REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Czy venture capital jest szansa dla przedsiębiorców?
Czy venture capital jest szansa dla przedsiębiorców?

REKLAMA

REKLAMA

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

Co to jest i jak to działa?

REKLAMA

Pojęcia private equity i venture capital często używane są zamiennie, należy jednak być świadomym tego, że nie są zupełnie tożsame. Private equity to inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym (czyli zakup udziałów/akcji w spółkach nie notowanych na giełdzie), służące osiąganiu dochodu poprzez średnio- i długoterminowe zyski z przyrostu wartości kapitału. Inwestor włącza się w zarządzanie przedsiębiorstwem, wskutek czego częściowo traci ono niezależność, ale zyskuje pomoc w realizacji strategii rozwoju i rozwiązywaniu problemów. Jedną z odmian private equity jest inwestowanie w przedsiębiorstwa będące we wczesnych stadiach rozwoju, które pomaga w uruchomieniu przedsiębiorstwa i jego ekspansji. Taki rodzaj inwestycji to właśnie venture capital (VC).

REKLAMA

Koncepcja powstania funduszu private equity/venture capital jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw. Wiele spółek potrzebuje więcej pieniędzy, niż jest w stanie wyłożyć indywidualny inwestor. Zatem fundusze private equity gromadzą środki od wielu inwestorów, a następnie powierzają je w zarządzanie zespołowi profesjonalistów, który wyszukuje firmy chcące realizować innowacyjne projekty, a tym samym – rozwijać się.

Należy podkreślić, że środki z private equity to kapitał, a nie dług. Pieniędzy nie trzeba zwracać tak, jak w przypadku pożyczki, a zarządzający funduszem, mający już swój udział w firmie, gotowi są do ponoszenia takiego samego ryzyka jak pozostali właściciele spółki. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu ryzyko to znacznie się zmniejsza, a pozyskane pieniądze powinny pozwolić na rozwój firmy.

Dowiedz się Jak nie utracić płynności finansowej?

Pozyskanie inwestycji – co dalej?

REKLAMA

Istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę planując pozyskanie kapitału z funduszu jest czas trwania partnerstwa firma – fundusz venture capital. Fundusz jest partnerem tylko przez pewien określony czas, po którym będzie chciał sprzedać swoje udziały lub całą spółkę. Wtedy nadejdzie właśnie moment realizacji zysków z inwestycji. Okres oczekiwania na zyski trwa zwykle od trzech do sześciu lat, w zależności jednak od specyfiki inwestycji, może być krótszy lub dłuższy. Ważne jest, aby obie strony, tj. fundusz, który stanie się inwestorem i spółka, która ma otrzymać środki, omówiły możliwości wyjścia z inwestycji przed jej dokonaniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba wziąć pod uwagę to, że po dokonaniu inwestycji fundusz i spółka często będą się różnili poglądami. Nie można się temu dziwić – dla właścicieli spółka jest dorobkiem całego życia, dla funduszu – to kolejna transakcja. Aby uniknąć ewentualnych konfliktów należy ustalić jasne zasady współpracy oraz upewnić się, że każda strona odpowiednio rozumie swoją rolę w całym przedsięwzięciu.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Jakie są korzyści dla przedsiębiorców?

VC ma sporą przewagę nad innymi sposobami finansowania przedsiębiorstwa. Przede wszystkim nie wymaga, tak jak przy kredycie bankowym, aby firma posiadała wysokie zabezpieczenia oraz by regularnie spłacała pożyczony kapitał, czyli miała wysoką płynność. Pozyskanie kapitału od inwestora branżowego wiąże się z kolei z utratą niezależności firmy i jej zarządu, co też nie jest korzystne dla przedsiębiorstwa. Jakie są zatem korzyści ze współpracy z inwestorem VC?

Inwestor VC/PE staje się wspólnikiem - bierze na siebie ryzyko inwestycji wspólnie z innymi właścicielami firmy;
1. jego cel jest taki sam, jak cele innych właścicieli i kierownictwa przedsiębiorstwa - rozwój firmy i znaczący wzrost jej wartości w perspektywie kilku lat;
2. inwestor ma doświadczenie w pomnażaniu wartości przedsiębiorstw, na tym właśnie zarabia i wie jak to robić;
3. starannie kalkuluje ryzyko, ale gotów jest inwestować w takie przedsięwzięcia, które nie mają szans na uzyskanie kredytu;
4. korzystanie z VC nie jest obciążone spłatami odsetek;
5. inwestor VC to inwestor elastyczny i cierpliwy;
6. oprócz finansowania zapewnia także doświadczenie i kontakty;
7. fundusz VC zarabia tylko wtedy, gdy zarabiają inni udziałowcy spółki – gdy wzrasta wartość jej udziałów (akcji).

Adriana Zalewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA