Niezapłacona rata leasingowa i co dalej
REKLAMA
REKLAMA
W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na spłatę zaległej raty leasingowej (nie krótszy niż 7 dni). W przypadku braku wpłaty zaległości w dodatkowym terminie, leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.
REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy leasingu – wypowiedzenie umowy leasingu może nastąpić jeśli, pomimo wezwania do zapłaty, zaległość nie zostanie uregulowana. W praktyce wypowiedzenie daje leasingodawcy możliwość podjęcia decyzji o ostatecznym rozliczeniu umowy tj. postawieniu w stan wymagalności wszystkich przyszłych opłat wynikających z umowy leasingu pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskał z tytułu rozwiązania umowy i zagospodarowania przedmiotu leasingu.
W sytuacji, w której klient uprzedza nas o tym, że opóźni się z płatnością należności, nie wypowiadamy umowy. Podobnie, jeśli klient otwarcie sygnalizuje swoje utrudnienia finansowe, możemy wówczas restrukturyzować harmonogram płatności, obniżając wysokość rat lub wydłużając okres finansowania.
Polecamy: Kim jest fleet menager
W przypadku opóźnień w opłatach, które u danego klienta mają charakter incydentalny (ograniczają się do zaległości na poziomie 1 raty) i nie świadczą o pogorszeniu jego sytuacji finansowej, nie dochodzi do rozwiązania współpracy i wypowiedzenia umowy. Wielu klientów sygnalizuje nam przyczyny jednorazowych opóźnień w płatnościach i w chwili ich uregulowania utrzymuje swój status wiarygodnego dla nas płatnika i partnera.
Sytuacje, w których opóźnienia są notoryczne, a kwoty zaległości rosną, co może dowodzić zachwiania płynności finansowej klienta, podejmujemy stosowne działania przewidziane w ogólnych warunkach umowy leasingu, włącznie z uruchomieniem procesu windykacji.
Polecamy: Czym jest wartość rezydualna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.