Leasing nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Leasing oznacza umowę nazwaną, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która z kolei nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.
REKLAMA
Przedmiotem leasingu nieruchomości są różnego rodzaju obiekty np. magazynowe, usługowe, handlowe, biurowe itp. Stan taki jest powodem tego, że usługi świadczone przez firmy, które zajmują się tego typu leasingiem, są skierowane przede wszystkim do segmentu średnich i dużych przedsiębiorców. Wysokie ceny pojawiające się w odniesieniu do nieruchomości powodują, iż nierzadko są to klienci z zagranicznym kapitałem lub zamożne spółki krajowe.
Polecamy: ABC umów
REKLAMA
Leasing nieruchomości może być prowadzony zarówno w formie operacyjnej , jak również finansowej. W pierwszym przypadku nieruchomość jest własnością leasingobiorcy i to on dokonuje jej amortyzacji, podczas gdy w drugiej sytuacji obiekt należy do finansującego.
W praktyce umowy operacyjnego leasingu nieruchomości zawierane są na czas, który nie mniejszy niż 40% okresu amortyzacji i powyżej 10 lat. W odniesieniu do formy finansowej brak jest limitów czasowych.
W odniesieniu do leasingu nieruchomości popularną formą jest leasing zwrotny.
Leasing zwrotny to specyficzny jego rodzaj, którego podstawą jest wystąpienie powiązania umowy leasingu z zawartą wcześniej umową sprzedaży. Powoduje to, iż strona umowy tj. leasingobiorca dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej). Jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.
REKLAMA
Przedsiębiorca dokonał zbycia nieruchomości na rzecz firmy leasingowej. Jednocześnie zawarł umowę leasingu nieruchomości, na podstawie której nadal z niej korzysta. Firma leasingowa otrzymuje miesięcznie określony przychód z nieruchomości, a po upływie okresu na jaki zawarta była umowa sprzedaje ją za cenę z góry ustaloną w umowie leasingu.
Rozwiązanie leasingu nieruchomości jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze niż zaciąganie kredytu. Przysługuje mu prawo pierwokupu nieruchomości oraz z góry ustalona jest cena nabycia, która jest niezależna od uwarunkowań rynkowych.
Polecamy: Rodzaje leasingu a amrotyzacja
Dzięki leasingowi nieruchomości przedsiębiorca odzyskuje zainwestowane w nią środki, którymi może gospodarować, przeznaczać je na spłatę zobowiązań lub rozwój działalności.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA