REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Klasyfikacja leasingu
Klasyfikacja leasingu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie leasingu według podstaw określonych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości wymaga odpowiedniego jego sklasyfikowania.

Kodeks cywilny wskazuje, że przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Kodeks wskazuje również jaka jest forma takiej umowy, obowiązki korzystającego oraz finansującego, koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu oraz m.in. konsekwencje wad rzeczy będącej przedmiotem leasingu. Podobne rozumienie leasingu pojawia się w MSR 17, które się do niego odnosi.

REKLAMA

Polecamy: Zakładam firmę

REKLAMA

Z uwagi na to, że transakcja pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą budowana jest w oparciu o umowę leasingową o charakterze wspólnym dla obydwu stron, jest uzasadnione używanie jednolitych definicji. Stosowanie takich samych definicji w zróżnicowanych okolicznościach, w których działają leasingodawca i leasingobiorca, może powodować, iż ta sama umowa leasingowa będzie inaczej zaklasyfikowana przez leasingodawcę, a inaczej przez leasingobiorcę. 

Sytuacja, gdy leasingodawca odnosi korzyści z gwarancji wartości końcowej dostarczonej przez stronę nie związaną z leasingobiorcą.
Ważna jest jednak sama jego klasyfikacja, która, o ile nieokreślone w prawie polskim, o tyle oznaczona w MSR.

W klasyfikacji leasingu określonej w MSR za podstawowe kryterium przyjęto zakres ryzyka i pożytków z tytułu posiadania przedmiotu leasingu przypadający leasingodawcy oraz leasingobiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na ryzyko składa się:
- możliwość poniesienia strat spowodowanych niewykorzystaniem zdolności produkcyjnych;
- utrata przydatności technicznej;
- zmiana poziomu osiąganego zwrotu wynikająca ze zmian warunków ekonomicznych.

Do pożytków należeć mogą oczekiwania zyskownego funkcjonowania dotyczące składnika aktywów w trakcie ekonomicznego okresu użytkowania, a także oczekiwanie na zysk wynikający z dokonującego się wzrostu jego wartości albo realizacji wartości określanej mianem końcowej.

Polecamy: Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Umowa leasingowa jest zaliczana do leasingu oznaczanego jako finansowy. Ma to miejsce wówczas, gdy następuje transfer całego ryzyka oraz pożytków wynikających z tytułu posiadania przedmiotu leasingu.

Umowa leasingowa zaliczana jest wówczas do leasingu operacyjnego, gdy nie występuje przeniesienie ogółu ryzyka oraz pożytków z tytułu posiadania przedmiotu leasingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA