Jak uzyskać refundację składek ZUS płaconych przez niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2008 roku obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Zmieniły one dotychczasowy sposób rozliczania składek ZUS za niepełnosprawnych pracowników oraz nałożyły na pracodawców obowiązek rejestracji w wykazie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
REKLAMA
Przed 1 stycznia 2008 roku pracodawca nie opłacał składek ZUS za pracownika niepełnosprawnego, a jedynie zaznaczał jej wysokość w deklaracji ZUS DRA. Sumy te były refinansowane przez PFRON i budżet państwa. Po nowelizacji ustawy to pracodawca uiszczał należne sumy, a dopiero później może ubiegać się o ich refundację. Refundacja przysługiwała tylko do wysokości przypadającej na jeden etat. Wchodziła ona do limitów pomocy publicznej. Jednak od stycznia 2009 r. nie przysługuję już refundacja składek płaconych za pracowników niepełnosprawnych. Jedynie osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o refundację.
Aby ubiegać się o refundacje należy zarejestrować się i uzyskać wpis do wykazu PFRON. Nie dotyczy to pracodawców już korzystających z usług tej instytucji – figurują w wykazie i nie ma potrzeby ponownego ich rejestrowania.
Rejestracji można dokonywać osobiście lub drogą listowną, a dokumenty oraz formularze zgłoszeniowe umieszczone są na stronie internetowej PFRON – www.pfron.org.pl
Kto musi się zarejestrować aby być uprawnionym do refundacji?
- osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą
- renciści prowadzący działalność gospodarczą, legitymujący się odpowiednim orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS
- niepełnosprawni rolnicy
- rolnicy zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za niepełnosprawnych domowników
Podmiotami nieuprawnionymi do refundacji: twórcy i artyści, wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich
REKLAMA
Pamiętać należy o dokładnym rozliczaniu się z pobieranych środków, gdyż w przypadku posiadania zaległości w należnościach wobec PFRON przekraczających 100 zł, wnioskodawca nie otrzyma refundacji do momentu uiszczenia należności. Uiścić sumę należy jednak nie później niż do dnia 31 stycznia roku następującego po roku, za który przysługuje refundacja. W razie niedotrzymania tego terminu składek nie zwraca się.
Inaczej wylicza się także składkę – nie zależy już ona od stopnia orzeczonej niepełnosprawności. Za podstawę jej wymiaru przyjmuje się kwotę 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Karolina Anszczak
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.