Czy wpłata początkowa jest kosztem?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli prowadzisz podatkową książkę przychodów-rozchodów to na podstawie interpretacji urzędów skarbowych, wpłata początkowa zwana także czynszem inicjalnym, stanowi koszt uzyskania w momencie jego poniesienia - zgodnie z art.22 ust.6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, w przypadku podatników, o których mowa w ust.6 (prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.
REKLAMA
Polecamy: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego
REKLAMA
Jeżeli jednak prowadzisz pełną księgowość to interpretacje urzędów skarbowych negatywnie oceniają możliwość uznania czynszu inicjalnego za koszt bezpośredni, możliwy do jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu – w takiej sytuacji zgłoś wątpliwość (KONIECZNIE) doradcy leasingowemu wybranego przez Ciebie towarzystwa i wspólnie z księgowym wybierzcie jedno z zaproponowanych rozwiązań – towarzystwa leasingowe dysponują szeregiem możliwości i takową propozycję powinieneś otrzymać.
Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, zawarłeś umowę leasingu i tytułem uiszczonej opłaty wstępnej otrzymałeś fakturę na czynsz inicjalny lub opłatę wstępną to powinieneś ją „wrzucać w koszty” proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.