Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie dotacje dla małopolskich powodzian?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Dotacje dla małopolskich powodzian
Dotacje dla małopolskich powodzian
Od 15 grudnia 2010 roku przyjmowane są zgłoszenia do udziału w unijnym projekcie „Damy radę! Otwieramy własny biznes”. Dzięki udziałowi w projekcie osoby poszkodowane w wyniku tegorocznych powodzi otrzymają kompleksowe szkolenie i doradztwo z zakresu przedsiębiorczości, a najlepsi również dotację w wysokości do 40 tys. złotych na założenie własnego biznesu.

Powodzie, które nawiedziły Polskę w 2010 roku spowodowały zniszczenia szacowane przez ekspertów na kilka miliardów euro. To także dramaty wielu tysięcy rodzin, których mieszkania, gospodarstwa, zakłady pracy itd. zostały zniszczone przez żywioł. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, władze województwa małopolskiego przeznaczyły określoną pulę pieniędzy na wsparcie osób poszkodowanych w wyniku tegorocznych powodzi. Środki te pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i są przyznawane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Jakie są korzyści z udziału w projekcie?

Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie mają możliwość skorzystania z szerokiego spektrum wsparcia samozatrudnienia i rozwoju przedsiębiorczości. Udział w projekcie rozpocznie diagnoza potrzeb szkoleniowo-doradczych, która będzie prowadzona indywidualnie z każdym uczestnikiem projektu. Na podstawie diagnozy potrzeb beneficjenci podzieleni zostaną na grupy szkoleniowe dobierane pod kątem zbliżonych zdiagnozowanych potrzeb i profilu działalności. Diagnoza potrzeb pozwoli również na wstępne zaplanowanie wsparcia doradczego w zakresie przygotowania biznes planu.

Wsparcie szkoleniowo - doradcze

Następnie uczestnicy szkolenia biorą udział w kursie przedsiębiorczości, podczas którego poznają zasady zakładania działalności gospodarczej, projektowania strategii firmy, negocjowania, marketingu i sprzedaży, zagadnienia prawne i finansowe itd. Argumentem przemawiającym za udziałem w projekcie jest także możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie pisania biznesplanów. Doradztwo to ma na celu udzielenie pomocy w zakresie przygotowania biznes planu firmy z uwzględnieniem wymogów konkursu biznes planów przeprowadzanego w ramach projektu. 

Dowiedz się również: Jak Unia Europejska wspiera przedsiębiorczych Warszawiaków

Wsparcie finansowe

Po zakończeniu wsparcia szkoleniowo - doradczego zostanie ogłoszony konkurs na składanie wniosków o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości oraz wniosków o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego wraz z biznes planem. Oceny biznes planów dokonywać będzie Komisja Oceny Wniosków, w skład, której wejdą eksperci oceniający wnioski oraz koordynator projektu.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków na podstawie zawartej umowy zostaną przyznane środki finansowe do 40 tys. złotych. Środki zostaną wypłacone w postaci jednorazowej zaliczki po założeniu przez uczestnika projektu działalności gospodarczej. Osoby, którym zostanie przyznana dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej będą mogły także uzyskać wsparcie pomostowe - środki kapitałowe przez 6 miesięcy, w wysokości 800 złotych, a w uzasadnionych przypadkach do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W drugiej części artykułu zostaną przedstawione informacje na temat kto i na jakich zasadach może zostać uczestnikiem projektu.

Kto może zostać uczestnikiem projektu?

Projekt skierowany jest do osób, które:
- zamieszkają na terenie województwa małopolskiego (na etapie rekrutacji wymagane jest załączenie kopii dowodu osobistego lub oświadczenia o miejscu zamieszkania w przypadku gdy jest inne niż w dowodzie osobistym),
- zostały dotknięte skutkami powodzi i/lub osuwisk w 2010 roku (na etapie rekrutacji konieczne jest przedstawienie zaświadczenia z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku celowego dla osób, które zostały dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 r.),
- zamierzają zarejestrować działalność gospodarczą na terenie województwa małopolskiego i prowadzić ją nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy,
- nie posiadały zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu.

Podczas rekrutacji priorytetowo będą traktowane następujące osoby:
- kobiety,
- kobiety powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci,
- osoby do 25 roku życia (w tym studenci studiów dziennych),
- osoby po 45 roku życia,
- osoby zamieszkałe w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców zamierzające podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcja roślinna i/lub zwierzęca,
- osoby zamieszkujące wybrane obszary najbardziej dotknięte skutkami powodzi/osuwisk w 2010 roku (gminy Szczurowa [pow. brzeski], Wietrzychowice [pow. tarnowski] i Szczucin [pow. dąbrowski]),
- osoby długotrwale bezrobotne.

Polecamy serwis ABC funduszy unijnych

Jak wziąć udział w projekcie?

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie powinni niezwłocznie złożyć dokumenty rekrutacyjne w biurze projektu „Damy radę! Otwieramy własny biznes”.

Nabór uczestników do udziału w projekcie prowadzony jest w terminie od 15 grudnia 2010 roku do 5 stycznia 2011 roku. Formularz aplikacyjny wraz ze wzorami wymaganych oświadczeń można pobrać ze strony internetowej projektu http://www.damyrade.inbit.pl.

Formularz aplikacyjny ma charakter uproszczony i nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy. Zasadniczą częścią nad którą należy przeanalizować jest opis pomysłu na działalność gospodarczą, w której należy opisać formę prawną planowanego przedsiębiorstwa, planowane miejsce zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz szczegółowy opis pomysłu na biznes. W tej części powinniśmy opisać branżę w której zamierzamy działać, atrakcyjność oferowanych przez nas produktów/usług względem pozostałych konkurentów, działania promocyjne, które zamierzamy podjąć itd. Powinniśmy opisać także nasze dotychczasowe doświadczenia zawodowe, udowodnić, że mamy wystarczającą wiedzę i umiejętności do prowadzenia takiego biznesu, wskazać odbyte kursy i szkolenia w tym zakresie. W formularzu powinniśmy także wskazać planowane zatrudnienie w związku z uruchomieniem działalności gospodarczej oraz wszystkie koszty inwestycji.

Do formularza rekrutacyjnego powinniśmy także załączyć następujące typy dokumentów:
- kserokopię dowodu osobistego,
- oświadczenie o miejscu zamieszkania (jeśli jest inne niż w dowodzie osobistym),
- oświadczenie o braku możliwości założenia działalności gospodarczej bez wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
- oświadczenie zawierające deklaracje podjęcia działalności gospodarczej w obszarze niezwiązanym bezpośrednio z działalnością przedsiębiorstwa, z którym osoba aplikującą do projektu ewentualnie współpracuje,
- kserokopię dokumentu z gminnego/miejskiego ośrodka pomocy społecznej poświadczającego otrzymanie zasiłku dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi/osuwisk od maja 2010 r.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy


Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektrownie atomowe korzystne dla polskiej gospodarki według ekspertów
  Polski program jądrowy będzie miał korzystny wpływ na gospodarkę, do 2043 r. może podnieść polskie PKB o ponad 1 proc. - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE w 2043 r. atom może zaspokajać prawie 40 proc. polskiego popytu na energię elektryczną.
  Czy mieszkaniówka hamuje z produkcją – opinie ekspertów
  Czy nowe uwarunkowania rynkowe zmuszają deweloperów do zmiany planów? Czy kolejne projekty będą realizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami? Czy firmy poszukują atrakcyjniejszych sposobów na finansowanie inwestycji niż kredyty? O ile wzrósł koszt budowy mieszkań w ciągu ostatniego roku?
  Opony z butelki. Butelki wyłowionej z Bałtyku. Pomysł Continentala
  Opony z butelki? Continental już takie produkuje. Teraz będzie jednak używać butelek wyłowionych z Bałtyku. Musisz jednak pomóc. Wystarczy aplikacja.
  Jaki scenariusz polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie? Znamy zdanie Polaków
  Około 57% Polaków przewiduje wzrost cen paliw, a niemal 51% uważa, że sankcje nałożone na Rosję przełożą się na energetykę w Polsce. Jaki scenariusz dla polskiej gospodarki w obliczu wojny na Ukrainie widzą Polacy?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego. Realny problem?
  Blackout i ładowanie samochodu elektrycznego, czyli dziś porozmawiamy o realnych obawach potencjalnych nabywców aut zasilanych prądem.
  Wspólne przejazdy samochodem. Carpooling w modzie w Polsce
  Wspólne przejazdy samochodem? Od lat już trwa nowa moda na podróżowanie w Polsce. A modą tą jest właśnie carpooling.
  Mercedes EQS SUV. Cena w Polsce od 590 800 zł
  Mercedes EQS SUV i cena? To zdecydowanie drażliwy temat. Cennik elektrycznego SUV-a na polskim rynku steruje bowiem od prawie 600 tys. zł.
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna – nowe inwestycje
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy.
  Nieruchomości luksusowe wciąż w cenie
  Nieruchomości luksusowe to segment nieruchomości, który ma się dobrze w trudnych czasach. Piętna nie odznaczyła na nim ani pandemia, ani bieżące zawirowania gospodarcze, które tak bardzo dotknęły nieruchomości z tzw. segmentu popularnego. W momentach kryzysowych rynek luksusowy zyskuje, ponieważ, zamożni nabywcy szukają nieprzeciętnych aktywów, które dają perspektywę na wzrost wartości w czasie.
  Jak urządzić 50-metrowe mieszkanie? Pomysły na aranżacje
  Popularne mieszkania o średniej wielkości można łatwo zaaranżować na wiele ciekawych sposobów. Jak dobrze urządzić swoje 50-metrowe mieszkanie?
  Trudna sytuacja nadodrzańskich przedsiębiorców
  Północna Izba Gospodarcza informuje o dramatycznej sytuacji przedsiębiorców prowadzących biznes nad Odrą. Ilość klientów wypożyczalni sprzętu sportowego czy agroturystyki z dnia na dzień spadła niemal do zera.
  Negatywne nastroje konsumenckie - 60% oszczędza na bieżących zakupach
  Według badania pt. „Bieżące nastroje konsumenckie. Na czym Polacy oszczędzają?”, 6 na 10 rodaków obniża wydatki na codzienne zakupy. W III kw. ub.r. postępowało tak prawie 41% respondentów. Ankietowani szukają oszczędności przede wszystkim ze względu na wciąż rosnące ceny. W co czwartym przypadku szacunkowe obniżenie miesięcznych wydatków wynosi 10-15%. Z deklaracji rodaków wynika również, że najbardziej oszczędzają na art. odzieżowych, słodyczach i przekąskach oraz napojach alkoholowych.
  Zielony Ład w Europie. Pożegnanie z ulubionymi kosmetykami?
  – Zielony Ład dotknie branżę kosmetyczną w szerokim aspekcie, mówimy tu o zmianach od molekuły aż po opakowanie – mówi Blanka Chmurzyńska-Brown z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Przejawem tej zmiany jest planowana przez Komisję Europejską rewizja rozporządzenia kosmetycznego, która spowoduje radykalne zaostrzenie zasad oceniania substancji stosowanych w kosmetykach. W efekcie – jak prognozuje branża – z rynku będzie musiało zniknąć ok. 49 proc. stosowanych obecnie filtrów UV i 70 proc. substancji konserwujących, które są w kosmetykach niezbędne. – Jeśli te regulacje wejdą w życie takim kształcie, stracimy naszą konkurencyjność. Naszą rolę przejmie Azja i Korea, bo jestem pewna, że oni za tego typu regulacją nie pójdą – ocenia ekspertka.
  Problemy firm widoczne na długo przed niewypłacalnością
  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 1/3 bankrutów i 1/4 restrukturyzowanych przedsiębiorstw nie płaciła swoim kontrahentom już na 2 lata przed ogłoszeniem niewypłacalności.
  Ceny mieszkań w Polsce osiągnęły maksimum w połowie 2022 roku? Niewykluczone
  Czekaliście ze sprzedażą mieszkania, aż ceny osiągną apogeum? No więc, chyba pora udać się do pośrednika obrotu nieruchomościami. Ceny sprzedaży mieszkań, w niektórych miastach zaczęły spadać, a ponadto serwisy nieruchomościowe puchną od ofert z rynku wtórnego.
  Nowoczesna komunikacja PR elementem inwestycji biznesu
  Cyfryzacja, zmiana pokoleniowa i coraz bardziej wymagający rynek. Nawet w niedalekiej przyszłości prowadzenie biznesu będzie całkowicie innym wyzwaniem, aniżeli kilka lat temu. Dynamiczna transformacja społeczno-gospodarcza wymaga od przedsiębiorców jeszcze szerszego spojrzenia zarówno na swoich klientów, jak i inwestorów, kontrahentów, czy sam zespół.
  Elektrownie atomowe. Czy powstaną w Polsce?
  Pięć ośrodków będzie uczestniczyć w procesie licencjonowania i kontroli elektrowni jądrowej. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki zdecydował o przyznaniu autoryzacji dla ośrodków naukowo-badawczych.
  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce
  Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.
  Spółdzielnie mieszkaniowe podwyższają czynsze. Winne ceny energii
  Czy po wakacjach kredytowych pojawi się postulat wakacji czynszowych? Opłaty rosną a zarządcy tłumaczą, że nie oni są winni. Znaczną część czynszu stanowi energia – ogrzanie wody i mieszkań oraz prąd w częściach wspólnych. Dodatkowo inflacja wpływa na ceny usług niezwiązanych bezpośrednio z energią. Niestety nic nie wskazuje, żeby najnowsze podwyżki miały być ostatnimi.
  Dopłaty do innych niż węgiel źródeł ciepła - projekt
  W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt ustawy regulujący m.in. jednorazowe dodatki dla ogrzewających swoje domy paliwem innym niż węgiel.
  Zaostrzanie nadzoru rejestrowania sprzedaży
  Resort finansów pracuje nad zmianami prawa, które zabezpieczą źródła wpływów podatkowych państwa. Proponowane zmiany dotyczą głównie fiskalizacji sprzedaży przy użyciu kas w urządzeniach do automatycznego świadczenia usług i sprzedaży towarów. Do nowych przepisów będą musiały dostosować się kolejne grupy przedsiębiorców.
  Niskie ceny przyciągają Czechów na zakupy do Polski
  Czesi wciąż chętnie przyjeżdżają do Polski na zakupy. Szczególnie atrakcyjne są ceny benzyny oraz artykułów spożywczych. Każda wizyta to oszczędność
  Co może od 2023 r. zastąpić opakowania plastikowe? [KOMENTARZ]
  Przepisy systematycznie będą ograniczać produkcję plastikowych opakowań. Czy jest alternatywa dla tworzyw sztucznych?
  Kryzys w związku z wojną w Ukrainie - wsparcie dla przedsiębiorców
  Pomoc będzie mogła być udzielana w formie pożyczek, zarówno mikro, małym, średnim, jak i dużym przedsiębiorcom. Do kiedy będzie można otrzymać wsparcie?
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?