Czym jest wartość rezydualna
REKLAMA
REKLAMA
Wartość rezydualna (ang. residual value), a inaczej mówiąc resztowa, to przewidywana wartość środka trwałego lub pozostałości po nim po okresie jego użyteczności (amortyzacji). Ustawa o rachunkowości odnosi się do wartości rezydualnej, mówiąc, iż możliwe jest ewentualne (a więc nieobowiązkowe) wzięcie pod uwagę ceny sprzedaży netto pozostałości po środku trwałym w momencie jego likwidacji.
REKLAMA
MSSF stawiają sprawę jasno: amortyzacja dokonywana jest od wartości kosztu nabycia środka trwałego do jego wartości rezydualnej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której wartość rezydualna byłaby nieistotna w stosunku do kosztu nabycia środka trwałego. Wartość rezydualna jest kwotą, za którą możliwe jest nabycie przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Polecamy: serwis Mała firma
W odniesieniu do leasingu finansowego (w rozumieniu przepisów podatkowych) własność przedmiotu leasingu przechodzi na finansującego po upływie trwania okresu umowy automatycznie. Dzieje się to bez żadnych dodatkowych opłat.
Umowy wynajmu długoterminowego, leasingu finansowego i leasingu operacyjnego charakteryzują się tym, że wartość rezydualna wpływa na wysokość miesięcznych rat.
Płatność wartości rezydualnej dokonywana jest w oparciu o umowę, a dokładna wartość wykupu w PLN umieszczona jest w piśmie informującym o zakończeniu okresu trwania umowy, które firma przesyła korzystającemu na początku ostatniego miesiąca umowy.
Wystawienie faktury następuje po wpływie środków na konto finansującego, a także uregulowaniu wszelkich płatności wynikających z umowy leasingu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.