REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing nieruchomości

Milewski Marcin
Leasing nieruchomości
Leasing nieruchomości
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem leasingu jako umowy nazwanej mogą być zarówno rzeczy ruchome jak i nieruchomości. Leasing nieruchomości jest stosunkowo młodą instytucją występującą w krajowym obrocie gospodarczym.

Leasing oznacza umowę nazwaną, która polega na nabyciu przez jedną ze stron (leasingobiorcę) prawa do używania rzeczy, w zamian za ponoszenie świadczeń na rzecz drugiej strony umowy (leasingodawcę), która z kolei nabywa i oddaje ową rzecz do korzystania.

REKLAMA

Przedmiotem leasingu nieruchomości są różnego rodzaju obiekty np. magazynowe, usługowe, handlowe, biurowe itp. Stan taki jest powodem tego, że usługi świadczone przez firmy, które zajmują się tego typu leasingiem, są skierowane przede wszystkim do segmentu średnich i dużych przedsiębiorców. Wysokie ceny pojawiające się w odniesieniu do nieruchomości powodują, iż nierzadko są to klienci z zagranicznym kapitałem lub zamożne spółki krajowe.

Polecamy: ABC umów

REKLAMA

Leasing nieruchomości może być prowadzony zarówno w formie operacyjnej , jak również finansowej. W pierwszym przypadku nieruchomość jest własnością leasingobiorcy i to on dokonuje jej amortyzacji, podczas gdy w drugiej sytuacji obiekt należy do finansującego.

W praktyce umowy operacyjnego leasingu nieruchomości zawierane są na czas, który nie mniejszy niż 40% okresu amortyzacji i powyżej 10 lat. W odniesieniu do formy finansowej brak jest limitów czasowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do leasingu nieruchomości popularną formą jest leasing zwrotny.

Leasing zwrotny to specyficzny jego rodzaj, którego podstawą jest wystąpienie powiązania umowy leasingu z zawartą wcześniej umową sprzedaży. Powoduje to, iż strona umowy tj. leasingobiorca dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej). Jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy.

REKLAMA

Przedsiębiorca dokonał zbycia nieruchomości na rzecz firmy leasingowej. Jednocześnie zawarł umowę leasingu nieruchomości, na podstawie której nadal z niej korzysta. Firma leasingowa otrzymuje miesięcznie określony przychód z nieruchomości, a po upływie okresu na jaki zawarta była umowa sprzedaje ją za cenę z góry ustaloną w umowie leasingu.

Rozwiązanie leasingu nieruchomości jest dla przedsiębiorcy korzystniejsze niż zaciąganie kredytu. Przysługuje mu prawo pierwokupu nieruchomości oraz z góry ustalona jest cena nabycia, która jest niezależna od uwarunkowań rynkowych.

Polecamy: Rodzaje leasingu a amrotyzacja

Dzięki leasingowi nieruchomości przedsiębiorca odzyskuje zainwestowane w nią środki, którymi może gospodarować, przeznaczać je na spłatę zobowiązań lub rozwój działalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak na Black Friday mogą skorzystać inwestorzy?

    Black Friday, prawdziwe zakupowe święto, mocno zakorzeniło się w naszym kraju. Szaleństwo wyprzedaży dotyczy u nas zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. I choć wielu konsumentów przygotowuje się do przedświątecznych wyprzedaży, śledząc nadchodzące okazje, to z Black Friday mogą skorzystać również inwestorzy. Zakupowe święto może być bowiem impulsem do wzrostów dla spółek w wielu sektorach, a szczególnie e-commerce. 

    Wrzesień uratował sezon letni na Pomorzu Zachodnim

    Trudno nie zgodzić się z faktem, że tak gorącego września nie było w Polsce od lat. W wiele dni temperatura sięgała nawet 30 stopni Celsjusza, co powodowało, że turyści zdecydowali się na wyjazdy nad morze lub nawet spontaniczne, dłuższe wypady.

    Nowe przepisy dotyczące efektywności energetycznej wchodzą już za chwilę. Zmiany dotkną wielu branż

    Dyrektywa EED wymusi na operatorach centrów danych raportowanie emisji CO2 oraz zużycia wody i energii. Ale to nie wszystko. Wpływ na środowisko będzie musiał być określony w planowanych inwestycjach. Nowe przepisy wchodzą w życie już 10 października.

    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    REKLAMA

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    REKLAMA

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    REKLAMA