Zakończenie umowy leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot przedmiotu do firmy leasingowej na skutek wypowiedzenia umowy przez firmę leasingową. Firma leasingowa zażąda wszystkich opłat określonych umową ale przedmiot umowy przeznaczy na sprzedaż a środki uzyskane z tej sprzedaży pokryją nasze zobowiązania.
REKLAMA
Być może całkowicie albo tylko częściowo. W najlepszym wypadku zwykle wyjedziemy na zero. Wniesione dotychczas opłaty leasingowe z racji, że były opłatami za użytkowanie (mimo, że zawierały w sobie spłatę wartości) przepadają a często firma leasingowa wyposażona w nasz weksel domaga się dopłaty pozostałej kwoty.
Rozwiązanie to jest zwykle niekorzystne dla klienta i tylko odwleka w czasie obowiązek ostatecznego rozliczenia się z firmą leasingową.
Wykup i sprzedaż sprzętu
REKLAMA
O ile można umowę wcześniej zakończyć (nie wdając się w zawiłe wyjaśnienia jest to okres nie mniej niż 40 proc. amortyzacji danego środka trwałego) można samemu wykupić sprzęt i próbować go sprzedać. Ma to sens ekonomiczny wtedy, gdy wartość czynszy pozostałych do spłaty jest niższa od wartości rynkowej przedmiotu umowy leasingowej.
A najlepiej gdy już mamy kupca ! O ile określony przepisami podatkowymi upłynął firma leasingowa nie będzie miała nic przeciwko. Zwłaszcza, że tak naprawdę firma leasingowa zarabia dopiero w momencie gdy umowa leasingu się kończy.
Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej
Cesja umowy leasingowej
Trzecim powszechnie spotykanym sposobem wcześniejszego zakończenia umowy jest cesja umowy leasingowej. Biznesowe portale ogłoszeniowe pełne są ogłoszeń typu: „leasing odstąpię”. O co chodzi? Jak to działa ? Cesja leasingu to umowa przenosząca zobowiązania i prawa wynikające z już zawartej umowy leasingu na osobę trzecią. Czyli od danego momentu leasingobiorcą nie jest nasza firma X Sp. z o.o. tylko obca nam firma Y SA.
REKLAMA
Nasze zobowiązania do zapłaty przeszły na inny podmiot gospodarczy a razem z nim prawo do korzystania ze sprzętu. Czyli nie mamy ani czynszy leasingowych do zapłaty ani sprzętu !! Często jeszcze uda się wynegocjować odstępne od nowego leasingobiorcy.
Trzeba tylko pamiętać, że firma leasingowa swobodnie dokonuje oceny potencjalnego leasingobiorcy i nie każdego zaakceptuje. Praktyką jest, że nowy klient ma przedstawiony nowy, uzgodniony z nim harmonogram, gdyż z przyczyn podatkowych cesja umowy jest traktowana zwykle jako nowa umowa leasingu. Warto wiedzieć, że cesji można dokonać w momencie gdy umowa nie ma zaległości, lub nowy klient zobowiąże się do ich pokrycia.
Kończąc, życzę wszystkim stronom transakcji leasingowych obustronnego zadowolenia ze wspólnego przedsięwzięcia jakim jest umowa leasingu. A w przypadku problemów satysfakcjonującego obie strony ich rozwiązania.
Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA