reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Obecnie mam pojazd, który jest leasingowany. Chcę go sprzedać. Czy w związku z tym grożą mi jakieś konsekwencje?

Żeby poniesione opłaty leasingowe były kosztem uzyskania przychodu, umowa musi trwać nie krócej niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu – dla samochodów jest to 2 lata, a dla naczep, ciągników siodłowych oraz samochodów specjalnych 3 lata.

Firma leasingowa przed upływem tego okresu nie sprzeda pojazdu za wartość inną niż rynkowa, tak więc przerwanie umowy i wcześniejszy wykup za wartość zdyskontowanych, pozostałych do zapłaty opłat nie wchodzi w grę. Jeżeli okazałoby się, że Twoje zobowiązanie wobec firmy leasingowej jest zbliżone (większe lub równe) do wartości rynkowej, to możesz wnioskować o rozwiązanie umowy i jej wykupienie przez wskazaną przez Ciebie firmę.

Polecamy: Leasing a ubezpieczenie

Znalezienie nabywcy jest jednak po Twojej stronie, ale musisz pamiętać, że firma leasingowa nie wyda dokumentów do przerejestrowania pojazdu (oryginał faktury sprzedaży i karta pojazdu) jeżeli umowa leasingowa nie będzie całkowicie rozliczona (spłacona). Niezależnie od wyżej opisanego rozwiązania, w każdym momencie trwania umowy leasingowej, masz prawo scedować umowę na innego leasingobiorcę. Jeżeli takową firmę znajdziesz, wspólnie wnioskujecie o cesję, a kandydat na nowego leasingobiorcę składa wymagane przez Twojego leasingodawcę dokumenty.

Może się zdarzyć, że po ocenie wniosku, nie będzie zgody na cesję – brak zdolności kredytowej, negatywna weryfikacja w bazach itp. Jeżeli cesja ma nastąpić, to na umowie nie może być żadnych zaległości. Nowy leasingobiorca kontynuuje spłacanie rat leasingowych wg Twojego harmonogramu.

Polecamy: Leasing samochodów a podatek CIT

Firma leasingowa nie uczestniczy w żadnych rozliczeniach związanych z tzw. „odstępnym”, a procedury realizacji cesji nie przewidują takich rozliczeń pomiędzy stronami. Jeżeli zamierzasz scedować umowę na obcą Ci osobę – dokładnie ustal warunki rozliczeń.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzedaż pojazdu poleasingowego
Sprzedaż pojazdu poleasingowego

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Szajkowski

Konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama