| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Leasing jako jedna z wielu form finansowania działalności gospodarczej występuje w zróżnicowanych formach. Konkretny podział na rodzaje zależy od przyjętego kryterium.

Kryterium liczby stron

Z uwagi na liczbę stron uczestniczących w transakcji leasingowej wskazuje się zarówno leasing bezpośredni jak i pośredni. Bezpośredni – umowa zawierana jest przez producenta bezpośrednio z użytkownikiem. Pośredni - w zawarciu umowy uczestniczy więcej niż dwie strony (pomiędzy przedsiębiorcą i użytkownikiem pośredniczy firma leasingowa).

Kryterium formy występowania

Leasing może występować w formie operacyjnej lub finansowej (kapitałowej).

Polecamy: Leasing a unijne dotacje

Przez leasing operacyjny rozumie się taki jego rodzaj, w którym przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej). Do dokonywania amortyzacji przedmiotu leasingu uprawniona jest właśnie ta strona tj. leasingodawca. Czas zawierania umowy jest w tym przypadku krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy.

Kosztem dla korzystającego są raty leasingowe.

W przypadku leasingu operacyjnego leasingobiorca może mieć zagwarantowane prawo zakupu przedmiotu umowy za określoną wartość powiększoną o VAT.

Leasing finansowy (kapitałowy) różni się tym, że tylko odsetkowa część rat wliczana jest do kosztów uzyskania przychodu u leasingobiorcy, przy jednoczesnym stanowieniu przychodu drugiej strony. Odpisy amortyzacyjne dokonywane są przez leasingobiorcę i to jego składnikiem majątku jest przedmiot umowy. Dzięki temu przedsiębiorstwo zwiększa wartość majątku, ale nie ponosi dodatkowych kosztów po zakończeniu okresu trwania umowy.

Leasing finansowy, tak samo jak i operacyjny, może zawierać klauzulę opcji sprzedaży przedmiotu umowy po zakończeniu okresu jej trwania.

Leasingobiorca uzyskuje tym samym prawo do zakupu rzeczy, z której korzystał. Powoduje to powstanie analogii do instytucji kredytu, a nawet pożyczki.

Polecamy: Jak funkcjonuje leasing zwrotny

Leasing zwrotny

Oprócz wskazanych rodzajów leasingu występuje jeszcze tzw. leasing zwrotny. Jest to specyficzna odmiana tego typu transakcji, której podstawą jest wystąpienie powiązania leasingu z zawartą wcześniej umową sprzedaży. Strona umowy tj. leasingobiorca dokonuje zbycia znajdujących się w jej posiadaniu środków trwałych drugiej stronie – leasingodawcy (najczęściej firmie leasingowej). Jednocześnie z dokonaną sprzedażą owe środki nie są przekazywane w sensie fizycznym nabywcy, lecz pozostają do korzystania u leasingobiorcy. Zasady, w oparciu o które to korzystanie ma się odbywać, określane są w zawartej umowie leasingu zwrotnego. Operacja taka pozwala na dokonanie zmiany sposobu dotychczasowych rozliczeń przez dawnego właściciela na bardziej dla niego korzystny. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Owczarek

ekspert w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »