Czym jest opłata leasingowa
REKLAMA
REKLAMA
Raty leasingowe
Nie da się ukryć, że konstrukcja leasingu może przyprawić o zawrót głowy. Niemniej aby w opłacalny sposób przedsiębiorca mógł skorzystać z umowy leasingowej, podstawową kwestią jest zapoznanie się z rozmaitością opłat, na podstawie których szacowana jest zdolność leasingowa przedsiębiorcy.
REKLAMA
REKLAMA
Tak jak w przypadku kredytu, w leasingu mamy do czynienia z ratami spłacanymi miesięcznie przez leasingobiorcę. Zatem do opłat leasingowych zaliczyć możemy miesięczne raty leasingowe. W gruncie rzeczy stanowią one główne obciążenie finansowe dla leasingobiorcy i są to po prostu raty kredytu na zakup przedmiotu leasingu. Ich wysokość ustalana jest w oparciu o możliwości finansowe korzystającego (leasingobiorcy) oraz zależy od opłaty wstępnej i wartości końcowej przedmiotu leasingu.
Biorąc pod uwagę zdolność leasingową korzystającego z przedmiotu oraz jego działalność gospodarczą, ustalany jest indywidualny harmonogram spłat, który w szczególności jest korzystny dla przedsiębiorcy.
Polecamy: serwis Mała firma
Wpłata początkowa oraz wartość końcowa
Do podstawowych opłat leasingowych, uiszczanych przez korzystającego, należą również opłaty manipulacyjne z tytułu zawarcia umowy oraz wartość końcowa przedmiotu leasingu, ustalana w ramach warunków końcowych zakupu przedmiotu od dostawcy.
REKLAMA
Pierwsze z nich związane są z procesem zawarcia umowy leasingowej i składają się na nie m.in.: wpłata początkowa zwana inaczej czynszem inicjalnym, ubezpieczenia, gwarancje i in. Istotnym elementem z punktu widzenia leasingobiorcy jest wpłata początkowa. Jej wysokość jest o tyle ważna, że stanowi dość istotny punkt opłat leasingowych. Od jej poziomu bowiem zależy wielkość ustalonych miesięcznych rat. Dlatego leasingobiorca chce, aby wpłata początkowa była możliwie jak najwyższa, ponieważ skutkuje to obniżeniem rat leasingowych.
Co się tyczy zaś wartości końcowej wykupu przedmiotu leasingu, nie wpływa ona na wysokość rat ani czynszu inicjalnego. Jest raczej składnikiem opłat leasingowych, stanowiącym o wysokości całkowitego, końcowego kosztu leasingu.
Pozytywnym elementem wśród tych wszystkich kosztów jest fakt, że należności te uznawane jako koszty uzyskania przychodu, opłacane jednorazowo, przedsiębiorca może rozliczyć w częściach w następnych okresach rozliczeniowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.