Leasing samochodów w świetle przepisów o podatku VAT
REKLAMA
REKLAMA
Dla firm wykorzystujących floty pojazdów, samo rozliczanie tego podatku jest rzeczą bardzo uciążliwą i kosztowną. Zmiany wprowadzające m.in. pełną odliczalność VAT-u (100%) od zakupu samochodów i paliwa, mogłyby spowodować zarówno wzrost sprzedaży pojazdów, jak i zwiększenie popytu na nowe samochody. Wszystkie aktywa przedsiębiorstwa traktowane byłyby wówczas jednakowo, zaś ich rentowność uległaby poprawie.
REKLAMA
Samochody służbowe
Kolejna kwestia to sposób uproszczonego opodatkowania prywatnego użytku samochodów służbowych – według obowiązujących przepisów wciąż stanowi on nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika, czyli podlega opodatkowaniu, jako przychód z tytułu wynagrodzenia.
Tu jednak rząd – w lipcu 2009 roku, po ponad rocznych monitach PZWLP – wystąpił z propozycjami regulacji. Ich ostateczny kształt poznamy prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy.
Polecamy: Leasing a kredyt na samochód - kalkulator
Leasing konsumenckim czy kredyt bankowy
Zmian wymaga również opodatkowanie VAT-em w leasingu konsumenckim. Obecnie tańszym wyjściem dla osoby fizycznej jest sfinansowanie zakupu samochodu kredytem bankowym, gdyż odsetki nie są opodatkowane VAT-em.
W przypadku leasingu cała rata miesięczna, w tym odsetki, obłożona jest podatkiem VAT, a osoba fizyczna – w przeciwieństwie do przedsiębiorcy – nie ma możliwości jego rozliczenia. Taka sytuacja powoduje, że samochód finansowany kredytem przez bank jest znacznie tańszy, niż ten sam samochód finansowany przez firmę leasingową.
Zmiany w leasingu konsumenckim spowodowałyby zwiększenie konkurencji w obszarze finansowania aut i korzystny dla klienta spadek cen.
Polecamy: Czy można obniżyć ratę leasingową?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.