że firma leasingowa nie wyda dokumentów do przerejestrowania pojazdu (oryginał faktury sprzedaży i karta pojazdu) jeżeli umowa leasingowa nie będzie całkowicie rozliczona (spłacona). Niezależnie od wyżej opisanego rozwiązania, w każdym momencie trwania umowy leasingowej, masz prawo scedować umowę na innego leasingobiorcę. Jeżeli takową firmę znajdziesz, wspólnie wnioskujecie o cesję, a kandydat na nowego leasingobiorcę składa wymagane przez Twojego leasingodawcę dokumenty.

Może się zdarzyć, że po ocenie wniosku, nie będzie zgody na cesję – brak zdolności kredytowej, negatywna weryfikacja w bazach itp. Jeżeli cesja ma nastąpić, to na umowie nie może być żadnych zaległości. Nowy leasingobiorca kontynuuje spłacanie rat leasingowych wg Twojego harmonogramu.

Polecamy: Leasing samochodów a podatek CIT

Firma leasingowa nie uczestniczy w żadnych rozliczeniach związanych z tzw. „odstępnym”, a procedury realizacji cesji nie przewidują takich rozliczeń pomiędzy stronami. Jeżeli zamierzasz scedować umowę na obcą Ci osobę – dokładnie ustal warunki rozliczeń.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »