REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Irina Nowochatko
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.
Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia.

REKLAMA

REKLAMA

Indeks funduszy Private Equity badanych przez Deloitte wskazuje na wzrost optymizmu i zaufania wśród specjalistów z funduszy Private Equity, odpowiedzialnych za inwestycje w Europie Środkowej. Wzrost indeksu wyniósł 30 punktów od najniższego poziomu z października 2008 roku. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy szukają inwestora na rynku pozagiełdowym.

Gospodarki dojrzałe już dawno doceniły rolę, jaką odgrywają inwestorzy finansujący przedsięwzięcia we wczesnym etapie rozwoju. Od czego zatem zacząć pozyskanie takiego inwestora? Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) zaznacza, że pierwszy krok to określenie potrzeb finansowych i potencjału firmy.

REKLAMA

Biznesplan

Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia. Fundusze wnikliwie czytają ten dokument. Duża część projektów odrzucana jest właśnie na tym etapie. PSIK podaje przykład jednego z funduszy, który ze 100 biznesplanów odrzucił ponad połowę po pierwszym czytaniu, następne 25 zostały odrzucone w ciągu dalszych kilku godzin analizy, kolejne 10 propozycji także nie zostały przyjęte. W wyniku zaledwie kilkanaście projektów przeszło do zaawansowanego etapu analizy firm.

Zobacz: Finanse na start

Biznes-Expert, firma działająca w segmencie doradztwa gospodarczego do najczęstszych błędów popełnianych w biznesplanach zalicza m.in.:
• Zawyżanie przychodów - doświadczony analityk jest w stanie to wykryć w czasie krótszym niż 10 sekund;
• Zaniżanie kosztów inwestycji;
• Zbyt duża rentowność;
• Nie uwzględnianie w biznes planie metod oceny inwestycji.

Czas na spotkanie

W momencie, gdy projekt zostaje zaakceptowany rozpoczyna się etap wspólnego dopracowywania szczegółów. Chodzi tu o bardziej dokładne badanie przedsiębiorstwa – tzw. due dilligence, które dotyczy m.in. audytu finansowego i prawnego, a także analizy biznesowej i organizacyjnej spółki, która szuka inwestora. Przy czym fundusz gwarantuje firmom poufność uzyskanej informacji na każdym etapie współpracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W toku negocjacji

Po tym jak fundusz uzna, że przedstawiony projekt jest wart finansowania, partnerzy przechodzą do kolejnych negocjacji. Podczas tych rozmów omawia się warunki inwestycji, określa się udział stron w przedsięwzięciu, reprezentacji w radzie nadzorczej itp. Negocjacja zasadniczych warunków może odbywać się wraz z pogłębionym badaniem firmy - due dilligence.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Ostatnia instancja

REKLAMA

Moment, w którym fundusz wchodzi do projektu jest początkiem długoterminowej współpracy między inwestorem a firmą. O przekazaniu środków finansowych firmie decyduje komitet inwestycyjny funduszu. Umowę na podstawie, której firma dostaje przelew pieniężny podpisuje się po podjęciu decyzji przez komitet funduszu, który koordynuje i nadzoruje przygotowanie i realizację projektów inwestycyjnych.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych podkreśla, że od przekazania funduszowi biznesplanu do przyznania środków finansowych upływa kilka miesięcy.
Z kolei informację o wstępnym zaakceptowaniu czy odrzuceniu oferty można otrzymać już po kilku tygodniach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA