Umowa leasingu

REKLAMA
REKLAMA
W polskim systemie prawa umowa leasingu jest regulowana przez KC art. 7091 - 70918.
REKLAMA
Zgodnie z KC art.7091 przez umowę finansujący zobowiązuje się w zakresie swego przedsiębiorstwa nabyć rzecz od oznaczonego nabywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony.
Z kolei korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężnie, które jest równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Kodeks cywilny wprowadził takie pojęcie jak:
• finansujący (leasingodawca),
• korzystający (leasingobiorca).
Obowiązki finansującego
Na mocy Kodeksu Cywilnego art. 7094 finansujący powinien wydać korzystającemu rzecz w takim stanie, w jakim znajdowała się ona w chwili wydania finansującemu przez zbywcę.
Należy pamiętać, że finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku. Dodatkowo finansujący obowiązany jest wydać korzystającemu razem z rzeczą odpis umowy ze zbywcą lub odpisów innych posiadanych dokumentów dotyczących tej umowy. Przede wszystkim chodzi tu o odpis dokumentu gwarancyjnego co do jakiej rzeczy, otrzymanego od zbywcy lub producenta.
Polecamy: Czym jest opłata leasingowa
Jeśli po wydaniu korzystającemu rzecz zostanie utracona z powodu okoliczności, za które finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa.
Obowiązku korzystającego
REKLAMA
Obowiązki korzystającego reguluje art. 7097 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim korzystający obowiązany jest utrzymywać rzecz w dobrym stanie, dokonywać jej konserwacji i napraw. Leasingobiorca ponosi także ciężary związane z własnością lub posiadaniem rzeczy.
Jednym z obowiązków korzystającego jest powiadomienie finansującego o konieczności dokonania istotnej naprawy rzeczy jeżeli w umowie nie zostało zastrzeżone, że konserwacji i napraw rzeczy dokonuje osoba mająca określone kwalifikacje. Ponadto korzystający obowiązany jest umożliwić finansującemu sprawdzenie rzeczy leasingowanej.
Polecamy: Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingowej
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA