REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Krzysztof Stępień
Dlaczego firmy nie dostają kredytu?
Dlaczego firmy nie dostają kredytu?

REKLAMA

REKLAMA

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Na barierę popytu wskazuje 30% badanych przez NBP firm. To rekordowy wynik w historii tej ankiety. Trudności w znalezieniu odbiorcy skutkują tworzeniem się nadmiernych zapasów produktów gotowych. Najbardziej na trudności ze zbytem narzekają eksporterzy. Jest to zrozumiałe ze względu na pogłębiającą się recesję w strefie euro. Spośród ankietowanych branż najgorzej sytuacja przedstawia się w budownictwie. Lepiej oceniany jest popyt na dobra konsumpcyjne i usługi niż na dobra inwestycyjne.

REKLAMA

Inwestycje będą maleć

REKLAMA

Plany przedsiębiorstw zakładają dalsze ograniczanie produkcji, mimo niewielkiej poprawy w zakresie prognozowanych zamówień. To potwierdza obawy przed utrzymaniem się niekorzystnej koniunktury gospodarczej. Z samego badania wynika, że w grupie firm, które odczuły pogorszenie sytuacji, połowa oczekuje zakończenia spowolnienia gospodarczego jeszcze w tym roku.

Niepewność dotycząca przyszłej koniunktury gospodarczej przekłada się na spadek aktywności inwestycyjnej . Odsetek nowoplanowanych inwestycji na II kw. Jest najniższy od 2001 r. Wyraźnie zwiększyła się przy tym grupa przedsiębiorstw, które zamierzają ograniczyć lub nawet całkowicie zrezygnować z dokończenia inwestycji, będących w fazie realizacji.

Zobacz: Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwestia nowych inwestycji ma też związek z rosnącymi trudnościami w dostępie do kredytów. W trzech pierwszych miesiącach tego roku co trzecia firma, wnioskująca o środki do banku, spotkała się z odmową. Równocześnie badanie wykazało, że mniej przedsiębiorstw występowało o kredyt niż w poprzednich kwartałach. Najczęściej jako powód odmowy ze strony przedsiębiorstwa wskazują przyczyny niezależne od nich, występujące po stronie instytucji finansowych.

Dekoniunktura gospodarcza w dalszym ciągu nie doprowadziła jeszcze do znacznego pogorszenia sytuacji płatniczej firm. Jest ona według ich własnych ocen relatywnie dobra. Tempo jej pogarszania uznają za stopniowe. Wysoko oceniana jest szczególnie zdolność do spłaty zobowiązań wobec banków.

Receptą cięcie etatów

REKLAMA

Niekorzystne tendencje gospodarcze skutkują planami zmniejszania zatrudnienia. Zamierza tego dokonać ¼ przedsiębiorstw, podczas gdy na przeciwny ruch ma zamiar zdecydować się mniej niż 5%. W obecnym kwartale podwyżki wynagrodzeń planuje nieco ponad 8% badanych, zaś obniżki - 9,5%.

Z punktu widzenia przyszłej inflacji istotne jest, że zmniejsza się odsetek firm, chcących podnieść ceny na swoje produkty, a rośnie grupa zamierzających podjąć odwrotną decyzję. To jedna z przyczyn malejących marż przedsiębiorstw. Ich spadek występuje zwłaszcza w budownictwie i w przetwórstwie przemysłowym. Wysokie marże utrzymują się w usługach, energetyce i górnictwie.

Wzrost marż następuje natomiast wśród eksporterów, w czym odbija się silna deprecjacja złotego. Na znacznie mniejszą skalę wykorzystują oni instrumenty zabezpieczające (korzystna z nich teraz 32% firm wobec 41% kwartał wcześniej). To w dużym stopniu efekt strat na opcjach i innych pochodnych. Sygnalizowało je 15% badanych przedsiębiorstw.

Zobacz: Windykator to nie komornik

Ostrożnie z optymizmem

Czy badanie NBP można traktować jako kolejny przejaw nadziei na lepszą przyszłość po marcowych wskaźnikach wyprzedzających koniunktury, produkcji przemysłowej i badaniu nastrojów przedsiębiorców przez GUS? Raczej mamy tu odzwierciedlenie nadziei na lepszą przyszłość, która nie skłania do radykalnych działań, oraz potwierdzenie pogłębiania się negatywnych zjawisk w gospodarce. Taka sytuacja rodzi obawy przed rozczarowaniem w kolejnych miesiącach, jeśli sytuacja nie zacznie się rzeczywiście poprawiać. Wtedy dalej pogarszająca się kondycja finansowa firm wymuszałaby wzmocnienie procesów dostosowawczych po ich stronie (chodzi między innymi o cięcia zatrudnienia i płac, ograniczanie inwestycji).

Krzysztof Stępień
główny ekonomista
Expander

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA