| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Indeks funduszy Private Equity badanych przez Deloitte wskazuje na wzrost optymizmu i zaufania wśród specjalistów z funduszy Private Equity, odpowiedzialnych za inwestycje w Europie Środkowej. Wzrost indeksu wyniósł 30 punktów od najniższego poziomu z października 2008 roku. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy szukają inwestora na rynku pozagiełdowym.

Gospodarki dojrzałe już dawno doceniły rolę, jaką odgrywają inwestorzy finansujący przedsięwzięcia we wczesnym etapie rozwoju. Od czego zatem zacząć pozyskanie takiego inwestora? Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych (PSIK) zaznacza, że pierwszy krok to określenie potrzeb finansowych i potencjału firmy.

Biznesplan

Potencjalny inwestor będzie prowadził rozmowę na podstawie biznesplanu zawierającego opis firmy i przedsięwzięcia. Fundusze wnikliwie czytają ten dokument. Duża część projektów odrzucana jest właśnie na tym etapie. PSIK podaje przykład jednego z funduszy, który ze 100 biznesplanów odrzucił ponad połowę po pierwszym czytaniu, następne 25 zostały odrzucone w ciągu dalszych kilku godzin analizy, kolejne 10 propozycji także nie zostały przyjęte. W wyniku zaledwie kilkanaście projektów przeszło do zaawansowanego etapu analizy firm.

Zobacz: Finanse na start

Biznes-Expert, firma działająca w segmencie doradztwa gospodarczego do najczęstszych błędów popełnianych w biznesplanach zalicza m.in.:
• Zawyżanie przychodów - doświadczony analityk jest w stanie to wykryć w czasie krótszym niż 10 sekund;
• Zaniżanie kosztów inwestycji;
• Zbyt duża rentowność;
• Nie uwzględnianie w biznes planie metod oceny inwestycji.

Czas na spotkanie

W momencie, gdy projekt zostaje zaakceptowany rozpoczyna się etap wspólnego dopracowywania szczegółów. Chodzi tu o bardziej dokładne badanie przedsiębiorstwa – tzw. due dilligence, które dotyczy m.in. audytu finansowego i prawnego, a także analizy biznesowej i organizacyjnej spółki, która szuka inwestora. Przy czym fundusz gwarantuje firmom poufność uzyskanej informacji na każdym etapie współpracy.

W toku negocjacji

Po tym jak fundusz uzna, że przedstawiony projekt jest wart finansowania, partnerzy przechodzą do kolejnych negocjacji. Podczas tych rozmów omawia się warunki inwestycji, określa się udział stron w przedsięwzięciu, reprezentacji w radzie nadzorczej itp. Negocjacja zasadniczych warunków może odbywać się wraz z pogłębionym badaniem firmy - due dilligence.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Ostatnia instancja

Moment, w którym fundusz wchodzi do projektu jest początkiem długoterminowej współpracy między inwestorem a firmą. O przekazaniu środków finansowych firmie decyduje komitet inwestycyjny funduszu. Umowę na podstawie, której firma dostaje przelew pieniężny podpisuje się po podjęciu decyzji przez komitet funduszu, który koordynuje i nadzoruje przygotowanie i realizację projektów inwestycyjnych.

Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych podkreśla, że od przekazania funduszowi biznesplanu do przyznania środków finansowych upływa kilka miesięcy.
Z kolei informację o wstępnym zaakceptowaniu czy odrzuceniu oferty można otrzymać już po kilku tygodniach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »