REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

Milewski Marcin
Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu
Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi pojęciami jego dotyczącymi. Są one istotne z punktu widzenia praktyki podpisywania umów.

Do pojęć tych należą następujące terminy:

REKLAMA

Firma leasingowa – podmiot występujący w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, w których występuje jako leasingodawca.

Korzystający – określenie używane do oznaczenia jednej ze stron umowy leasingu, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot umowy, tj. leasingobiorcy.

Leasing – umowa nazwana, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.

Polecamy: Klasyfikacja leasingu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing bezpośredni - taki rodzaj leasingu, w przypadku którego umowa zawierana jest przez producenta bezpośrednio z użytkownikiem.

REKLAMA

Leasing finansowy – taki rodzaj leasingu, w którym tylko odsetkowa część raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy oraz do jego składników majątku zaliczany jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych uprawniony jest leasingobiorca.

Leasing operacyjny – rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej), więc on też jest uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przedmiotu umowy. Czas na jaki zawierana jest umowa leasingu operacyjnego stanowi z reguły okres krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy.

Leasing pośredni – taki rodzaj leasingu, w przypadku którego w zawarciu umowy uczestniczy więcej niż dwie strony (pomiędzy przedsiębiorcą i użytkownikiem pośredniczy firma leasingowa).

Leasing zwrotny – rodzaj leasingu, w którym strona umowy (leasingobiorca) dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej), a jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.

Polecamy: Mała firma

Leasingobiorca - strona umowy leasingu, która korzysta z przedmiotu umowy, określana również mianem korzystającego.

Leasingodawca – strona umowy leasingu, która udostępnia przedmiot umowy do korzystania leasingobiorcy. W praktyce najczęściej jest nią firma wyspecjalizowana w działalności leasingowej.

Przedmiot umowy – jest to rzecz, z której zgodnie z umową leasingu korzysta leasingodawca, a która została oddana do używania przez leasingodawcę.

Umowa handlowa – umowa, której co najmniej jedną ze stron jest podmiot posiadający status przedsiębiorcy.

Umowa nazwana – umowa, której treść określają przepisy prawa.

Umowa nienazwana - umowa, która nie została stypizowana przepisami prawa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA