| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Niezapłacona rata leasingowa i co dalej

Sprawy związane z zaległościami uregulowane są zawsze w ogólnych warunkach umowy leasingu (OWUL). Za opóźnienia naliczane są odsetki karne, których wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Firma leasingowa wysyła również monit/wezwanie do zapłaty, za które pobiera opłatę wymienioną w Tabeli Opłat i Prowizji.

W wezwaniu do zapłaty leasingodawca wyznaczy dodatkowy termin na spłatę zaległej raty leasingowej (nie krótszy niż 7 dni). W przypadku braku wpłaty zaległości w dodatkowym terminie, leasingodawca będzie miał prawo wypowiedzieć umowę leasingu.

Wypowiedzenie umowy leasingu – wypowiedzenie umowy leasingu może nastąpić jeśli, pomimo wezwania do zapłaty, zaległość nie zostanie uregulowana. W praktyce wypowiedzenie daje leasingodawcy możliwość podjęcia decyzji o ostatecznym rozliczeniu umowy tj. postawieniu w stan wymagalności wszystkich przyszłych opłat wynikających z umowy leasingu pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskał z tytułu rozwiązania umowy i zagospodarowania przedmiotu leasingu. 

W sytuacji, w której klient uprzedza nas o tym, że opóźni się z płatnością należności, nie wypowiadamy umowy. Podobnie, jeśli klient otwarcie sygnalizuje swoje utrudnienia finansowe, możemy wówczas restrukturyzować harmonogram płatności, obniżając wysokość rat lub wydłużając okres finansowania.

Polecamy: Kim jest fleet menager

W przypadku opóźnień w opłatach, które u danego klienta mają charakter incydentalny (ograniczają się do zaległości na poziomie 1 raty) i nie świadczą o pogorszeniu jego sytuacji finansowej, nie dochodzi do rozwiązania współpracy i wypowiedzenia umowy. Wielu klientów sygnalizuje nam przyczyny jednorazowych opóźnień w płatnościach i w chwili ich uregulowania utrzymuje swój status wiarygodnego dla nas płatnika i partnera. 

Sytuacje, w których opóźnienia są notoryczne, a kwoty zaległości rosną, co może dowodzić zachwiania płynności finansowej klienta, podejmujemy stosowne działania przewidziane w ogólnych warunkach umowy leasingu, włącznie z uruchomieniem procesu windykacji.

Polecamy: Czym jest wartość rezydualna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »