Restrukturyzacja finansowa firmy
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli firma zalega w stosunku do budżetu państwa, ma na swoim koncie przeterminowane kredyty i pożyczki bankowe, a także wzajemne zobowiązania przedmiotów, które określa się mianem zatorów płatnych często jedynie restrukturyzacja finansowa może uchronić spółkę od upadłości czy likwidacji.
REKLAMA
Obniżyć poziom zadłużenia
Restrukturyzacja finansowa firmy dotyczy głównie sfery zarządzania finansami, a także obejmuje działania dotyczące sfery materialnej, np. zapasy, zatrudnienie czy dobra trwałe.
Podstawowym celem restrukturyzacji jest poprawa płynności finansowej spółki, która ma wpłynąć na pozytywną dynamikę wskaźników ekonomiczno-finansowych.
W większości przypadkach polscy przedsiębiorcy decydują się na restrukturyzację finansową firmy, kiedy chcą obniżyć poziom zadłużenia spółki.
Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźniki zdolności do regulowania należności i zobowiązań firmy
Odzyskać płynność finansową
Polskie firmy zaczęły korzystać z tego typu rozwiązania problemów finansowych po wejściu Ustawy o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków w 1993 roku. Dzięki tym przepisom prawnym przedsiębiorstwa miały osiągnąć stan wypłacalności i dalszej płynności finansowej.
Jednym z głównych problemów polskich przedsiębiorstw w zakresie restrukturyzacji finansowej jest utrzymanie płynności finansowej. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo jej nie odzyskuje podjęcie działań naprawczych jest nie możliwa.
W przywróceniu płynności finansowej pomaga m.in.:
• Redukcja wydatków;
• Poszukiwanie źródeł generowania gotówki dla firmy;
• Poprawa jakości zarządzania finansami firmy.
Ryzyko spłaty zadłużenia
Kazimierz Jeleński i Andrzej Wysokiński, partnerzy kancelarii Dewey&LeBoeuf w raporcie dotyczącym restrukturyzacji przedsiębiorstw, który opublikował miesięcznik „Forbes” zaznaczają, że obecnie firmy nie ograniczają się jedynie do renegocjacji warunków kredytowania.
Spółki, które są obciążone długami często są zmuszone do sprzedaży swoich aktywów lub rozważają możliwość wprowadzenia nowych inwestorów. Eksperci podkreślają, że przy takim rozwiązaniu pojawiają się kolejne problemy. Potencjalni inwestorzy boją się przyjęcia ryzyka spłaty nadmiernego zadłużenia.
Restrukturyzacja a gospodarki zachodnie
W krajach zachodnich restrukturyzacja finansowa firm opiera się głównie na zmianie struktury kapitałowej przedsiębiorstw. Można tu wymienić:
- Wykup przedsiębiorstwa przez grupę inwestorów zewnętrznych lub kadrę kierowniczą, wspieraną rekapitalizacją;
- Wykup firmy wspierany długiem;
- Akcjonariat pracowniczy.
Zobacz: Miary oceny sytuacji majątkowej – wskaźnik upłynnienia środków obrotowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.