reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w ogólnych warunkach umowy leasingu (OWUL). Za opóźnienia naliczane są odsetki karne, których wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Firma leasingowa wysyła również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji.

W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na spłatę zaległej raty leasingowej (nie krótszy niż 7 dni). W przypadku braku wpłaty zaległości w dodatkowym terminie, leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.

Wypowiedzenie umowy leasingu – wypowiedzenie umowy leasingu może nastąpić jeśli, pomimo wezwania do zapłaty, zaległość nie zostanie uregulowana. W praktyce wypowiedzenie daje leasingodawcy możliwość podjęcia decyzji o ostatecznym rozliczeniu umowy tj. postawieniu w stan wymagalności wszystkich przyszłych opłat wynikających z umowy leasingu pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskał z tytułu rozwiązania umowy i zagospodarowania przedmiotu leasingu. 

W sytuacji, w której klient uprzedza nas o tym, że opóźni się z płatnością należności, nie wypowiadamy umowy. Podobnie, jeśli klient otwarcie sygnalizuje swoje utrudnienia finansowe, możemy wówczas restrukturyzować harmonogram płatności, obniżając wysokość rat lub wydłużając okres finansowania.

Polecamy: Kim jest fleet menager

W przypadku opóźnień w opłatach, które u danego klienta mają charakter incydentalny (ograniczają się do zaległości na poziomie 1 raty) i nie świadczą o pogorszeniu jego sytuacji finansowej, nie dochodzi do rozwiązania współpracy i wypowiedzenia umowy. Wielu klientów sygnalizuje nam przyczyny jednorazowych opóźnień w płatnościach i w chwili ich uregulowania utrzymuje swój status wiarygodnego dla nas płatnika i partnera. 

Sytuacje, w których opóźnienia są notoryczne, a kwoty zaległości rosną, co może dowodzić zachwiania płynności finansowej klienta, podejmujemy stosowne działania przewidziane w ogólnych warunkach umowy leasingu, włącznie z uruchomieniem procesu windykacji.

Polecamy: Czym jest wartość rezydualna

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama