REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest opłata leasingowa

Paulina Sojczyńska
Czym jest opłata leasingowa
Czym jest opłata leasingowa

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest jedną z wygodniejszych form pożyczki, ale jak każda pożyczka nieodzownie wiąże się z kosztami. Dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej, przedsiębiorca powinien zapoznać się z opłatami jej towarzyszącymi. Czym zatem jest opłata leasingowa, a właściwie czym są opłaty leasingowe? Bo jak się okazuje w praktyce koszty leasingu składają się z kilku części.

Raty leasingowe

Nie da się ukryć, że konstrukcja leasingu może przyprawić o zawrót głowy. Niemniej aby w opłacalny sposób przedsiębiorca mógł skorzystać z umowy leasingowej, podstawową kwestią jest zapoznanie się z rozmaitością opłat, na podstawie których szacowana jest zdolność leasingowa przedsiębiorcy.

REKLAMA

REKLAMA

Tak jak w przypadku kredytu, w leasingu mamy do czynienia z ratami spłacanymi miesięcznie przez leasingobiorcę. Zatem do opłat leasingowych zaliczyć możemy miesięczne raty leasingowe. W gruncie rzeczy stanowią one główne obciążenie finansowe dla leasingobiorcy i są to po prostu raty kredytu na zakup przedmiotu leasingu. Ich wysokość ustalana jest w oparciu o możliwości finansowe korzystającego (leasingobiorcy) oraz zależy od opłaty wstępnej i wartości końcowej przedmiotu leasingu.

Biorąc pod uwagę zdolność leasingową korzystającego z przedmiotu oraz jego działalność gospodarczą, ustalany jest indywidualny harmonogram spłat, który w szczególności jest korzystny dla przedsiębiorcy.

Polecamy: serwis Mała firma

Wpłata początkowa oraz wartość końcowa

Do podstawowych opłat leasingowych, uiszczanych przez korzystającego, należą również opłaty manipulacyjne z tytułu zawarcia umowy oraz wartość końcowa przedmiotu leasingu, ustalana w ramach warunków końcowych zakupu przedmiotu od dostawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pierwsze z nich związane są z procesem zawarcia umowy leasingowej i składają się na nie m.in.: wpłata początkowa zwana inaczej czynszem inicjalnym, ubezpieczenia, gwarancje i in. Istotnym elementem z punktu widzenia leasingobiorcy jest wpłata początkowa. Jej wysokość jest o tyle ważna, że stanowi dość istotny punkt opłat leasingowych. Od jej poziomu bowiem zależy wielkość ustalonych miesięcznych rat. Dlatego leasingobiorca chce, aby wpłata początkowa była możliwie jak najwyższa, ponieważ skutkuje to obniżeniem rat leasingowych.

Co się tyczy zaś wartości końcowej wykupu przedmiotu leasingu, nie wpływa ona na wysokość rat ani czynszu inicjalnego. Jest raczej składnikiem opłat leasingowych, stanowiącym o wysokości całkowitego, końcowego kosztu leasingu.

Pozytywnym elementem wśród tych wszystkich kosztów jest fakt, że należności te uznawane jako koszty uzyskania przychodu, opłacane jednorazowo, przedsiębiorca może rozliczyć w częściach w następnych okresach rozliczeniowych.

Polecamy: Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA