reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing konsumencki

Leasing konsumencki

Umowa leasingu stanowi jedno z alternatywnych źródeł finansowania działalności gospodarczej. Z leasingu mogą korzystać, obok przedsiębiorców, także osoby fizyczne.

Kodeks cywilny definiuje umowę leasingu jako taką, przez którą finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Oznacza to, że z grona podmiotów, które zostały zaliczone do korzystających, nie można wykluczyć osób fizycznych.

Możliwość finansowania np. zakupu samochodu, czy maszyny może okazać się bardziej korzystna w odniesieniu do osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, niż dla przedsiębiorcy. Oferty leasingu konsumenckiego nie są przy tym tak bardzo popularne jak w przypadku leasingu w ramach obrotu handlowego. 

Polecamy: Mała firma

Leasing konsumencki, który występuje w ofertach firm leasingowych pozwala na zrezygnowanie z konieczności zakupu auta na kredyt, a dzięki temu dokonaniu znacznych oszczędności. Wynikać one będą z niższych ogólnych kosztów związanych z leasingiem względem oprocentowania kredytu, a także zasad ubezpieczenia. Firmy leasingowe z racji utrzymywania stałych relacji gospodarczo-handlowych z dostawcami samochodów oraz firmami zajmującymi się ubezpieczeniami, otrzymują niejednokrotnie wysokie zniżki odnoszące się zarówno do samego auta jak i późniejszych kosztów z nim związanych.

Leasing konsumencki umożliwia też zakup samochodu, którego zrealizowanie nie jest możliwe w drodze wykorzystania kredytu z uwagi na niezdolność kredytową. Firmy leasingowe stawiają mniejsze wymagania niż banki chociażby z racji tego, iż przedmiot umowy nadal pozostaje własnością leasingodawcy.

Korzystanie z rozwiązania leasingu konsumenckiego nie jest jednak popularne z uwagi na kilka kwestii natury ekonomicznej i swoistych barier psychicznych.

Po pierwsze obecny jest czynnik niechęci konsumentów do tej formy korzystania z rzeczy z uwagi na brak uzyskanego prawa własności, co pozostaje w kolizji z traktowaniem przez wielu samochodu jako wyrazu uzyskanego statusu społecznego.

Polecamy: Leasing

Po drugie korzystanie przez konsumenta z samochodu, który nie jest jego własnością nie upoważnia go do uzyskania późniejszych zniżek przy ubezpieczaniu samochodu z tytułu bezszkodowej jazdy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama