REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys zmieni branżę Venture Capital

Irina Nowochatko
Kryzys zmieni branżę Venture Capital
Kryzys zmieni branżę Venture Capital
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W warunkach kryzysu większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm i są zdania, że nadszedł wyjątkowy czas, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Największe szanse na zdobycie kapitału będą miały spółki działające w sektorze czystych technologii.

Głównym wnioskiem „Globalnego badania funduszy Venture Capital” (Global Venture Capital Survey 2009) opracowanego przez firmę doradczą Deloitte jest to, że w najbliższym czasie duża część inwestorów z sektora venture capital będzie zmuszona do tymczasowego zmniejszenia wartości inwestycji.

REKLAMA

Jednak z badań, które zostały przeprowadzone u ponad 700 inwestorów z całego świata wynika, że choć ogólny poziom inwestycji może spaść, to większość inwestorów venture capita nie zmieni branży, w której do tej pory lokowali swoje fundusze. A prawie 80 proc. inwestorów spodziewa się stabilizacji poziomu inwestycji we wszystkich sektorach.

Z kolei największym zainteresowaniem będzie się cieszył sektor czystych technologii. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat ponad 60 proc. respondentów zwiększy inwestycje w ich rozwój.

Pieniądze na czyste technologie

Gavin Hill, partner zarządzający działem doradztwa finansowego Deloitte w Polsce tłumaczy, że zainteresowanie czystymi technologiami wśród dużej grupy inwestorów z sektora funduszy podwyższonego ryzyka sprawi, że wielu z nich zainwestuje na szybko rozwijającym się polskim rynku. Polscy biznesmeni muszą być świadomi możliwości pozyskania kapitału.

Zobacz: Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na drugim miejscu pod względem wzrostu potencjału jest sektor aparatury medycznej. Tu zwiększenie inwestycji zadeklarowało 37 proc. badanych. Na trzecim miejscy znalazły się media, z kolei dalsze pozycje zajęły dobra konsumpcyjne, biofarmaceutyki i oprogramowanie.

Eksperci Deloitte zaznaczają, że inwestorzy venture capital są mniej optymistycznie nastawieni względem bardziej rozwiniętych sektorów, takich jak telekomunikacja czy półprzewodniki.

Luka kapitałowa

Oliver Murphy, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte w Polsce zaznacza, że polskie fundusze venture capital pozyskują znaczne fundusze, które następnie inwestują w duże projekty, w rezultacie czego w kraju rośnie luka kapitałowa.

Nawet w grupie mniejszych funduszy private equity i venture capital działających w Polsce minimalna wartość inwestycji kształtuje się na poziomie około 3 mln euro.

Jednak jest także dobra wiadomość. W ciągu najbliższych pięciu czy siedmiu lat Krajowy Fundusz Kapitałowy planuje zainwestować około 180 mln euro w fundusze inwestycyjne kapitału podwyższonego ryzyka.

Z kolei te fundusze przeznaczą do 1,5 mln euro na inwestycje w spółki innowacyjne. W opinii eksperta jest to ważna inicjatywa, która przyczyni się do zlikwidowania luki kapitałowej w Polsce.

Zobacz: Czy warto ubezpieczać się w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA