REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie dotacje dla małopolskich powodzian?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla małopolskich powodzian
Dotacje dla małopolskich powodzian

REKLAMA

REKLAMA

Od 15 grudnia 2010 roku przyjmowane są zgłoszenia do udziału w unijnym projekcie „Damy radę! Otwieramy własny biznes”. Dzięki udziałowi w projekcie osoby poszkodowane w wyniku tegorocznych powodzi otrzymają kompleksowe szkolenie i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości, a najlepsi również dotację w wysokości do 40 tys. złotych na założenie własnego biznesu.

Powodzie, które nawiedziły Polskę w 2010 roku spowodowały zniszczenia szacowane przez ekspertów na kilka miliardów euro. To także dramaty wielu tysięcy rodzin, których mieszkania, gospodarstwa, zakłady pracy itd. zostały zniszczone przez żywioł. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, władze województwa małopolskiego przeznaczyły określoną pulę pieniędzy na wsparcie osób poszkodowanych w wyniku tegorocznych powodzi. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i są przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

REKLAMA

Jakie są korzyści z udziału w projekcie?

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie mają możliwość skorzystania z szerokiego spektrum wsparcia samozatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości. Udział w projekcie rozpocznie diagnoza potrzeb szkoleniowo-doradczych, która będzie prowadzona indywidualnie z każdym uczestnikiem projektu. Na podstawie diagnozy potrzeb beneficjenci podzieleni zostaną na grupy szkoleniowe dobierane pod kątem zbliżonych zdiagnozowanych potrzeb i profilu działalności. Diagnoza potrzeb pozwoli również na wstępne zaplanowanie wsparcia doradczego w zakresie przygotowania biznes planu.

Wsparcie szkoleniowo - doradcze

Następnie uczestnicy szkolenia biorą udział w kursie przedsiębiorczości, podczas którego poznają zasady zakładania działalności gospodarczej, projektowania strategii firmy, negocjowania, marketingu i sprzedaży, zagadnienia prawne i finansowe itd. Argumentem przemawiającym za udziałem w projekcie jest także możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie pisania biznesplanów. Doradztwo to ma na celu udzielenie pomocy w zakresie przygotowania biznes planu firmy z uwzględnieniem wymogów konkursu biznes planów przeprowadzanego w ramach projektu. 

Dowiedz się również: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Wsparcie finansowe

REKLAMA

Po zakończeniu wsparcia szkoleniowo - doradczego zostanie ogłoszony konkurs na składanie wniosków o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości oraz wniosków o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego wraz z biznes planem. Oceny biznes planów dokonywać będzie Komisja Oceny Wniosków, w skład, której wejdą eksperci oceniający wnioski oraz koordynator projektu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków na podstawie zawartej umowy zostaną przyznane środki finansowe do 40 tys. złotych. Środki zostaną wypłacone w postaci jednorazowej zaliczki po założeniu przez uczestnika projektu działalności gospodarczej. Osoby, którym zostanie przyznana dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą mogły także uzyskać wsparcie pomostowe - środki kapitałowe przez 6 miesięcy, w wysokości 800 złotych, a w uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione informacje na temat kto i na jakich zasadach może zostać uczestnikiem projektu.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

REKLAMA

Projekt skierowany jest do osób, które:
- zamieszkają na terenie województwa małopolskiego (na etapie rekrutacji wymagane jest załączenie kopii dowodu osobistego lub oświadczenia o miejscu zamieszkania w przypadku gdy jest inne niż w dowodzie osobistym),
- zostały dotknięte skutkami powodzi i/lub osuwisk w 2010 roku (na etapie rekrutacji konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku celowego dla osób, które zostały dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 r.),
- zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego i prowadzić ją nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy,
- nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

Podczas rekrutacji priorytetowo będą traktowane następujące osoby:
- kobiety,
- kobiety powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci,
- osoby do 25 roku życia (w tym studenci studiów dziennych),
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkałe w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcja roślinna i/lub zwierzęca,
- osoby zamieszkujące wybrane obszary najbardziej dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 roku (gminy Szczurowa [pow. brzeski], Wietrzychowice [pow. tarnowski] i Szczucin [pow. dąbrowski]),
- osoby długotrwale bezrobotne.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Jak wziąć udział w projekcie?

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinni niezwłocznie złożyć dokumenty rekrutacyjne w biurze projektu „Damy radę! Otwieramy własny biznes”.

Nabór uczestników do udziału w projekcie prowadzony jest w terminie od 15 grudnia 2010 roku do 5 stycznia 2011 roku. Formularz aplikacyjny wraz ze wzorami wymaganych oświadczeń można pobrać ze strony internetowej projektu http://www.damyrade.inbit.pl.

Formularz aplikacyjny ma charakter uproszczony i nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy. Zasadniczą częścią nad którą należy przeanalizować jest opis pomysłu na działalność gospodarczą, w której należy opisać formę prawną planowanego przedsiębiorstwa, planowane miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz szczegółowy opis pomysłu na biznes. W tej części powinniśmy opisać branżę w której zamierzamy działać, atrakcyjność oferowanych przez nas produktów/usług względem pozostałych konkurentów, działania promocyjne, które zamierzamy podjąć itd. Powinniśmy opisać także nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe, udowodnić, że mamy wystarczającą wiedzę i umiejętności do prowadzenia takiego biznesu, wskazać odbyte kursy i szkolenia w tym zakresie. W formularzu powinniśmy także wskazać planowane zatrudnienie w związku z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz wszystkie koszty inwestycji.

Do formularza rekrutacyjnego powinniśmy także załączyć następujące typy dokumentów:
- kserokopię dowodu osobistego,
- oświadczenie o miejscu zamieszkania (jeśli jest inne niż w dowodzie osobistym),
- oświadczenie o braku możliwości założenia działalności gospodarczej bez wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
- oświadczenie zawierające deklaracje podjęcia działalności gospodarczej w obszarze niezwiązanym bezpośrednio z działalnością przedsiębiorstwa, z którym osoba aplikującą do projektu ewentualnie współpracuje,
- kserokopię dokumentu z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi/osuwisk od maja 2010 r.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy


Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA