Kategorie

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Krzysztof Stępień
Dlaczego firmy nie dostają kredytu?
Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Na barierę popytu wskazuje 30% badanych przez NBP firm. To rekordowy wynik w historii tej ankiety. Trudności w znalezieniu odbiorcy skutkują tworzeniem się nadmiernych zapasów produktów gotowych. Najbardziej na trudności ze zbytem narzekają eksporterzy. Jest to zrozumiałe ze względu na pogłębiającą się recesję w strefie euro. Spośród ankietowanych branż najgorzej sytuacja przedstawia się w budownictwie. Lepiej oceniany jest popyt na dobra konsumpcyjne i usługi niż na dobra inwestycyjne.

Inwestycje będą maleć

Reklama

Plany przedsiębiorstw zakładają dalsze ograniczanie produkcji, mimo niewielkiej poprawy w zakresie prognozowanych zamówień. To potwierdza obawy przed utrzymaniem się niekorzystnej koniunktury gospodarczej. Z samego badania wynika, że w grupie firm, które odczuły pogorszenie sytuacji, połowa oczekuje zakończenia spowolnienia gospodarczego jeszcze w tym roku.

Niepewność dotycząca przyszłej koniunktury gospodarczej przekłada się na spadek aktywności inwestycyjnej . Odsetek nowoplanowanych inwestycji na II kw. Jest najniższy od 2001 r. Wyraźnie zwiększyła się przy tym grupa przedsiębiorstw, które zamierzają ograniczyć lub nawet całkowicie zrezygnować z dokończenia inwestycji, będących w fazie realizacji.

Zobacz: Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Kwestia nowych inwestycji ma też związek z rosnącymi trudnościami w dostępie do kredytów. W trzech pierwszych miesiącach tego roku co trzecia firma, wnioskująca o środki do banku, spotkała się z odmową. Równocześnie badanie wykazało, że mniej przedsiębiorstw występowało o kredyt niż w poprzednich kwartałach. Najczęściej jako powód odmowy ze strony przedsiębiorstwa wskazują przyczyny niezależne od nich, występujące po stronie instytucji finansowych.

Dekoniunktura gospodarcza w dalszym ciągu nie doprowadziła jeszcze do znacznego pogorszenia sytuacji płatniczej firm. Jest ona według ich własnych ocen relatywnie dobra. Tempo jej pogarszania uznają za stopniowe. Wysoko oceniana jest szczególnie zdolność do spłaty zobowiązań wobec banków.

Receptą cięcie etatów

Reklama

Niekorzystne tendencje gospodarcze skutkują planami zmniejszania zatrudnienia. Zamierza tego dokonać ¼ przedsiębiorstw, podczas gdy na przeciwny ruch ma zamiar zdecydować się mniej niż 5%. W obecnym kwartale podwyżki wynagrodzeń planuje nieco ponad 8% badanych, zaś obniżki - 9,5%.

Z punktu widzenia przyszłej inflacji istotne jest, że zmniejsza się odsetek firm, chcących podnieść ceny na swoje produkty, a rośnie grupa zamierzających podjąć odwrotną decyzję. To jedna z przyczyn malejących marż przedsiębiorstw. Ich spadek występuje zwłaszcza w budownictwie i w przetwórstwie przemysłowym. Wysokie marże utrzymują się w usługach, energetyce i górnictwie.

Wzrost marż następuje natomiast wśród eksporterów, w czym odbija się silna deprecjacja złotego. Na znacznie mniejszą skalę wykorzystują oni instrumenty zabezpieczające (korzystna z nich teraz 32% firm wobec 41% kwartał wcześniej). To w dużym stopniu efekt strat na opcjach i innych pochodnych. Sygnalizowało je 15% badanych przedsiębiorstw.

Zobacz: Windykator to nie komornik

Ostrożnie z optymizmem

Czy badanie NBP można traktować jako kolejny przejaw nadziei na lepszą przyszłość po marcowych wskaźnikach wyprzedzających koniunktury, produkcji przemysłowej i badaniu nastrojów przedsiębiorców przez GUS? Raczej mamy tu odzwierciedlenie nadziei na lepszą przyszłość, która nie skłania do radykalnych działań, oraz potwierdzenie pogłębiania się negatywnych zjawisk w gospodarce. Taka sytuacja rodzi obawy przed rozczarowaniem w kolejnych miesiącach, jeśli sytuacja nie zacznie się rzeczywiście poprawiać. Wtedy dalej pogarszająca się kondycja finansowa firm wymuszałaby wzmocnienie procesów dostosowawczych po ich stronie (chodzi między innymi o cięcia zatrudnienia i płac, ograniczanie inwestycji).

Krzysztof Stępień
główny ekonomista
Expander

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.