REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje szansą dla nowych firm

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Dotacje szansą dla nowych firm
Dotacje szansą dla nowych firm
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.


Czy dotacje UE mogą pomóc w rozwiązaniu tego pierwszego problemu? Niewątpliwie tak, jeśli nowa firma będzie umiała odnaleźć się w gąszczu dotacyjnych przepisów i możliwości.

REKLAMA

W ogólnopolskich Programach Operacyjnych, do których aplikować mogą firmy bez względu na region, w którym mają swoją siedzibę, istnieją dwa działania skierowane bezpośrednio do nowopowstałych firm.

Pierwsze z nich to Działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG)

Zobacz: Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Jest ono skierowane do firm będących na rynku nie dłużej niż jeden rok od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności rozumianego jako dzień wystawienia pierwszego rachunku/faktury, przy czym działalność ta jest ich pierwszą działalnością. Szczególnymi względami obdarzeni będą absolwenci szkół wyższych. Dofinansowywaniem objęte zostaną projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług.

Projekty te będą dofinansowywane przez okres 24 miesięcy ich realizacji od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie. Beneficjent może otrzymać wsparcie tylko na jeden projekt w ramach działania 8.1

W ramach tego działania dofinansowywane są:
• wydatki na zakup usług prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług prowadzących do świadczenia i aktualizacji usług elektronicznych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług szkoleniowych związanych bezpośrednio z uruchomieniem i obsługą usługi elektronicznej,
• wydatki w zakresie prowadzenia działalności (w tym: wydatki operacyjne, osobowe),
• wydatki na zakupy inwestycyjne: środki trwałe (sprzęt elektroniczny ściśle związany z realizacją projektu), wartości niematerialne i prawne (m.in. oprogramowanie i niezbędne licencje).

Wartość wydatków, które kwalifikują się do wsparcia dotacją nie może być niższa niż 20 tys. PLN i wyższa niż 1 mln PLN wartości projektu. Wsparcie projektu może sięgać nawet 85%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działanie wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kolejnym działaniem dla świeżo upieczonych przedsiębiorców jest Działanie 3.1 "Inicjowanie działalności innowacyjnej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA


O dofinansowanie z Działania 3.1 mogą ubiegać się podmioty, co bardzo ważne działające na rzecz innowacyjności.

Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców.
• I etap - preinkubacja - selekcja innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu przedsiębiorstwa; do 100% wydatków kwalifikowanych.
• II etap - zasilenie kapitałowe nowopowstałego przedsiębiorstwa (objęcie do 50% udziałów lub akcji spółki) - jeśli po okresie preinkubacji zidentyfikowane zostaną znaczące szanse na komercyjny sukces powstającej firmy, której działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle, maksymalne dofinansowanie wyniesie 200 tys. EUR.

To działanie również wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


Każde z 16 województw naszego kraju ma swój własny Regionalny Program Operacyjny.. Wszystkie województwa wśród swoich priorytetów zakładają wsparcie sektora MSP. Przeważnie istnieje rozróżnienie na wsparcie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym oraz wsparcie pozostałych przedsięwzięć.

Dla przykładu Regionalny Program Operacyjny dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 zakłada przeprowadzenie Działania 1.1. „Inwestycje dla przedsiębiorstw”.

Głównym celem działania jest wsparcie procesu inwestycyjnego przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, wzrost nakładów na sferę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału turystyczno-uzdrowiskowego regionu.

Zobacz: Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

REKLAMA

Dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw działających do 2 lat oraz dostosowujące MŚP do wymogów wynikających z prawa krajowego i wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska a także zwiększające efektywność energetyczną.

Minimalna / Maksymalna wartość projektu:
• od 100 tys. PLN do 8 mln PLN wydatków kwalifikowanych - w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MŚP oraz w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw z branży uzdrowiskowej,
• od 40 tys. PLN do 800 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat,
• od 50 tys. PLN do 400 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R.

Nie wszystkie jednak województwa stawiają na rozwój nowopowstałych firm. Przykładowo nowe przedsiębiorstwo. ubiegające się o wsparcie w Województwie Warmińsko – Mazurskim ma utrudnioną sytuację, ponieważ jednym z kryteriów punktowanych podczas oceny wniosku jest doświadczenie firmy w danej branży.

Ponieważ każde z województw inaczej ustaliło priorytety wspierania przedsiębiorstw szczegółowych informacji trzeba szukać na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Programów Operacyjnych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż o tym w jakim województwie będziemy starali się o dotację decyduje nie tyle miejsce siedziby firmy ile miejsce realizacji planowanej inwestycji. Przykładowo firma mająca siedzibę w Warszawie, a planująca otworzenie biura/ wybudowanie hali produkcyjnej np. w świętokrzyskim, chcąc dofinansować taki projekt o dotację ubiegać się będzie właśnie w województwie świętokrzyskim. 

RPO dla województwa dolnośląskiego 

RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego

RPO dla województwa lubelskiego 

RPO dla województwa lubuskiego  

- RPO dla województwa łódzkiego  

- RPO dla województwa małopolskiego 

- RPO dla województwa mazowieckiego  

- RPO dla województwa opolskiego

- RPO dla województwa podkarpackiego

- RPO dla województwa podlaskiego

- RPO dla województwa pomorskiego 

- RPO dla województwa śląskiego 

- RPO dla województwa świętokrzyskiego

- RPO dla województwa warmińsko-mazurskiego 

- RPO dla województwa wielkopolskiego 

- RPO dla województwa zachodniopomorskiego


Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA