Leasing a unijne dotacje
REKLAMA
REKLAMA
W większości programów dopuszcza się możliwość kwalifikacji kosztów z tytułu leasingu finansowego, operacyjnego i zwrotnego. Wydatkiem kwalifikowanym jest część raty leasingowej związana ze spłatą kapitału.
REKLAMA
REKLAMA
Natomiast łączna wartość wydatków kwalifikowanych (suma części kapitałowych rat) nie może przekroczyć rynkowej wartości przedmiotu leasingu – nie może być wyższa niż kwota, na którą opiewa dokument zakupu danego przedmiotu przez finansującego, a refundacja wydatków może zostać skierowana wyłącznie na rzecz korzystającego.
Dotacje na raty leasingowe są jednym, ale nie jedynym sposobem rozliczenia inwestycji finansowanej leasingiem. W grudniu 2008 weszły w życie nowe wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowalności wydatków. Na podstawie ww. wytycznych zostały wprowadzone zmiany do niektórych programów operacyjnych (m.in. do PO IiŚ oraz PO IG). Dopuszczono w nich możliwość jednorazowego rozliczenia kosztów leasingu.
Polecamy: Czym jest opłata leasingowa
W tych przypadkach niezbędne jest, aby beneficjent – korzystający wskazał finansującego, jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach danego projektu.
Jednocześnie wymagane jest, aby pomiędzy stronami podpisane było porozumienie określające wzajemne prawa i obowiązki stron gwarantujące wypełnienie przez beneficjenta – korzystającego zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie a zwłaszcza dotyczące trwałości projektu. Wówczas za wydatek kwalifikowany uznany będzie wydatek poniesiony przez firmę leasingową na zakup danego dobra.
Niezależnie od sposobu rozliczenia dotacji (jednorazowo czy na raty leasingowe to zawsze beneficjent – korzystający jest jedynym podmiotem właściwym do kontaktów z instytucją finansującą oraz do otrzymywania dofinansowania.
Polecamy: Kiedy leasing będzie dostawą towarów?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.