REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Czy venture capital jest szansa dla przedsiębiorców?
Czy venture capital jest szansa dla przedsiębiorców?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest i jak to działa?

REKLAMA

Pojęcia private equity i venture capital często używane są zamiennie, należy jednak być świadomym tego, że nie są zupełnie tożsame. Private equity to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (czyli zakup udziałów/akcji w spółkach nie notowanych na giełdzie), służące osiąganiu dochodu poprzez średnio- i długoterminowe zyski z przyrostu wartości kapitału. Inwestor włącza się w zarządzanie przedsiębiorstwem, wskutek czego częściowo traci ono niezależność, ale zyskuje pomoc w realizacji strategii rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Jedną z odmian private equity jest inwestowanie w przedsiębiorstwa będące we wczesnych stadiach rozwoju, które pomaga w uruchomieniu przedsiębiorstwa i jego ekspansji. Taki rodzaj inwestycji to właśnie venture capital (VC).

REKLAMA

Koncepcja powstania funduszu private equity/venture capital jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Wiele spółek potrzebuje więcej pieniędzy, niż jest w stanie wyłożyć indywidualny inwestor. Zatem fundusze private equity gromadzą środki od wielu inwestorów, a następnie powierzają je w zarządzanie zespołowi profesjonalistów, który wyszukuje firmy chcące realizować innowacyjne projekty, a tym samym – rozwijać się.

Należy podkreślić, że środki z private equity to kapitał, a nie dług. Pieniędzy nie trzeba zwracać tak, jak w przypadku pożyczki, a zarządzający funduszem, mający już swój udział w firmie, gotowi są do ponoszenia takiego samego ryzyka jak pozostali właściciele spółki. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu ryzyko to znacznie się zmniejsza, a pozyskane pieniądze powinny pozwolić na rozwój firmy.

Dowiedz się Jak nie utracić płynności finansowej?

Pozyskanie inwestycji – co dalej?

REKLAMA

Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę planując pozyskanie kapitału z funduszu jest czas trwania partnerstwa firma – fundusz venture capital. Fundusz jest partnerem tylko przez pewien określony czas, po którym będzie chciał sprzedać swoje udziały lub całą spółkę. Wtedy nadejdzie właśnie moment realizacji zysków z inwestycji. Okres oczekiwania na zyski trwa zwykle od trzech do sześciu lat, w zależności jednak od specyfiki inwestycji, może być krótszy lub dłuższy. Ważne jest, aby obie strony, tj. fundusz, który stanie się inwestorem i spółka, która ma otrzymać środki, omówiły możliwości wyjścia z inwestycji przed jej dokonaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba wziąć pod uwagę to, że po dokonaniu inwestycji fundusz i spółka często będą się różnili poglądami. Nie można się temu dziwić – dla właścicieli spółka jest dorobkiem całego życia, dla funduszu – to kolejna transakcja. Aby uniknąć ewentualnych konfliktów należy ustalić jasne zasady współpracy oraz upewnić się, że każda strona odpowiednio rozumie swoją rolę w całym przedsięwzięciu.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Jakie są korzyści dla przedsiębiorców?

VC ma sporą przewagę nad innymi sposobami finansowania przedsiębiorstwa. Przede wszystkim nie wymaga, tak jak przy kredycie bankowym, aby firma posiadała wysokie zabezpieczenia oraz by regularnie spłacała pożyczony kapitał, czyli miała wysoką płynność. Pozyskanie kapitału od inwestora branżowego wiąże się z kolei z utratą niezależności firmy i jej zarządu, co też nie jest korzystne dla przedsiębiorstwa. Jakie są zatem korzyści ze współpracy z inwestorem VC?

Inwestor VC/PE staje się wspólnikiem - bierze na siebie ryzyko inwestycji wspólnie z innymi właścicielami firmy;
1. jego cel jest taki sam, jak cele innych właścicieli i kierownictwa przedsiębiorstwa - rozwój firmy i znaczący wzrost jej wartości w perspektywie kilku lat;
2. inwestor ma doświadczenie w pomnażaniu wartości przedsiębiorstw, na tym właśnie zarabia i wie jak to robić;
3. starannie kalkuluje ryzyko, ale gotów jest inwestować w takie przedsięwzięcia, które nie mają szans na uzyskanie kredytu;
4. korzystanie z VC nie jest obciążone spłatami odsetek;
5. inwestor VC to inwestor elastyczny i cierpliwy;
6. oprócz finansowania zapewnia także doświadczenie i kontakty;
7. fundusz VC zarabia tylko wtedy, gdy zarabiają inni udziałowcy spółki – gdy wzrasta wartość jej udziałów (akcji).

Adriana Zalewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA