Kategorie

Jakie dotacje dla małopolskich powodzian?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla małopolskich powodzian
Dotacje dla małopolskich powodzian
Od 15 grudnia 2010 roku przyjmowane są zgłoszenia do udziału w unijnym projekcie „Damy radę! Otwieramy własny biznes”. Dzięki udziałowi w projekcie osoby poszkodowane w wyniku tegorocznych powodzi otrzymają kompleksowe szkolenie i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości, a najlepsi również dotację w wysokości do 40 tys. złotych na założenie własnego biznesu.

Powodzie, które nawiedziły Polskę w 2010 roku spowodowały zniszczenia szacowane przez ekspertów na kilka miliardów euro. To także dramaty wielu tysięcy rodzin, których mieszkania, gospodarstwa, zakłady pracy itd. zostały zniszczone przez żywioł. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, władze województwa małopolskiego przeznaczyły określoną pulę pieniędzy na wsparcie osób poszkodowanych w wyniku tegorocznych powodzi. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i są przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jakie są korzyści z udziału w projekcie?

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie mają możliwość skorzystania z szerokiego spektrum wsparcia samozatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości. Udział w projekcie rozpocznie diagnoza potrzeb szkoleniowo-doradczych, która będzie prowadzona indywidualnie z każdym uczestnikiem projektu. Na podstawie diagnozy potrzeb beneficjenci podzieleni zostaną na grupy szkoleniowe dobierane pod kątem zbliżonych zdiagnozowanych potrzeb i profilu działalności. Diagnoza potrzeb pozwoli również na wstępne zaplanowanie wsparcia doradczego w zakresie przygotowania biznes planu.

Wsparcie szkoleniowo - doradcze

Następnie uczestnicy szkolenia biorą udział w kursie przedsiębiorczości, podczas którego poznają zasady zakładania działalności gospodarczej, projektowania strategii firmy, negocjowania, marketingu i sprzedaży, zagadnienia prawne i finansowe itd. Argumentem przemawiającym za udziałem w projekcie jest także możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie pisania biznesplanów. Doradztwo to ma na celu udzielenie pomocy w zakresie przygotowania biznes planu firmy z uwzględnieniem wymogów konkursu biznes planów przeprowadzanego w ramach projektu. 

Dowiedz się również: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Wsparcie finansowe

Reklama

Po zakończeniu wsparcia szkoleniowo - doradczego zostanie ogłoszony konkurs na składanie wniosków o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości oraz wniosków o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego wraz z biznes planem. Oceny biznes planów dokonywać będzie Komisja Oceny Wniosków, w skład, której wejdą eksperci oceniający wnioski oraz koordynator projektu.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków na podstawie zawartej umowy zostaną przyznane środki finansowe do 40 tys. złotych. Środki zostaną wypłacone w postaci jednorazowej zaliczki po założeniu przez uczestnika projektu działalności gospodarczej. Osoby, którym zostanie przyznana dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą mogły także uzyskać wsparcie pomostowe - środki kapitałowe przez 6 miesięcy, w wysokości 800 złotych, a w uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione informacje na temat kto i na jakich zasadach może zostać uczestnikiem projektu.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Reklama

Projekt skierowany jest do osób, które:
- zamieszkają na terenie województwa małopolskiego (na etapie rekrutacji wymagane jest załączenie kopii dowodu osobistego lub oświadczenia o miejscu zamieszkania w przypadku gdy jest inne niż w dowodzie osobistym),
- zostały dotknięte skutkami powodzi i/lub osuwisk w 2010 roku (na etapie rekrutacji konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku celowego dla osób, które zostały dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 r.),
- zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego i prowadzić ją nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy,
- nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

Podczas rekrutacji priorytetowo będą traktowane następujące osoby:
- kobiety,
- kobiety powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci,
- osoby do 25 roku życia (w tym studenci studiów dziennych),
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkałe w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcja roślinna i/lub zwierzęca,
- osoby zamieszkujące wybrane obszary najbardziej dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 roku (gminy Szczurowa [pow. brzeski], Wietrzychowice [pow. tarnowski] i Szczucin [pow. dąbrowski]),
- osoby długotrwale bezrobotne.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Jak wziąć udział w projekcie?

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinni niezwłocznie złożyć dokumenty rekrutacyjne w biurze projektu „Damy radę! Otwieramy własny biznes”.

Nabór uczestników do udziału w projekcie prowadzony jest w terminie od 15 grudnia 2010 roku do 5 stycznia 2011 roku. Formularz aplikacyjny wraz ze wzorami wymaganych oświadczeń można pobrać ze strony internetowej projektu http://www.damyrade.inbit.pl.

Formularz aplikacyjny ma charakter uproszczony i nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy. Zasadniczą częścią nad którą należy przeanalizować jest opis pomysłu na działalność gospodarczą, w której należy opisać formę prawną planowanego przedsiębiorstwa, planowane miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz szczegółowy opis pomysłu na biznes. W tej części powinniśmy opisać branżę w której zamierzamy działać, atrakcyjność oferowanych przez nas produktów/usług względem pozostałych konkurentów, działania promocyjne, które zamierzamy podjąć itd. Powinniśmy opisać także nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe, udowodnić, że mamy wystarczającą wiedzę i umiejętności do prowadzenia takiego biznesu, wskazać odbyte kursy i szkolenia w tym zakresie. W formularzu powinniśmy także wskazać planowane zatrudnienie w związku z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz wszystkie koszty inwestycji.

Do formularza rekrutacyjnego powinniśmy także załączyć następujące typy dokumentów:
- kserokopię dowodu osobistego,
- oświadczenie o miejscu zamieszkania (jeśli jest inne niż w dowodzie osobistym),
- oświadczenie o braku możliwości założenia działalności gospodarczej bez wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
- oświadczenie zawierające deklaracje podjęcia działalności gospodarczej w obszarze niezwiązanym bezpośrednio z działalnością przedsiębiorstwa, z którym osoba aplikującą do projektu ewentualnie współpracuje,
- kserokopię dokumentu z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi/osuwisk od maja 2010 r.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.