REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak podpisać dobrą umowę leasingową?

Jak podpisać dobrą umowę leasingową?
Jak podpisać dobrą umowę leasingową?

REKLAMA

REKLAMA

Leasing opłaca się większości firm. Często ma więcej zalet niż kredyt. Ale jak wybrać najlepszą ofertę leasingową dla swojej firmy?

Nie zawsze ciężar wyboru musi spoczywać na przedsiębiorcy. O poradę w zakresie finansowania inwestycji przez leasing można zwrócić się do firmy doradczej, współpracującej na stałe z najlepszymi przedsiębiorstwami leasingowymi w naszym kraju. W czasie jednego spotkania można wybrać konkretną firmę, otrzymać wstępną ofertę i wypełnić wniosek leasingowy. Resztę załatwi za nas Doradca.

REKLAMA

Dzięki szerokiej ofercie, firma doradcza jest w stanie zaoferować leasing wszystkich środków trwałych – od komputerów, przez samochody osobowe i dostawcze, inne środki transportu, maszyny i urządzenia, do nieruchomości komercyjnych a nawet małych samolotów.

Na co należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy leasingu.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, co konkretnie zamierzymy wziąć w leasing. Szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń, pojazdów używanych oraz nieruchomości ważna jest dokładna specyfikacja, bez której firma leasingowa nie podejmie szybkiej decyzji. Musimy też określić wysokość opłaty wstępnej oraz okres, na jaki chcemy zawrzeć umowę.

Zobacz: Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli chodzi o rodzaj umowy, to 90% umów zawieranych jest w tzw. leasingu operacyjnym, gdzie całość opłat leasingowych jest kosztem uzyskania przychodu dla Korzystającego, natomiast amortyzacji przedmiotu dokonuje Finansujący. Pozwala to np. na wysokie skumulowanie kosztów podatkowych i obniżenie tym samym podstawy opodatkowania. Standardowo umowy zawierane są w złotych, jednak firmy uzyskujące przychody w walutach obcych mogą wnioskować o leasing walutowy.

Nie mniej ważną kwestią jest umiejętność dokonania wyboru firmy leasingowej
ze względu na jej rynkową specjalizację. Można stracić wiele tygodni próbując przeprowadzić leasing na maszynę o wartości 2 mln zł w firmie, która specjalizuje się w leasingu samochodów. Nie ma też sensu wnioskować o leasing pojedynczego komputera w firmie, w której dominują umowy o wartości powyżej 200 tys. złotych, nawet, jeśli oferuje ona bardzo dobre warunki finansowe. „Znajomość rynku i codzienne kontakty
z firmami leasingowymi pozwalają doradcom szybko i trafnie ocenić możliwość podpisania umowy w konkretnej firmie leasingowej. Poza tym, ten etap bierzemy na siebie”
– dodaje analityk Gold Finance.

Firmy leasingowe różnią się w podejściu do oceny Klienta i co za tym idzie różne są też wymagania odnośnie dokumentów, minimalnego okresu działalności firmy czy rozmiaru przychodów.

REKLAMA

Bardzo istotną sprawą są zapisy tzw. Ogólnych Warunków Umowy, które precyzują zakres praw i obowiązków stron oraz zasady wzajemnych rozliczeń i sposób postępowania w tak ważnych sprawach jak: ubezpieczenie przedmiotu i zasady rozliczania odszkodowań, zasady naliczania opłat leasingowych, możliwości odstąpienia
i zasady wypowiedzenia umowy oraz sposób i warunki jej zakończenia oraz wykupu przedmiotu. „Przy umowach o niskiej i średniej wartości Ogólnych Warunków umowy nie można negocjować, ale warto korzystać z usług firmy leasingowej, której Warunki traktują Klienta bardziej partnersko. Również z tego powodu warto korzystać z usług Doradcy Finansowego, który jest w stanie wyjaśnić wszelkie zapisy Warunków Umowy” – komentuje Zbigniew Szczygielski z Gold Finance.

Wszyscy Klienci są zainteresowani kosztem leasingu. Jest to zupełnie zrozumiałe. Warto też zwrócić uwagę, że na całkowity koszt leasingu składają się też czasem inne opłaty, najczęściej związane z rejestracją czy wyceną przedmiotu, podatkiem drogowym
i kosztami ubezpieczenia. Niektóre firmy leasingowe pobierają opłaty z tytułu czynności dodatkowych, jak wznowienie czy skrócenie umowy, wystawienie zaświadczeń
i duplikatów dokumentów, wydanie weksla, itp.

Zobacz: Kryzys zmieni branżę Venture Capital

Obecnie koszt leasingu w większości firm leasingowych jest dość zbliżony, oferowany na atrakcyjnym, niskim poziomie i firmy leasingowe nie uczestniczą już tak chętnie
w wojnach na oferty. Tym bardziej warto analizować inne czynniki wpływające na koszt
i całkowitą wartość produktu, takie jak wysokość opłat wstępnych, rozłożenie opłat
w czasie, kwotę wykupu przedmiotu, oparcie wysokości opłat na stawce Wibor oraz wiele innych, których część opisano powyżej.

Właściwie skalkulowany leasing, jako forma finansowania inwestycji, jest bardzo opłacalny dla Klientów. Rynek leasingu rozwija się rok po roku, a prognozy mówią o jego dalszym żywiołowym rozwoju.

Zbigniew Szczygielski

Analityk Gold Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA