reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czym jest opłata leasingowa

Czym jest opłata leasingowa

Leasing jest jedną z wygodniejszych form pożyczki, ale jak każda pożyczka nieodzownie wiąże się z kosztami. Dlatego przed podpisaniem umowy leasingowej, przedsiębiorca powinien zapoznać się z opłatami jej towarzyszącymi. Czym zatem jest opłata leasingowa, a właściwie czym są opłaty leasingowe? Bo jak się okazuje w praktyce koszty leasingu składają się z kilku części.

Raty leasingowe

Nie da się ukryć, że konstrukcja leasingu może przyprawić o zawrót głowy. Niemniej aby w opłacalny sposób przedsiębiorca mógł skorzystać z umowy leasingowej, podstawową kwestią jest zapoznanie się z rozmaitością opłat, na podstawie których szacowana jest zdolność leasingowa przedsiębiorcy.

Tak jak w przypadku kredytu, w leasingu mamy do czynienia z ratami spłacanymi miesięcznie przez leasingobiorcę. Zatem do opłat leasingowych zaliczyć możemy miesięczne raty leasingowe. W gruncie rzeczy stanowią one główne obciążenie finansowe dla leasingobiorcy i są to po prostu raty kredytu na zakup przedmiotu leasingu. Ich wysokość ustalana jest w oparciu o możliwości finansowe korzystającego (leasingobiorcy) oraz zależy od opłaty wstępnej i wartości końcowej przedmiotu leasingu.

Biorąc pod uwagę zdolność leasingową korzystającego z przedmiotu oraz jego działalność gospodarczą, ustalany jest indywidualny harmonogram spłat, który w szczególności jest korzystny dla przedsiębiorcy.

Polecamy: serwis Mała firma

Wpłata początkowa oraz wartość końcowa

Do podstawowych opłat leasingowych, uiszczanych przez korzystającego, należą również opłaty manipulacyjne z tytułu zawarcia umowy oraz wartość końcowa przedmiotu leasingu, ustalana w ramach warunków końcowych zakupu przedmiotu od dostawcy.

Pierwsze z nich związane są z procesem zawarcia umowy leasingowej i składają się na nie m.in.: wpłata początkowa zwana inaczej czynszem inicjalnym, ubezpieczenia, gwarancje i in. Istotnym elementem z punktu widzenia leasingobiorcy jest wpłata początkowa. Jej wysokość jest o tyle ważna, że stanowi dość istotny punkt opłat leasingowych. Od jej poziomu bowiem zależy wielkość ustalonych miesięcznych rat. Dlatego leasingobiorca chce, aby wpłata początkowa była możliwie jak najwyższa, ponieważ skutkuje to obniżeniem rat leasingowych.

Co się tyczy zaś wartości końcowej wykupu przedmiotu leasingu, nie wpływa ona na wysokość rat ani czynszu inicjalnego. Jest raczej składnikiem opłat leasingowych, stanowiącym o wysokości całkowitego, końcowego kosztu leasingu.

Pozytywnym elementem wśród tych wszystkich kosztów jest fakt, że należności te uznawane jako koszty uzyskania przychodu, opłacane jednorazowo, przedsiębiorca może rozliczyć w częściach w następnych okresach rozliczeniowych.

Polecamy: Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama