reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Podstawowe elementy kontraktu eksportowego

Podstawowe elementy kontraktu eksportowego

Kontrakt eksportowy jest dokumentem, na który składa się kilka bardzo ważnych elementów. Czego dotyczą i jak powinny zostać ujęte? Przeczytaj.

Stronami kontraktu eksportowego są importer oraz eksporter. Zawierając umowę powinni oni uwzględnić elementy nadające jej konkretny charakter. Do składników tych należą:

Przedmiot kontraktu

Przedmiot kontraktu powinien zostać oznaczony w sposób jednoznaczny i wystarczająco precyzyjny, aby nie powodować powstawania wieloznaczności. Parametry techniczne towaru, a także jego jakość muszą zostać wskazane przy użyciu takich jednostek miar i wag tak, aby nie rodziły problemów interpretacyjnych. Analogiczne zasady będą miały zastosowanie do zakresu i jakości usług.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Solidnie skonstruowany opis jakości towaru lub usługi można uzyskać dzięki powoływaniu się na funkcjonujące już normy, a także przez załączenie odpowiedniej dokumentacji. Wskazane jest również uwzględnienie takich unikalnych cech jak termin ważności, a także zasad przewozu dóbr delikatnych i nieodpornych.

Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty. Warto więc ująć w treści np. minimalny okres ważności w momencie wysyłki albo kondycję towaru w chwili jego wyładunku w miejscu przeznaczenia.

Ilość towaru

Ilość towaru precyzowana jest w drodze zastosowania jednostek wagi, objętości, długości. Ilość konkretyzowana jest także poprzez wskazanie systemu pakowania (w sztukach, w kompletach). Z praktycznego punktu widzenia istotny jest parametr wagi brutto wykorzystywany przez celników oraz przewoźnika.

Polecamy: serwis Leasing

Odrębną kategorię stanowią towary zagrożone powstaniem ubytku w trakcie transportu. W odniesieniu do nich należy tę możliwość uwzględnić i uregulować w kontrakcie np. w formie klauzuli dopuszczającej ubytek wagowy w trakcie transportu.

Opakowanie i oznakowanie towaru

Określanie opakowań i oznakowań zawarte w kontrakcie powinno, w razie praktycznej potrzeby, zostać zróżnicowane na to odnoszące się do opakowań pojedynczych i zbiorczych.

Jakie elementy warto zastrzec?

- w przypadku opakowań zwrotnych - ustalenie terminu zwrotu i zasad ponoszenia kosztów;
- w przypadku przysyłania przez kontrahenta wymiarów opakowań - zastrzeżenie wymiarów ramowych.

Do podstawowych elementów składających się na oznaczenie towaru należą:
- nazwa (oraz znak firmowy odbiorcy);
- kraj miejsca przeznaczenia;
- kraj pochodzenia;
- kraj nadawcy;
- znaki ostrzegawcze;
- liczba i numery kolejnych opakowań;
- oznaczenie numeru kontrakt;
- waga brutto oraz netto;
- wymiary;

Zobacz serwis: Umowa-współpraca

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty.
Przedmiotem szczególnej uwagi powinny być kontrakty, których przedmiotem jest towar zwierzęcy, ponieważ ewentualny transport międzynarodowy może powodować zróżnicowane, trudne do przewidzenia straty.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama