| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

Jak się ma rynek wynajmu długoterminowego

Pierwsze półrocze 2010 roku było dla wynajmu aut firmowych okresem przegrupowań na rynku oraz porządkowania „własnego portfela”. Jak podaje Instytut Keralla Research - zmniejszyła się liczba klientów, nastąpiła migracja z zarządzania do full service leasingu.

Liczba samochodów firmowych używanych w wynajmie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o zaledwie 0,5 proc., co sprawiło, że II kwartał br. zamknięto wynikiem ponad 131 tys. firmowych pojazdów w outsourcingu. Branża CFM potrzebowała około sześciu miesięcy, by odbudować spadki notowane w krytycznej końcówce poprzedniego roku.

Przedłużanie kontraktów i pozyskiwanie nowych klientów nie było jednak w ostatnim okresie proste. W każdym razie nie dla wszystkich. Dla objętych badaniem Instytutu Keralla Research 41 spółek oferujących full service leasing – 14 uzyskało równoczesny wzrost liczby aut i klientów; 16 firm utrzymało status quo, 6 spółek zanotowało spadki w obu kategoriach. Trzy firmy straciły znacząco klientów, ale zyskały na rozmiarach flot. Dwie odwrotnie – pozyskało nowych klientów, ale nie utrzymały flot na poprzednim poziomie.

Wśród klientów wydatkujących na usługę zewnętrznego zarządzania autami dominują posiadacze wariantu full service leasing. W drugim kwartale liczba aut w tej usłudze wrosła o blisko 3 % do 97,7 tys.

Po pierwszych dwóch kwartałach 2010 r. lider polskiej branży wynajmu długoterminowego zawarł ponad 30 nowych umów full service leasingu m. in. z takimi firmami, jak Agencja Ochrony Juwentus, Alma Market, Empik, Eden Springs i Wincor Nixdorf. W porównaniu z analogicznym okresem 2009 r. w usłudze wynajmu długoterminowego wygenerował 12,4 proc. wzrost. To było rekordowe półrocze pod względem naszej sprzedaży korporacyjnej.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Choć nie ma jeszcze oficjalnego podsumowania branży leasingu i wynajmu długoterminowego za III kwartały tego roku, to można powoli prognozować jego wyniki. Jak podaje w najnowszych raportach Instytut Monitorowania Rynku Motoryzacyjnego SAMAR - we wrześniu sprzedaż samochodów osobowych wzrosła i to aż o 23,4% w porównaniu do sierpnia i o 12,13% w porównaniu do września ubiegłego roku. W sumie producenci poinformowali o sprzedaży niemal 28 tysięcy aut.

Lepsze wyniki uzyskane przez producentów w miesiącu przyczyniły się do poprawy wyników skumulowanych, chociaż wciąż odniesione do rezultatów uzyskanych w analogicznym okresie 2009 roku wykazują spadek.

Niemniej jednak, w okresie styczeń – wrzesień 2010 dealerzy i producenci sprzedali 233 326 samochodów, o 2,58% mniej niż w rok wcześniej. Pomimo utrzymującego się spadku, wynik ten należy uznać za dobry, gdyż jeszcze miesiąc wcześniej spadek oscylował wokół poziomu 5%.

Polecamy: serwis Samochód

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »