REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podpisać dobrą umowę leasingową?

Jak podpisać dobrą umowę leasingową?
Jak podpisać dobrą umowę leasingową?

REKLAMA

REKLAMA

Leasing opłaca się większości firm. Często ma więcej zalet niż kredyt. Ale jak wybrać najlepszą ofertę leasingową dla swojej firmy?

Nie zawsze ciężar wyboru musi spoczywać na przedsiębiorcy. O poradę w zakresie finansowania inwestycji przez leasing można zwrócić się do firmy doradczej, współpracującej na stałe z najlepszymi przedsiębiorstwami leasingowymi w naszym kraju. W czasie jednego spotkania można wybrać konkretną firmę, otrzymać wstępną ofertę i wypełnić wniosek leasingowy. Resztę załatwi za nas Doradca.

REKLAMA

Dzięki szerokiej ofercie, firma doradcza jest w stanie zaoferować leasing wszystkich środków trwałych – od komputerów, przez samochody osobowe i dostawcze, inne środki transportu, maszyny i urządzenia, do nieruchomości komercyjnych a nawet małych samolotów.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy leasingu.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co konkretnie zamierzymy wziąć w leasing. Szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń, pojazdów używanych oraz nieruchomości ważna jest dokładna specyfikacja, bez której firma leasingowa nie podejmie szybkiej decyzji. Musimy też określić wysokość opłaty wstępnej oraz okres, na jaki chcemy zawrzeć umowę.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli chodzi o rodzaj umowy, to 90% umów zawieranych jest w tzw. leasingu operacyjnym, gdzie całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodu dla Korzystającego, natomiast amortyzacji przedmiotu dokonuje Finansujący. Pozwala to np. na wysokie skumulowanie kosztów podatkowych i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania. Standardowo umowy zawierane są w złotych, jednak firmy uzyskujące przychody w walutach obcych mogą wnioskować o leasing walutowy.

Nie mniej ważną kwestią jest umiejętność dokonania wyboru firmy leasingowej
ze względu na jej rynkową specjalizację. Można stracić wiele tygodni próbując przeprowadzić leasing na maszynę o wartości 2 mln zł w firmie, która specjalizuje się w leasingu samochodów. Nie ma też sensu wnioskować o leasing pojedynczego komputera w firmie, w której dominują umowy o wartości powyżej 200 tys. złotych, nawet, jeśli oferuje ona bardzo dobre warunki finansowe. „Znajomość rynku i codzienne kontakty
z firmami leasingowymi pozwalają doradcom szybko i trafnie ocenić możliwość podpisania umowy w konkretnej firmie leasingowej. Poza tym, ten etap bierzemy na siebie”
– dodaje analityk Gold Finance.

Firmy leasingowe różnią się w podejściu do oceny Klienta i co za tym idzie różne są też wymagania odnośnie dokumentów, minimalnego okresu działalności firmy czy rozmiaru przychodów.

REKLAMA

Bardzo istotną sprawą są zapisy tzw. Ogólnych Warunków Umowy, które precyzują zakres praw i obowiązków stron oraz zasady wzajemnych rozliczeń i sposób postępowania w tak ważnych sprawach jak: ubezpieczenie przedmiotu i zasady rozliczania odszkodowań, zasady naliczania opłat leasingowych, możliwości odstąpienia
i zasady wypowiedzenia umowy oraz sposób i warunki jej zakończenia oraz wykupu przedmiotu. „Przy umowach o niskiej i średniej wartości Ogólnych Warunków umowy nie można negocjować, ale warto korzystać z usług firmy leasingowej, której Warunki traktują Klienta bardziej partnersko. Również z tego powodu warto korzystać z usług Doradcy Finansowego, który jest w stanie wyjaśnić wszelkie zapisy Warunków Umowy” – komentuje Zbigniew Szczygielski z Gold Finance.

Wszyscy Klienci są zainteresowani kosztem leasingu. Jest to zupełnie zrozumiałe. Warto też zwrócić uwagę, że na całkowity koszt leasingu składają się też czasem inne opłaty, najczęściej związane z rejestracją czy wyceną przedmiotu, podatkiem drogowym
i kosztami ubezpieczenia. Niektóre firmy leasingowe pobierają opłaty z tytułu czynności dodatkowych, jak wznowienie czy skrócenie umowy, wystawienie zaświadczeń
i duplikatów dokumentów, wydanie weksla, itp.

Zobacz: Kryzys zmieni branżę Venture Capital

Obecnie koszt leasingu w większości firm leasingowych jest dość zbliżony, oferowany na atrakcyjnym, niskim poziomie i firmy leasingowe nie uczestniczą już tak chętnie
w wojnach na oferty. Tym bardziej warto analizować inne czynniki wpływające na koszt
i całkowitą wartość produktu, takie jak wysokość opłat wstępnych, rozłożenie opłat
w czasie, kwotę wykupu przedmiotu, oparcie wysokości opłat na stawce Wibor oraz wiele innych, których część opisano powyżej.

Właściwie skalkulowany leasing, jako forma finansowania inwestycji, jest bardzo opłacalny dla Klientów. Rynek leasingu rozwija się rok po roku, a prognozy mówią o jego dalszym żywiołowym rozwoju.

Zbigniew Szczygielski

Analityk Gold Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA