REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Definicje leasingowe zawarte w MSR

Milewski Marcin
Definicje leasingowe zawarte w MSR
Definicje leasingowe zawarte w MSR
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy leasingu łączy się z koniecznością rozliczania go m.in. zgodnie z zasadami przewidzianymi przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

MSR 17 jako dokument odnoszący się do leasingu wprowadza następujące definicje:

REKLAMA

Minimalne opłaty leasingowe - opłaty wnoszone podczas trwania okresu leasingu, do zapłaty których leasingobiorca jest lub może być obowiązany, za wyjątkiem warunkowych opłat leasingowych, a także kosztów usług i podatków płaconych przez leasingodawcę i mu zwracanych oraz:

  • w przypadku leasingobiorcy – wszystkie te kwoty, które są gwarantowane przez leasingobiorcę lub podmiot z nim powiązany;
  • w przypadku leasingodawcy – ewentualna wartość końcowa, która jest zagwarantowana leasingodawcy przez:

- leasingobiorcę;
- podmiot z nim powiązany lub:
- niezależną stronę trzecią, która jest finansowo zdolna do realizacji gwarancji.

Polecamy: Zasady dotyczące rozliczania leasingu

REKLAMA

Jeżeli leasingobiorca posiada uprawnienie do zakupu składnika aktywów za cenę, która zgodnie z przewidywaniami będzie niższa od wartości godziwej, która została ustalona na dzień, gdy owo uprawnienie będzie możliwe do zrealizowania oraz, że w chwili rozpoczęcia leasingu istnieje pewność określana mianem wystarczającej, że leasingobiorca z uprawnienia tego skorzysta, to wówczas minimalne opłaty leasingowe obejmują swym zakresem minimalne opłaty uiszczane podczas okresu leasingu do dnia, gdy owo prawo zostanie zrealizowane oraz opłatę wymaganą dla potrzeb realizacji tego prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość godziwa - kwota, za jaką składnik aktywów mógłby zostać wymieniony na warunkach wykreowanych przez system rynkowy, a zobowiązanie spełnione, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami umowy.

Ekonomiczny okres użytkowania jest to:

  • okres, w trakcie którego określony składnik aktywów może być wykorzystany gospodarczo przez jednego lub więcej użytkowników lub
  • liczba jednostek produktu (bądź podobnych jednostek), które uzyskały z danego składnika aktywów jeden lub więcej użytkowników.

Gwarantowana wartość końcowa jest to:

  • w odniesieniu do leasingobiorcy - część wartości końcowej zagwarantowana przez leasingobiorcę, ewentualnie podmiot z nim powiązany (kwota gwarantowana będzie maksymalną kwotą, jaka mogłaby podlegać zapłacie) - oraz
  • w odniesieniu do leasingodawcy - część wartości końcowej zagwarantowana przez leasingobiorcę (ewentualnie przez stronę trzecią pozostająca w braku powiązania z nim, a która posiada możliwości finansowe do realizacji obowiązków wynikających z gwarancji.

Polecamy: ABC umów

Niegwarantowana wartość końcowa stanowi część wartości końcowej przedmiotu leasingu, której uzyskanie nie jest zapewnione albo jest zagwarantowane tylko przez podmiot powiązany z leasingodawcą.

Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .

Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości

Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.

Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA