reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest i jak to działa?

Pojęcia private equity i venture capital często używane są zamiennie, należy jednak być świadomym tego, że nie są zupełnie tożsame. Private equity to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (czyli zakup udziałów/akcji w spółkach nie notowanych na giełdzie), służące osiąganiu dochodu poprzez średnio- i długoterminowe zyski z przyrostu wartości kapitału. Inwestor włącza się w zarządzanie przedsiębiorstwem, wskutek czego częściowo traci ono niezależność, ale zyskuje pomoc w realizacji strategii rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Jedną z odmian private equity jest inwestowanie w przedsiębiorstwa będące we wczesnych stadiach rozwoju, które pomaga w uruchomieniu przedsiębiorstwa i jego ekspansji. Taki rodzaj inwestycji to właśnie venture capital (VC).

Koncepcja powstania funduszu private equity/venture capital jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Wiele spółek potrzebuje więcej pieniędzy, niż jest w stanie wyłożyć indywidualny inwestor. Zatem fundusze private equity gromadzą środki od wielu inwestorów, a następnie powierzają je w zarządzanie zespołowi profesjonalistów, który wyszukuje firmy chcące realizować innowacyjne projekty, a tym samym – rozwijać się.

Należy podkreślić, że środki z private equity to kapitał, a nie dług. Pieniędzy nie trzeba zwracać tak, jak w przypadku pożyczki, a zarządzający funduszem, mający już swój udział w firmie, gotowi są do ponoszenia takiego samego ryzyka jak pozostali właściciele spółki. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu ryzyko to znacznie się zmniejsza, a pozyskane pieniądze powinny pozwolić na rozwój firmy.

Dowiedz się Jak nie utracić płynności finansowej?

Pozyskanie inwestycji – co dalej?

Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę planując pozyskanie kapitału z funduszu jest czas trwania partnerstwa firma – fundusz venture capital. Fundusz jest partnerem tylko przez pewien określony czas, po którym będzie chciał sprzedać swoje udziały lub całą spółkę. Wtedy nadejdzie właśnie moment realizacji zysków z inwestycji. Okres oczekiwania na zyski trwa zwykle od trzech do sześciu lat, w zależności jednak od specyfiki inwestycji, może być krótszy lub dłuższy. Ważne jest, aby obie strony, tj. fundusz, który stanie się inwestorem i spółka, która ma otrzymać środki, omówiły możliwości wyjścia z inwestycji przed jej dokonaniem.

Trzeba wziąć pod uwagę to, że po dokonaniu inwestycji fundusz i spółka często będą się różnili poglądami. Nie można się temu dziwić – dla właścicieli spółka jest dorobkiem całego życia, dla funduszu – to kolejna transakcja. Aby uniknąć ewentualnych konfliktów należy ustalić jasne zasady współpracy oraz upewnić się, że każda strona odpowiednio rozumie swoją rolę w całym przedsięwzięciu.

Polecamy serwis Fundusze unijne

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama