REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje szansą dla nowych firm

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Dotacje szansą dla nowych firm
Dotacje szansą dla nowych firm
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.


Czy dotacje UE mogą pomóc w rozwiązaniu tego pierwszego problemu? Niewątpliwie tak, jeśli nowa firma będzie umiała odnaleźć się w gąszczu dotacyjnych przepisów i możliwości.

REKLAMA

W ogólnopolskich Programach Operacyjnych, do których aplikować mogą firmy bez względu na region, w którym mają swoją siedzibę, istnieją dwa działania skierowane bezpośrednio do nowopowstałych firm.

Pierwsze z nich to Działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG)

Zobacz: Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Jest ono skierowane do firm będących na rynku nie dłużej niż jeden rok od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności rozumianego jako dzień wystawienia pierwszego rachunku/faktury, przy czym działalność ta jest ich pierwszą działalnością. Szczególnymi względami obdarzeni będą absolwenci szkół wyższych. Dofinansowywaniem objęte zostaną projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług.

Projekty te będą dofinansowywane przez okres 24 miesięcy ich realizacji od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie. Beneficjent może otrzymać wsparcie tylko na jeden projekt w ramach działania 8.1

W ramach tego działania dofinansowywane są:
• wydatki na zakup usług prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług prowadzących do świadczenia i aktualizacji usług elektronicznych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług szkoleniowych związanych bezpośrednio z uruchomieniem i obsługą usługi elektronicznej,
• wydatki w zakresie prowadzenia działalności (w tym: wydatki operacyjne, osobowe),
• wydatki na zakupy inwestycyjne: środki trwałe (sprzęt elektroniczny ściśle związany z realizacją projektu), wartości niematerialne i prawne (m.in. oprogramowanie i niezbędne licencje).

Wartość wydatków, które kwalifikują się do wsparcia dotacją nie może być niższa niż 20 tys. PLN i wyższa niż 1 mln PLN wartości projektu. Wsparcie projektu może sięgać nawet 85%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działanie wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kolejnym działaniem dla świeżo upieczonych przedsiębiorców jest Działanie 3.1 "Inicjowanie działalności innowacyjnej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA


O dofinansowanie z Działania 3.1 mogą ubiegać się podmioty, co bardzo ważne działające na rzecz innowacyjności.

Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców.
• I etap - preinkubacja - selekcja innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu przedsiębiorstwa; do 100% wydatków kwalifikowanych.
• II etap - zasilenie kapitałowe nowopowstałego przedsiębiorstwa (objęcie do 50% udziałów lub akcji spółki) - jeśli po okresie preinkubacji zidentyfikowane zostaną znaczące szanse na komercyjny sukces powstającej firmy, której działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle, maksymalne dofinansowanie wyniesie 200 tys. EUR.

To działanie również wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


Każde z 16 województw naszego kraju ma swój własny Regionalny Program Operacyjny.. Wszystkie województwa wśród swoich priorytetów zakładają wsparcie sektora MSP. Przeważnie istnieje rozróżnienie na wsparcie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym oraz wsparcie pozostałych przedsięwzięć.

Dla przykładu Regionalny Program Operacyjny dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 zakłada przeprowadzenie Działania 1.1. „Inwestycje dla przedsiębiorstw”.

Głównym celem działania jest wsparcie procesu inwestycyjnego przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, wzrost nakładów na sferę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału turystyczno-uzdrowiskowego regionu.

Zobacz: Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

REKLAMA

Dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw działających do 2 lat oraz dostosowujące MŚP do wymogów wynikających z prawa krajowego i wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska a także zwiększające efektywność energetyczną.

Minimalna / Maksymalna wartość projektu:
• od 100 tys. PLN do 8 mln PLN wydatków kwalifikowanych - w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MŚP oraz w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw z branży uzdrowiskowej,
• od 40 tys. PLN do 800 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat,
• od 50 tys. PLN do 400 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R.

Nie wszystkie jednak województwa stawiają na rozwój nowopowstałych firm. Przykładowo nowe przedsiębiorstwo. ubiegające się o wsparcie w Województwie Warmińsko – Mazurskim ma utrudnioną sytuację, ponieważ jednym z kryteriów punktowanych podczas oceny wniosku jest doświadczenie firmy w danej branży.

Ponieważ każde z województw inaczej ustaliło priorytety wspierania przedsiębiorstw szczegółowych informacji trzeba szukać na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Programów Operacyjnych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż o tym w jakim województwie będziemy starali się o dotację decyduje nie tyle miejsce siedziby firmy ile miejsce realizacji planowanej inwestycji. Przykładowo firma mająca siedzibę w Warszawie, a planująca otworzenie biura/ wybudowanie hali produkcyjnej np. w świętokrzyskim, chcąc dofinansować taki projekt o dotację ubiegać się będzie właśnie w województwie świętokrzyskim. 

RPO dla województwa dolnośląskiego 

RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego

RPO dla województwa lubelskiego 

RPO dla województwa lubuskiego  

- RPO dla województwa łódzkiego  

- RPO dla województwa małopolskiego 

- RPO dla województwa mazowieckiego  

- RPO dla województwa opolskiego

- RPO dla województwa podkarpackiego

- RPO dla województwa podlaskiego

- RPO dla województwa pomorskiego 

- RPO dla województwa śląskiego 

- RPO dla województwa świętokrzyskiego

- RPO dla województwa warmińsko-mazurskiego 

- RPO dla województwa wielkopolskiego 

- RPO dla województwa zachodniopomorskiego


Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Roczny plan urlopów. Nie każdy pracodawca musi go mieć

Ustalając plan urlopów, pracodawca musi uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy - powiedziała radca prawny dr Monika Wieczorek. Zaznaczyła, że w wyjątkowych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Niższe składki dzięki Małemu ZUS plus. Dla kogo ulga i jak z niej skorzystać?

Mały ZUS plus to ulga dla przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć składki na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest dochód z działalności gospodarczej poniżej określonego limitu. Sprawdź, kto może skorzystać z Małego ZUS plus, jakie są limity przychodu i terminy zgłoszeń oraz dlaczego ulga nie obejmuje składki zdrowotnej.

Czym jest przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa?

Przygotowana likwidacja pozwala na sprawne pozyskanie pieniędzy niezbędnych do uregulowania należności wobec wierzycieli, a niekiedy także na zachowanie przez dłużnika części swojego majątku. Dlatego jest to procedura warta uwagi przy planowaniu strategii oddłużenia.

Pracownik ma lepsze wyniki, gdy może wziąć psa do biura. Jak polityka prozwierzęca wpływa na firmę?

Wprowadzenie praktyk prozwierzęcych w miejscu pracy może zwiększyć produktywność pracowników i przyczynić się do poprawy wyników firmy. Taki wniosek płynie z tegorocznego badania przeprowadzonego przez portugalskich naukowców. Eksperci ze sklepu zoologicznego zooplus podkreślają, że to tylko jeden z wielu pozytywnych efektów tworzenia biur przyjaznych zwierzętom.

REKLAMA

Kryzys wizerunkowy polskich firm 2024: skutki i działania naprawcze [PRZYKŁADY]

Wizerunek przedsiębiorstwa to kluczowy element jego sukcesu. W Polsce, w ciągu ostatnich lat, wiele firm doświadczyło kryzysów wizerunkowych, które wpłynęły na ich postrzeganie przez klientów, partnerów biznesowych i społeczeństwo. Kryzysy te mają różne przyczyny, od błędów zarządzania po problemy produktowe czy etyczne. W artykule analizujemy przykłady polskich przedsiębiorstw, które w 2024 roku zmagały się z kryzysami wizerunkowymi, oraz przedstawiamy działania, jakie należy podjąć, aby ocieplić wizerunek firmy po tego rodzaju zdarzeniach.

Ważne dla właścicieli małych sklepów internetowych i konsumentów: te trendy w e-commerce mocno zmienią styl e-zakupów w 2025 roku

Po skokowych wzrostach zakupów internetowych z czasu pandemii, mijający rok przyniósł wyraźnie spokojniejsze tempo rozwoju handlu online. Nowe przyspieszenie może jednak pojawić się za sprawą jeszcze wygodniejszych rozwiązań płatniczych, które zyskały na popularności w ostatnich miesiącach.

Kłopoty z finansami w firmie. Do tradycyjnych zagrożeń: zatory płatnicze, problem z uzyskaniem finansowania dołącza w 2025 roku potrzeba wali z hakerami

Największe zagrożenie dla polskiej przedsiębiorczości w 2025 roku eksperci widzą w narastających zatorach płatniczych, ograniczonym dostępie do finansowania i rosnącej liczbie ataków hakerskich. To ostatnie zwiększy zapotrzebowanie firm na inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

REKLAMA