REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Irina Nowochatko
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Indeks funduszy Private Equity badanych przez Deloitte wskazuje na wzrost optymizmu i zaufania wśród specjalistów z funduszy Private Equity, odpowiedzialnych za inwestycje w Europie Środkowej. Wzrost indeksu wyniósł 30 punktów od najniższego poziomu z października 2008 roku. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy szukają inwestora na rynku pozagiełdowym.

Gospodarki dojrzałe już dawno doceniły rolę, jaką odgrywają inwestorzy finansujący przedsięwzięcia we wczesnym etapie rozwoju. Od czego zatem zacząć pozyskanie takiego inwestora? Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) zaznacza, że pierwszy krok to określenie potrzeb finansowych i potencjału firmy.

REKLAMA

Biznesplan

Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia. Fundusze wnikliwie czytają ten dokument. Duża część projektów odrzucana jest właśnie na tym etapie. PSIK podaje przykład jednego z funduszy, który ze 100 biznesplanów odrzucił ponad połowę po pierwszym czytaniu, następne 25 zostały odrzucone w ciągu dalszych kilku godzin analizy, kolejne 10 propozycji także nie zostały przyjęte. W wyniku zaledwie kilkanaście projektów przeszło do zaawansowanego etapu analizy firm.

Zobacz: Finanse na start

Biznes-Expert, firma działająca w segmencie doradztwa gospodarczego do najczęstszych błędów popełnianych w biznesplanach zalicza m.in.:
• Zawyżanie przychodów - doświadczony analityk jest w stanie to wykryć w czasie krótszym niż 10 sekund;
• Zaniżanie kosztów inwestycji;
• Zbyt duża rentowność;
• Nie uwzględnianie w biznes planie metod oceny inwestycji.

Czas na spotkanie

W momencie, gdy projekt zostaje zaakceptowany rozpoczyna się etap wspólnego dopracowywania szczegółów. Chodzi tu o bardziej dokładne badanie przedsiębiorstwa – tzw. due dilligence, które dotyczy m.in. audytu finansowego i prawnego, a także analizy biznesowej i organizacyjnej spółki, która szuka inwestora. Przy czym fundusz gwarantuje firmom poufność uzyskanej informacji na każdym etapie współpracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W toku negocjacji

Po tym jak fundusz uzna, że przedstawiony projekt jest wart finansowania, partnerzy przechodzą do kolejnych negocjacji. Podczas tych rozmów omawia się warunki inwestycji, określa się udział stron w przedsięwzięciu, reprezentacji w radzie nadzorczej itp. Negocjacja zasadniczych warunków może odbywać się wraz z pogłębionym badaniem firmy - due dilligence.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Ostatnia instancja

REKLAMA

Moment, w którym fundusz wchodzi do projektu jest początkiem długoterminowej współpracy między inwestorem a firmą. O przekazaniu środków finansowych firmie decyduje komitet inwestycyjny funduszu. Umowę na podstawie, której firma dostaje przelew pieniężny podpisuje się po podjęciu decyzji przez komitet funduszu, który koordynuje i nadzoruje przygotowanie i realizację projektów inwestycyjnych.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych podkreśla, że od przekazania funduszowi biznesplanu do przyznania środków finansowych upływa kilka miesięcy.
Z kolei informację o wstępnym zaakceptowaniu czy odrzuceniu oferty można otrzymać już po kilku tygodniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA