REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

Milewski Marcin
Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu
Definicje w standardach dotyczących rozliczania leasingu

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczanie leasingu w oparciu o Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wymaga zapoznania się ze wskazanymi w nich definicjami.

Na gruncie polskiego prawa mamy do czynienia z rozumieniem leasingu, które wprowadzone zostało za pośrednictwem Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim poprzez zawarcie umowy leasingu finansujący zobowiązuje się do m.in. nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy zgodnie z warunkami określonymi w tej umowie, a korzystający do zapłaty finansującemu, w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego. Międzynarodowe Standardy Rozliczeniowe wprowadzają dodatkowe definicje. Są to terminy o następującym znaczeniu:

REKLAMA

Umowa leasingowa jest to umowa, na mocy której w zamian za opłatę lub serię opłat, leasingodawca dokonuje przekazania leasingobiorcy uprawnienia do użytkowania określonego składnika aktywów przez uzgodniony okres.

Polecamy: Przetarg na leasing

Leasing finansowy jest to taka umowa leasingowa, zgodnie z którą następuje przeniesienie całego ryzyka i pożytków wynikających z tytułu posiadania aktywów. Przeniesienie tytułu prawnego może, ale nie musi nastąpić.

Leasing operacyjny jest to taka umowa leasingowa, która jest różna od umowy leasingu finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Leasing nieodwoływalny jest to taka umowa leasingowa, której rozwiązanie może nastąpić jedynie w wypadku:
- wystąpienia bardzo mało prawdopodobnego zdarzenia warunkowego,
- za zgodą leasingodawcy,
- zaistnienia sytuacji zawarcia przez leasingobiorcę nowej umowy leasingowej z tym samym leasingodawcą na taki sam lub równoważny składnik aktywów lub
- dokonania przez leasingobiorcę dodatkowej wpłaty w momencie rozpoczęcia leasingu, powodującej, że kontynuacja leasingu ma charakter wystarczająco pewnej.

Rozpoczęcie leasingu stanowi wcześniejsza z dwóch dat:
- data zawarcia umowy leasingowej
- data zobowiązania się stron umowy do przestrzegania podstawowych postanowień umowy leasingowej. Na ten dzień:
- leasing jest ujmowany jako leasing operacyjny lub leasing finansowy oraz
- w odniesieniu do leasingu finansowego dokonywane jest określenie kwot wykazywanych w momencie rozpoczęcia leasingu.

Rozpoczęcie okresu leasingu to data, od chwili której leasingobiorcy przysługuje uprawnienie do korzystania z przedmiotu leasingu. Jest to data początkowego ujmowania leasingu (tj. ujęcia aktywów, zobowiązań, przychodów lub kosztów z tytułu leasingu).

Polecamy: Mała firma

Okres leasingu oznacza nieodwoływalny okres zobowiązania leasingobiorca do leasingu danego składnika aktywów, wraz z wszelkimi dodatkowymi okresami, w których leasingobiorca może kontynuować leasing tego składnika za wniesieniem dodatkowych opłat lub bez nich, ale pod warunkiem, że w momencie rozpoczęcia leasingu jest wystarczająco pewne, że leasingobiorca skorzysta z tego uprawnienia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA