REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawowe elementy kontraktu eksportowego

Milewski Marcin
Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty.
Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.

Stronami kontraktu eksportowego są importer oraz eksporter. Zawierając umowę powinni oni uwzględnić elementy nadające jej konkretny charakter. Do składników tych należą:

REKLAMA

Przedmiot kontraktu

Przedmiot kontraktu powinien zostać oznaczony w sposób jednoznaczny i wystarczająco precyzyjny, aby nie powodować powstawania wieloznaczności. Parametry techniczne towaru, a także jego jakość muszą zostać wskazane przy użyciu takich jednostek miar i wag tak, aby nie rodziły problemów interpretacyjnych. Analogiczne zasady będą miały zastosowanie do zakresu i jakości usług.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

REKLAMA

Solidnie skonstruowany opis jakości towaru lub usługi można uzyskać dzięki powoływaniu się na funkcjonujące już normy, a także przez załączenie odpowiedniej dokumentacji. Wskazane jest również uwzględnienie takich unikalnych cech jak termin ważności, a także zasad przewozu dóbr delikatnych i nieodpornych.

Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty. Warto więc ująć w treści np. minimalny okres ważności w momencie wysyłki albo kondycję towaru w chwili jego wyładunku w miejscu przeznaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilość towaru

Ilość towaru precyzowana jest w drodze zastosowania jednostek wagi, objętości, długości. Ilość konkretyzowana jest także poprzez wskazanie systemu pakowania (w sztukach, w kompletach). Z praktycznego punktu widzenia istotny jest parametr wagi brutto wykorzystywany przez celników oraz przewoźnika.

Polecamy: serwis Leasing

Odrębną kategorię stanowią towary zagrożone powstaniem ubytku w trakcie transportu. W odniesieniu do nich należy tę możliwość uwzględnić i uregulować w kontrakcie np. w formie klauzuli dopuszczającej ubytek wagowy w trakcie transportu.

Opakowanie i oznakowanie towaru

Określanie opakowań i oznakowań zawarte w kontrakcie powinno, w razie praktycznej potrzeby, zostać zróżnicowane na to odnoszące się do opakowań pojedynczych i zbiorczych.

Jakie elementy warto zastrzec?

- w przypadku opakowań zwrotnych - ustalenie terminu zwrotu i zasad ponoszenia kosztów;
- w przypadku przysyłania przez kontrahenta wymiarów opakowań - zastrzeżenie wymiarów ramowych.

Do podstawowych elementów składających się na oznaczenie towaru należą:
- nazwa (oraz znak firmowy odbiorcy);
- kraj miejsca przeznaczenia;
- kraj pochodzenia;
- kraj nadawcy;
- znaki ostrzegawcze;
- liczba i numery kolejnych opakowań;
- oznaczenie numeru kontrakt;
- waga brutto oraz netto;
- wymiary;

Zobacz serwis: Umowa-współpraca

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA