REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje szansą dla nowych firm

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Dotacje szansą dla nowych firm
Dotacje szansą dla nowych firm
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.


Czy dotacje UE mogą pomóc w rozwiązaniu tego pierwszego problemu? Niewątpliwie tak, jeśli nowa firma będzie umiała odnaleźć się w gąszczu dotacyjnych przepisów i możliwości.

REKLAMA

W ogólnopolskich Programach Operacyjnych, do których aplikować mogą firmy bez względu na region, w którym mają swoją siedzibę, istnieją dwa działania skierowane bezpośrednio do nowopowstałych firm.

Pierwsze z nich to Działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG)

Zobacz: Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Jest ono skierowane do firm będących na rynku nie dłużej niż jeden rok od dnia faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności rozumianego jako dzień wystawienia pierwszego rachunku/faktury, przy czym działalność ta jest ich pierwszą działalnością. Szczególnymi względami obdarzeni będą absolwenci szkół wyższych. Dofinansowywaniem objęte zostaną projekty polegające na świadczeniu usług drogą elektroniczną i ewentualnym wytworzeniu produktów cyfrowych, niezbędnych do świadczenia tych usług.

Projekty te będą dofinansowywane przez okres 24 miesięcy ich realizacji od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie. Beneficjent może otrzymać wsparcie tylko na jeden projekt w ramach działania 8.1

W ramach tego działania dofinansowywane są:
• wydatki na zakup usług prowadzących do wytworzenia produktów cyfrowych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług prowadzących do świadczenia i aktualizacji usług elektronicznych (m.in. usługi informatyczne, techniczne, doradcze),
• wydatki na zakup usług szkoleniowych związanych bezpośrednio z uruchomieniem i obsługą usługi elektronicznej,
• wydatki w zakresie prowadzenia działalności (w tym: wydatki operacyjne, osobowe),
• wydatki na zakupy inwestycyjne: środki trwałe (sprzęt elektroniczny ściśle związany z realizacją projektu), wartości niematerialne i prawne (m.in. oprogramowanie i niezbędne licencje).

Wartość wydatków, które kwalifikują się do wsparcia dotacją nie może być niższa niż 20 tys. PLN i wyższa niż 1 mln PLN wartości projektu. Wsparcie projektu może sięgać nawet 85%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działanie wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kolejnym działaniem dla świeżo upieczonych przedsiębiorców jest Działanie 3.1 "Inicjowanie działalności innowacyjnej" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

REKLAMA


O dofinansowanie z Działania 3.1 mogą ubiegać się podmioty, co bardzo ważne działające na rzecz innowacyjności.

Działanie obejmuje wybór w drodze konkursu podmiotów, które będą świadczyły usługę dwuetapowego wsparcia przedsiębiorców lub kandydatów na przedsiębiorców.
• I etap - preinkubacja - selekcja innowacyjnych pomysłów, pomoc w utworzeniu przedsiębiorstwa; do 100% wydatków kwalifikowanych.
• II etap - zasilenie kapitałowe nowopowstałego przedsiębiorstwa (objęcie do 50% udziałów lub akcji spółki) - jeśli po okresie preinkubacji zidentyfikowane zostaną znaczące szanse na komercyjny sukces powstającej firmy, której działalność jest oparta na innowacyjnym pomyśle, maksymalne dofinansowanie wyniesie 200 tys. EUR.

To działanie również wdrażane jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.


Każde z 16 województw naszego kraju ma swój własny Regionalny Program Operacyjny.. Wszystkie województwa wśród swoich priorytetów zakładają wsparcie sektora MSP. Przeważnie istnieje rozróżnienie na wsparcie przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym oraz wsparcie pozostałych przedsięwzięć.

Dla przykładu Regionalny Program Operacyjny dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 zakłada przeprowadzenie Działania 1.1. „Inwestycje dla przedsiębiorstw”.

Głównym celem działania jest wsparcie procesu inwestycyjnego przedsiębiorstw, a w szczególności MŚP, wzrost nakładów na sferę badawczo-rozwojową przedsiębiorstw oraz wykorzystanie potencjału turystyczno-uzdrowiskowego regionu.

Zobacz: Dotacje na biznes z Urzędu Pracy

REKLAMA

Dotacje inwestycyjne wspierające rozwój mikroprzedsiębiorstw działających do 2 lat oraz dostosowujące MŚP do wymogów wynikających z prawa krajowego i wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska a także zwiększające efektywność energetyczną.

Minimalna / Maksymalna wartość projektu:
• od 100 tys. PLN do 8 mln PLN wydatków kwalifikowanych - w przypadku dotacji inwestycyjnych dla MŚP oraz w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw z branży uzdrowiskowej,
• od 40 tys. PLN do 800 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla mikroprzedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą do 2 lat,
• od 50 tys. PLN do 400 tys. PLN wydatków kwalifikowanych – w przypadku dotacji inwestycyjnych dla przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia działalności B+R.

Nie wszystkie jednak województwa stawiają na rozwój nowopowstałych firm. Przykładowo nowe przedsiębiorstwo. ubiegające się o wsparcie w Województwie Warmińsko – Mazurskim ma utrudnioną sytuację, ponieważ jednym z kryteriów punktowanych podczas oceny wniosku jest doświadczenie firmy w danej branży.

Ponieważ każde z województw inaczej ustaliło priorytety wspierania przedsiębiorstw szczegółowych informacji trzeba szukać na stronach internetowych poszczególnych Regionalnych Programów Operacyjnych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż o tym w jakim województwie będziemy starali się o dotację decyduje nie tyle miejsce siedziby firmy ile miejsce realizacji planowanej inwestycji. Przykładowo firma mająca siedzibę w Warszawie, a planująca otworzenie biura/ wybudowanie hali produkcyjnej np. w świętokrzyskim, chcąc dofinansować taki projekt o dotację ubiegać się będzie właśnie w województwie świętokrzyskim. 

RPO dla województwa dolnośląskiego 

RPO dla województwa kujawsko-pomorskiego

RPO dla województwa lubelskiego 

RPO dla województwa lubuskiego  

- RPO dla województwa łódzkiego  

- RPO dla województwa małopolskiego 

- RPO dla województwa mazowieckiego  

- RPO dla województwa opolskiego

- RPO dla województwa podkarpackiego

- RPO dla województwa podlaskiego

- RPO dla województwa pomorskiego 

- RPO dla województwa śląskiego 

- RPO dla województwa świętokrzyskiego

- RPO dla województwa warmińsko-mazurskiego 

- RPO dla województwa wielkopolskiego 

- RPO dla województwa zachodniopomorskiego


Kinga Wiśniewska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA