Podstawowe pojęcia w ramach umowy leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Do pojęć tych należą następujące terminy:
REKLAMA
Firma leasingowa – podmiot występujący w obrocie gospodarczym jako przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, w których występuje jako leasingodawca.
Korzystający – określenie używane do oznaczenia jednej ze stron umowy leasingu, która korzysta z rzeczy stanowiącej przedmiot umowy, tj. leasingobiorcy.
Leasing – umowa nazwana, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.
Polecamy: Klasyfikacja leasingu
Leasing bezpośredni - taki rodzaj leasingu, w przypadku którego umowa zawierana jest przez producenta bezpośrednio z użytkownikiem.
REKLAMA
Leasing finansowy – taki rodzaj leasingu, w którym tylko odsetkowa część raty leasingowej stanowi koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy oraz do jego składników majątku zaliczany jest przedmiot leasingu. W przypadku leasingu finansowego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych uprawniony jest leasingobiorca.
Leasing operacyjny – rodzaj leasingu, w którym przedmiot umowy należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej), więc on też jest uprawnionym do dokonywania odpisów amortyzacyjnych przedmiotu umowy. Czas na jaki zawierana jest umowa leasingu operacyjnego stanowi z reguły okres krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy.
Leasing pośredni – taki rodzaj leasingu, w przypadku którego w zawarciu umowy uczestniczy więcej niż dwie strony (pomiędzy przedsiębiorcą i użytkownikiem pośredniczy firma leasingowa).
Leasing zwrotny – rodzaj leasingu, w którym strona umowy (leasingobiorca) dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej), a jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.
Polecamy: Mała firma
Leasingobiorca - strona umowy leasingu, która korzysta z przedmiotu umowy, określana również mianem korzystającego.
Leasingodawca – strona umowy leasingu, która udostępnia przedmiot umowy do korzystania leasingobiorcy. W praktyce najczęściej jest nią firma wyspecjalizowana w działalności leasingowej.
Przedmiot umowy – jest to rzecz, z której zgodnie z umową leasingu korzysta leasingodawca, a która została oddana do używania przez leasingodawcę.
Umowa handlowa – umowa, której co najmniej jedną ze stron jest podmiot posiadający status przedsiębiorcy.
Umowa nazwana – umowa, której treść określają przepisy prawa.
Umowa nienazwana - umowa, która nie została stypizowana przepisami prawa.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA