reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna

Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna

Leasingobiorca jest jedynym uczestnikiem szeroko rozumianego stosunku leasingu pozostającym bez zabezpieczenia ewentualnych roszczeń.

Możliwość oceny kondycji finansowej leasingodawcy może być w tej sytuacji skutecznym rozwiązaniem.

Prowadzący działalność gospodarczą, który zdecydował się na skorzystanie z usług świadczonych przez firmy leasingowe powinien zwrócić uwagę nie tylko na kwestie związane ze szczegółami przedstawianych ofert, ale również na samą kondycje finansową przyszłego leasingodawcy.

Zawarta w Kodeksie cywilnym definicja leasingu - zgodnie z którą finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie, i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach, wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego – stanowi o przyczynie stanu, w którym przedsiębiorca powinien zmierzać do szczególnej analizy sytuacji, w której znajduje się jego przyszły kontrahent.

Polecamy: Mała firma

Ryzyko związane z zawarciem umowy leasingu dotyczy z reguły trzech grup podmiotów:
1) bank – najczęściej firmy zajmujące się świadczeniem usług leasingowych dokonują finansowania zakupów rzeczy stanowiących przedmiot późniejszych umów w oparciu o uzyskane kredyty. Zabezpieczone są one (kredyty) na objętych prawem własności leasingodawcy rzeczach oddawanych do korzystania.
2) leasingodawca – posiada zabezpieczenie na przedmiocie leasingu, a często także w formie weksla lub poręczenia.
3) leasingobiorca – znajduje się w najmniej korzystnej sytuacji z grona wymienionych podmiotów, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo utraty rzecz stanowiącej przedmiot umowy (nawet bez własnej winy). Leasingobiorcy w takim przypadku przysługuje roszczenie w stosunku do leasingodawcy, ale praktyka obrotu pokazuje, że nie pozwala ono na skuteczne dochodzenie jego praw.

Firmy leasingowe są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, więc tak jak pozostali przedsiębiorcy uczestniczą w obrocie handlowym, zaciągają zobowiązania oraz przyjmują świadczenia. Wiążę się z tym konieczność chociażby rozliczania się z fiskusem. Po stronie przyszłego leasingobiorcy pozostaje więc możliwość żądania np. zaświadczenia o nie zaleganiu w zobowiązaniach podatkowych lub terminowym opłacaniu składek. Podobną funkcję pozwalającą na ocenę kondycji firmy leasingowej mogą pełnić określonego rodzaju wypisy mające swe źródło w rejestrach sądowych.

Polecamy: ABC umów

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna
Czy kondycja finansowa leasingodawcy jest istotna

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama