| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Leasing a unijne dotacje

Leasing a unijne dotacje

Jednostki samorządu terytorialnego lub spółki komunalne wnioskujące o dotacje z funduszy UE mogą finansować inwestycje nie tylko ze środków własnych czy z kredytu, ale również przy pomocy leasingu.

W większości programów dopuszcza się możliwość kwalifikacji kosztów z tytułu leasingu finansowego, operacyjnego i zwrotnego. Wydatkiem kwalifikowanym jest część raty leasingowej związana ze spłatą kapitału.

Natomiast łączna wartość wydatków kwalifikowanych (suma części kapitałowych rat) nie może przekroczyć rynkowej wartości przedmiotu leasingu – nie może być wyższa niż kwota, na którą opiewa dokument zakupu danego przedmiotu przez finansującego, a refundacja wydatków może zostać skierowana wyłącznie na rzecz korzystającego.

Dotacje na raty leasingowe są jednym, ale nie jedynym sposobem rozliczenia inwestycji finansowanej leasingiem. W grudniu 2008 weszły w życie nowe wytyczne Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w zakresie kwalifikowalności wydatków. Na podstawie ww. wytycznych zostały wprowadzone zmiany do niektórych programów operacyjnych (m.in. do PO IiŚ oraz PO IG). Dopuszczono w nich możliwość jednorazowego rozliczenia kosztów leasingu.

Polecamy: Czym jest opłata leasingowa

W tych przypadkach niezbędne jest, aby beneficjent – korzystający wskazał finansującego, jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowanych w ramach danego projektu.

Jednocześnie wymagane jest, aby pomiędzy stronami podpisane było porozumienie określające wzajemne prawa i obowiązki stron gwarantujące wypełnienie przez beneficjenta – korzystającego zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie a zwłaszcza dotyczące trwałości projektu. Wówczas za wydatek kwalifikowany uznany będzie wydatek poniesiony przez firmę leasingową na zakup danego dobra.

Niezależnie od sposobu rozliczenia dotacji (jednorazowo czy na raty leasingowe to zawsze beneficjent – korzystający jest jedynym podmiotem właściwym do kontaktów z instytucją finansującą oraz do otrzymywania dofinansowania.

Polecamy: Kiedy leasing będzie dostawą towarów?

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wybór źródła finansowania
Wybór źródła finansowania

VAT Zmiany od 1 września i 1 listopada 2019 r.29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »